۲۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۹
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 83393889
۰ نفر

برچسب‌ها

نشست گفت و گوی شهرهای جهان اسلام در مشهد آغاز شد

مشهد- ایرنا- نشست گفت و گوی شهرهای جهان اسلام با هدف افزایش همکاری و هم افزایی میان مسئولان این شهرها روز شنبه در مشهد آغاز شد.

معاون نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شمال شرق کشور در این نشست گفت: این اجلاس با هدف هم افزایی و گفت و گو پیرامون مشکلات شهری به میزبانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد برنامه ریزی شده است.
محمود صادقی افزود: در این نشست سفرای کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق در ایران و شهرداران و معاونان شهرداری‌های نجف، بیروت، کربلا و بعلبک لبنان حضور دارند.
وی اظهار داشت: چند روز قبل نیز مشهد میزبان سر وزیر ایالت سند پاکستان بود که توافق‌های خوبی با وی داشتیم.

مشهد، شهر گفت و گو
شهردار مشهد نیز در این نشست گفت: ارتباط بین شهرها و مردم در شهرهای دارای پیوندهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در زندگی امروز قابل کتمان نیست و ضرورت گفت و گو بین شهرها در موضوعات مختلف را بیشتر می‌کند.
محمد رضا کلائی افزود: این تعامل و گفت و گو کمک می‌کند بسیاری از مسائل مربوط به آن شهرها که توسط دولت‌ها قابلیت حل و فصل ندارند، حل شود.
وی اظهار داشت: به دلیل وجود مضجع شریف رضوی در مشهد، این کلان شهر به شهر گفت و گو تبدیل شده و با توجه به ظرفیت‌های شهر و سیاست‌های شورای شهر، مشهد آغاز کننده مسیر گفت و گوها است که امیدواریم تمام ساکنان جهان اسلام از فواید این گفت و گو بهره مند شوند.
حفظ مرزهای حکومتی
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست گفت: برای حفظ مرزهای حکومتی خود در جهان اسلام و حفظ آثار و عناصر فرهنگی دین اسلام ضرورت دارد در کنار هم باشیم و برای رسیدن به وحدت و انسجام تعاملات را افزایش دهیم.
محمد رضا حیدری افزود: بعد از انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷، برای دومین بار است که شهرداران جهان اسلام و نمایندگان آنها در مشهد گرد هم می‌آیند.
وی اظهار داشت: شورای اسلامی مشهد در حوزه دیپلماسی شهری، انتقال تجربیات در حوزه‌های گردشگری، صدور خدمات فنی و مهندسی را در قالب اعزام هیأت‌ها و بررسی‌های کارشناسانه دنبال می‌کند.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری و استقبال از سرمایه خارجی از دیگر محورهایی است که می‌تواند مبنای گفت و گو باشد.
تقویت روابط
سفیر پاکستان در ایران نیز گفت: در کشورهای جهان اسلام مشکلات اقتصادی و امنیتی وجود دارد ولی با افزایش روابط و تعاملات در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی می‌توان بر این مشکلات فائق شد.
"رفعت مسعود" افزود: بین دو شهر مشهد و کراچی پاکستان روابط فرهنگی و اقتصادی وجود دارد که باید تقویت شود و در حد تفاهم‌نامه روی کاغذ باقی نماند.
استقبال از سرمایه گذاری
شهردار نجف اشرف نیز در این نشست گفت: شهر نجف به دلیل موقعیت خاص از سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف استقبال می‌کند.
"نبیل عبدالحسین" افزود: مشهد ظرفیت‌های بسیار برای توسعه گردشگری دارد و هرسال پذیرای جمعیت میلیونی زائران و گردشگران است.
وی اظهار داشت: از شهرداری مشهد درخواست انتقال تجربیات خود در خصوص استقبال و پذیرایی از زائران و همچنین هماهنگی‌ها لازم برای ایجاد امکانات برای پذیرایی و استقبال از زائران به خصوص زائران ایرانی را داریم.
تبادل ۹ میلیون زائر
سفیر عراق نیز در این نشست با تاکید بر افزایش گفت و گو بین شهرهای اسلامی، گفت: چهار شهر بزرگ کربلا، نجف، کاظمین و کربلا در کشور عراق بستر بزرگی برای گفت و گو با شهرداری‌ها و تبادل تجربیات در حوزه مدیریت شهری است.
" سعد جواد قندیل" افزود: همه ساله در ایام محرم و صفر پذیرای سه میلیون زائر ایرانی و در دیگر ایام سال پذیرای حدود ۲ میلیون زائر ایرانی هستیم.
وی اظهار داشت: از شهرهای عراق نیز سالانه حدود چهار میلیون نفر به مشهد سفر می‌کنند و تبادل ۹ میلیون زائر در سال ظرفیت بی نظیری در جهان اسلام است.
وی گفت: روابط بین مسئولان عراقی و ایرانی فراتر از روابط دیپلماتیک بین کشورهای دوست است.
رئیس اتحادیه شهرداران ضاحیه بیروت نیز گفت: این گفت و گوها می‌تواند زمینه ساز تبادل تجربیات و حل مشکلات مشترک شهری باشد.
محمد درغام افزود: مشهد از شهرهای بسیار قدیمی، ریشه دار و اصیل منطقه است و این موضوع از زیرساخت‌ها، جاده‌ها و خیابان‌های آن مشخص است، همچنین این شهر بواسطه وجود بارگاه منور رضوی نقش مهمی در گسترش و تقویت روابط شهرهای جهان اسلام دارد.
لزوم حفظ مرزهای سیاسی و مشترکات فرهنگی
سفیر کشور افغانستان در ایران نیز در این نشست گفت: گفت و گوی شهرهای جهان اسلام آغازگر گفت و گوی مدنیت‌ها است و شروع آن از مشهد آغاز خوبی است.
"عبدالغفور لیوال" افزود: دو کشور ایران و افغانستان روی خط ایدئولوژیک مشترک قرار دارند لذا جدا از مرزهای سیاسی باید مرزها و اشتراکات فرهنگی خود را نیز حفظ کنیم.
وی اظهار داشت: شهرها باید زیست پذیر باشند تا خالی از سکنه نشوند، حفظ محیط زیست نیز ضروری است لذا شهرداران افغانستان و مشهد باید به صورت جدی تر وارد تعامل برای حفظ محیط زیست شوند.
نشست شهرداران و سفرای کشورهای اسلامی تا فردا در مشهد ادامه دارد.

همزمان با دهه کرامت، سفیران کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان دیروز وارد مشهد شدند و هیات‌هایی از کشورهای ترکیه، لبنان، کربلا، عراق و آفریقای جنوبی و جمعی از شهرداران کشورهای اسلامی نیز به مشهد سفر کرده اند.
۷۵۰۵/۶۰۵۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =