۲۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۵
کد خبرنگار: 1782
کد خبر: 83394035
۱ نفر

برچسب‌ها

پاهای پیاده‌ای که امشب اذن دخول می گیرند

بندرعباس- ایرنا- امشب حال و هوای زائران پیاده حرم امام رضا (ع) دیدنی است، پاهای پیاده‌ای که امشب اذن دخول می گیرند؛ و با صدای همهمه زائران حرم رضوی همراه دل‌هایی می‌شوند در حرم امن رضوی به امید فیض و عرض ارادت آمده‌اند.

زائرانی که با پای پیاده به عشق عرض ارادت به امام رئوف در شب میلادش خود را باب‌الجواد رسانده‌اند تا با اذن دخول خود «میثاق با ولایت» را بار دیگر یادآوری کنند.

امشب دلدادگان حرم رضوی شور و حال عجیبی دارند، آنها که روزها و ساعت‌ها از ابتدای دهه کرامت با عزمی عاشقانه و تصمیمی قاطع پای پیاده رهسپار شده بودند تا خود را به عشق برسانند.

امشب زائران پیاده خود را به زیر سایه خورشیدی رسانده‌اند که الگوی رأفت و معرفت است، شمیم عطر رضوی امشب در دل‌های زائرانی می‌پیچد که روزها و شب‌های طولانی با پای برهنه قدم بر روی سنگ و خاک راه گذاشته و با چشم دوختن به انتهای جاده رضوی جویباری خروشان برایش تداعی شده که به سمت اقیانوس جاری شده است.

زائران کوی یار از کودکان خردسال و کم سن گرفته تا پیران سالخورده و سالمند هر کدامشان مثال قطره‌ای هستند که به شوق رسیدن به مقصد در این مسیر از یکدیگر پیشی گرفته‌اند.

و زائرانی که با پای پیاده با موی سیاه و سپیده به صد امید و در پی فیض پای در بارگهی می‌گذارند که شنیدن نام رضا دل‌هایشان را زنده می‌کند و آرامشی می‌شود بر دل‌های عاشق و خسته‌شان.

ای شاه هشتم آستان کرامت تو ای امام رئوف امشب میزبان مرغان شکسته‌ای است که با دیدن گنبد و گلدسته‌های بارگاهت چه پرها که وا کنند، دل‌هایی است که در حسرت طواف تو ای آشیان قدس با نگاه تو دردهایشان دوا کنند.

ای رئوف ای امامی که نه تنها کوچه‌های خراسان که تمام غریبان تو را می‌شناسند، پیادگان تو امشب در حرمت شفای جسم نه، شفای دل طلب کنند و توشه‌ای خواهند از صفای تو؛ آن‌ها که با موی سیاه و سپید در بارگهت برای گرفتن تربت امید با صد امید آمده‌اند.

امشب حرم رضوی مهمانان زائرانی است که سراسر ایران و کشورهای مسلمان خود را بارگاه منور و نورانی، امامی رسانده‌اند که به امام رئوف (مهربانی) و ملجا درماندگان معروف است.

شنیدن نام علی بن موسی‌الرضا (ع) و بارگاه آن حضرت، طعم شیرین زیارت را در دل‌ها زنده می‌کند و چه سعادتی است برحال کسانی که توفیق پابوسی به درگاه ابوالحسن (ع) پیدا کرده‌اند.

امشب همزمان با شب میلاد با سعادت هشتمین خورشید آسمان ولایت و امامت، حضرت امام رضا (ع)، حرم مطهر و نورانی آن حضرت به قدم زائرانی گلباران می‌شود که با پای پیاده برای عرض ارادت به فرزند باب‌الحوائج امام موسی کاظم و «نجمه خاتون» از سراسر ایران قدم به بارگاه امام رضا (ع) گذاشته‌اند.

نخستین روز ماه ذی القعده مصادف با آغاز یک دهه پر شور و شادمانی محبان اهل بیت (ع) در آستان کرامت حضرت امام رضا (ع) است که با سالروز میلاد خواهر بزرگوار ایشان آغاز و به سالروز میلاد آن امام همام ختم می‌شود.

امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام بنا به قول مشهور در ۱۱ ذی القعده ۱۴۸ هجری قمری و در مدینه به دنیا آمده‌اند.

پدر آن حضرت امام موسی بن جعفر (ع) و مادرشان نجمه خاتون می‌باشد. نجمه خاتون در مورد ولادت آن حضرت می‌گوید: هنگامی که فرزندم رضا را به دنیا آوردم، پدرش امام موسی‌کاظم علیه‌السلام به من فرمودند: او را بگیر و خوب نگهدار زیرا او بقیه‌الله در زمین است.

نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان "رضا" به معنای "خشنودی" می‌باشد. امام محمدتقی علیه‌السلام امام نهم و فرزند ایشان سبب نامیده شدن آن حضرت به این لقب را اینگونه نقل می‌فرمایند: " خداوند او را رضا لقب نهاد زیرا خداوند در آسمان و رسول خدا و ائمه اطهار در زمین از او خشنود بوده‌اند و ایشان را برای امامت پسندیده‌اند و همینطور (به خاطر خلق و خوی نیکوی امام) هم دوستان و نزدیکان و هم دشمنان از ایشان راضی و خشنود بودند".

خبرنگار ایرنا هرمزگان

۹۸۸۷/۶۰۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =