حسین گیتی: حال سینمای ایران خوب نیست

اهواز - ایرنا - پیشکسوت و منتقد سینمای ایران با اشاره به وضعیت سینما در کشور گفت: حال خوب سینمای ایران به عوامل انسانی مثل سواد و داشتن امکانات رفاهی برای سینماگران بستگی دارد تا سینمایی قوی با وضعیت خوب داشته باشیم که در ایران با کمبود آن روبه رو هستیم.

حسین گیتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اهواز با بیان اینکه در ایران با تحریم ابزار سینما رو به رو هستیم بیان کرد: ابزار سینما کاغذ و کتاب نیست که به راحتی بتوانیم آن را به دست آوریم بلکه در صنعت سینما از ابزارهایی استفاده می‌شود که به دلیل تحریم به سختی به دست می‌آید؛ کمبود این ابزارها برای تولید فیلم باعث عقب افتادگی صنعت سینمای مدرن نسبت به دنیا شده است.

وی ادامه داد: علاقه مندان به صنعت سینما سعی می‌کنند به هر شکل ممکن این صنعت را فعال نگه دارند اما مدیران هنری به دلیل گزینشی بودن و آگاه نبودن از هنر سینما باعث ضعف در ساخت فیلم‌های با کیفیت شده‌اند.

وی با اشاره به ضعف آموزش در آموزشگاه‌های سینمایی افزود: آموزشگاه‌های سینمایی، آموزش‌های تخصصی به هنرجو ها نمی‌دهند و فقط به دنبال دریافت شهریه هستند و همین عامل باعث شده تا هنرپیشه، فیلم ساز و منتقد قوی در این صنعت نداشته باشیم.

این منتقد سینما ادامه داد: ضعف مدیران اجرایی در هنر این است که روش کار مدیران پیشین را قبول ندارد و همین عامل باعث تخریب سیستم سینما و هنر می‌شود که با ادامه این روند بحرانی در صنعت سینما بوجود خواهد آمد.

گیتی خاطر نشان کرد: هنر سینما به دلیل اینکه از فضاهای مختلف مانند لوکیشن، فیلمنامه و… تشکیل شده است، هنری کوبنده و تأثیر گذار است و هیچ هنری به اندازه این صنعت نمی‌تواند بر مخاطب تأثیر گذار باشد.

وی از آنچه که وی آن را ابتذال در سینمای ایران نامید گفت: ابتذال در سینما باعث کاهش کیفیت در سینما شده است. متأسفانه با گذشت ۸۰ سال از تاریخ سینمای ایران، فیلمسازان جوان به جای استفاده از خلاقیت در این صنعت، از فیلم‌های فارسی گذشته تقلید می‌کنند که به همین دلیل کیفیت سینما رو به افول می‌رود. دغدغه فیلمسازها شهرت است که عاملی است تا فیلم‌های با کیفیت و مطلوب ساخته نشود.

پیشکسوت سینمای ایران در عین حال وضعیت سینمای کشور را در مجامع بین المللی عالی بیان کرد و افزود: سینمای ایران در جهان، جایگاه بسیار مطلوبی دارد و آن هم به دلیل این است که در آسیای میانه و شرق، با صنعت سینمای ضعیفی روبه رو هستیم.

گیتی ادامه داد: فیلم‌هایی در خارج از کشور محبوب هستند که در ایران سرکوب می‌شوند که این نوع فیلم‌های واقعیت گرا در کشور مجوز اکران نمی‌گیرند؛ در صورتی که در دنیا تأیید و در جشنواره‌های مختلف مقام و جایزه دریافت می‌کنند.

سرپرست امور سینمایی بهمن سبز خوزستان نیز با بیان اینکه فرهنگ تماشای فیلم را در سینما باید فراگیر کرد، به خبرنگار ایرنا گفت: این مؤسسه می کوشد شاخص‌های تولید و نمایش آثار سینمایی را در خوزستان ارتقا دهد تا با ارتقای این صنعت فرهنگ سینمایی را با کیفیت مطلوب به مخاطبان خود ارائه دهد.

فرزاد جعفری با اشاره به هم فکری، مشارکت و همکاری تعدادی از اهالی سینما و مطبوعات در برگزاری نشست‌های نقد و بررسی سینمای روز ایران گفت: هر هفته با حضور اهالی سینما و دوستداران این صنعت جلسات نقد و بررسی فیلم در سینما بهمن اهواز برگزار می‌شود تا هنر سینما را معرفی کرده تا این صنعت در بین شهروندان پویا بماند.

حسین گیتی منتقد، پیشکسوت و بازیگر سینما و تلویزیون ایران است که در فیلم گشت ارشاد، فیلم خبرچین و فیلم سایه‌های غم، نقش ایفا کرده است. گیتی نخستین بار در سال ۱۳۶۶ در فیلم خبرچین به کارگردانی مازیار پرتو و نصرا… زمردیان بازی کرده است. وی در سال ۱۳۹۰ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در فیلم گشت ارشاد به کارگردانی سعید سهیلا ایفای نقش کرد.

۷۱۶۵/‏‬ ۶۰۳۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =