برقراری مستمری برای ۱۷۸ هزار خانوار دارای سرپرست معلول

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۱۷۸ هزار خانوار دارای سرپرست معلول که طی تبعیض ناخواسته فقط مستمری فرد دارای معلولیت را دریافت می کردند، از این به بعد مستمری براساس بعد خانوار دریافت می کنند.

وحید قبادی دانا روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: پرداخت این مستمری بار ۴۰۰ میلیارد تومانی به همراه دارد.

وی ادامه داد: مبلغی که در لایحه بودجه مستمری ۹۸ در نظر گرفته شده با سال ۹۷ یکسان بود، در حالیکه ۵۵۰ هزار نفر به مستمری بگیران بهزیستی اضافه شده است.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: اکنون در مجموع بهزیستی یک میلیون و ۸۱ هزار و ۷۹۶ خانوار تحت پوشش مستمری ماهانه بهزیستی هستند که در سال ۹۷ یکهزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دریافت کردند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با بودجه در نظر گرفته شده برای امسال مجبور بودیم ۲۰۰ هزار خانوار را از دریافت مستمری محروم کنیم اما بودجه ۱۷۰۰ میلیارد تومانی سال ۹۷ مستمری مددجویان بهزیستی به ۲,۷۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ افزایش داشت.

قبادی دانا با اشاره به اینکه بیش از ۶ میلیون نفر در قالب ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند، گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۴۵۰ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند و یک میلیون و ۸۰ هزار خانوار نیز مستمری ماهانه دریافت می کنند.

افزایش مستمری مددجویان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: علاوه بر این منتظریم تا درصد مناسبی به سرانه افراد مستمری بگیر اضافه شود که به محض شیوه نامه ابلاغ می‌شود.

قبادی دانا افزود: مبلغ پرداختی پیش از این از حداقل ۵۳ هزار تومان به ۱۶۳ هزار تومان برای یک نفردر ماه تغییر کرده بود.

وی یادآور شد: مستمری‌ها پیش از حقوق کارکنان دولت به حساب مددجویان واریز می‌شود. همچنین مقرر شده برای افراد دارای معلولیت خیلی شدید که سرپرست خانوار هستند و شغلی ندارند و بر اساس آزمون وسع، در دهک‌های ۱ تا ۳ قرار دارند، هر سه ماه یک بار بر اساس بعد خانوار بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان روی کارت آنها شارژ کنیم که این مبلغ جدا از مستمری عادی و حق پرستاری آنها است.

بیش از ۱۹۸ هزار نفر پشت نوبت مستمری قرار گرفتند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۱۹۸ هزار و ۶۷۵ خانوار جدید به دلیل گرانی‌ها و شرایط جدید یا به دلیل حوادث مختلف پشت نوبت دریافت مستمری قرار گرفتند. این درحالی است که تعداد پشت نوبتی‌ها در اواسط سال گذشته صفر شده است.

وی افزود: گاهی به این افراد کمک‌های موردی می‌شود اما اینکه آیا این افراد در فهرست مستمری بگیران قرار بگیرند به اهتمام ویژه ای نیاز دارد.

قبادی دانا با تقسیم دهک‌های خانوارهای تحت پوشش بهزیستی براساس آزمون وسع به یک تا ۶ گفت: سطوح یک تا سه در پایین‌ترین سطح قرار دارند، اما برخی خانوارهای دارای معلول براساس آزمون وسع در دهک‌های بالاتری قرار می‌گیرند؛ این درحالی است که معلولیت، هزینه‌های کمرشکنی به خانواده تحمیل می‌کند که در آزمون وسع لحاظ نشده است و اگر این هزینه‌ها لحاظ شود، دهک‌های ۵ و ۶ خانوارهای دارای معلول به دهک‌های یک تا ۳ سقوط خواهند کرد.

آغاز اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی از معلولان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی با اعلام آغاز اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی از معلولان بهزیستی گفت: طی اجرای این طرح برای خانواده‌های افراد دارای معلولیت‌های ژنتیکی در کشور در صورت نیاز غربالگری و آزمایش‌های ژنتیکی به صورت رایگان طی سه سال انجام می‌شود و در خلال آن بانک ذخایر عوامل ایجاد کننده بیماری‌های ژنتیک انجام می‌شود و امیدواریم این طرح تا سال ۱۴۰۰ به پایان برسد.

قبادی دانا افزود: اینکه خانواده‌های دو تا ۶ معلول داشته باشیم با توجه به دانش و توانمندی‌های موجود در کشور، پذیرفته شده نیست و امیدواریم طی ۲۰ سال آینده داشتن خانواده دارای ۲ معلول در کشور امر عجیبی باشد.

وی اضافه کرد: امیدواریم با اجرای این طرح فشار مالی به خانواده‌ها وارد نشود و با تأمین اعتبار، این طرح رایگان انجام شود. حفظ ذخایر ژنتیکی برای ما مهم است و نباید از کشور خارج شود.

وی ادامه داد: بسیاری از معلولیت‌های ژنتیکی در کشور ناشی از ازدواج‌های فامیلی است و برخی از این بیماری‌ها تفاوت‌های عمده‌ای از جهت شیوع و بروز با بسیاری از کشورها دارد.

قبادی دانا یادآور شد: یک میلیون و ۴۵۰ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که ۱۱ درصد آنها مشکل بینایی، ۳۹ درصد مشکل جسمی و حرکتی، ۲۴ درصد مشکل ذهنی، ۸ درصد مشکل روانی مزمن، ۱۳ درصد مشکل شنوایی، ۵ درصد مشکل صوت و گفتار دارند که در مجموع ۳۶ درصد آنها معلولیت شدید، ۱۴ درصد خیلی شدید، ۲۹ درصد متوسط، ۱۷ درصد خفیف و ۵ درصد معلولیت نامشخص دارند.

آغاز گام دوم شفاف سازی در عملکرد بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: اطلاعات املاک بهزیستی کشور در اجرای گام دوم شفاف سازی در این سازمان روی سامانه شفافیت به آدرس shafaf.ir قرار می‌گیرد.

قبادی دانا افزود: همچنین در گام بعدی حق پرستاری برای ۲۴ هزار و ۳۲۶ نفر به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود. همچنین تمام مراکز تحت پوشش بهزیستی روی نقشه در این سامانه جانمایی شده اند و بیش از ۱۵ هزار مرکز نگهداری سالمندان، معلولان ذهنی و ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.

آغاز پرداخت کمک هزینه ودیعه مسکن به مددجویان

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای نخستین بار در سال جاری، طرح پرداخت کمک هزینه و ودیعه مسکن آغاز می‌شود که فعلاً محدود است و بودجه ۱۲ میلیارد تومانی در سال برای آن در نظر گرفته شده است.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: سقف این کمک هزینه پنج میلیون تومان برای ۲۵۰۰ نفر است.

وی خاطرنشان کرد: اعتبار وسایل کمک توانبخشی نسبت به سال ۹۷، ۹۸ درصد و اعتبار وسایل بهداشتی ۱۲۶ درصد رشد خواهد داشت. همچنین برای نخستین بار کمک هزینه تحصیل در مراکز آموزش عالی غیردولتی برای افراد تحت تکفل معلولان بر قرار می‌شود.

وی در ادامه به مراکز شبانه روزی اشاره کرد و گفت: ۴۷ هزار نفر در این مراکز نگهداری می شوند اما یارانه دولت برای این مراکز برای ۳۹ هزار نفر بود و هشت هزار نفر یارانه ای دریافت نمی کردند که با مذاکره با سازمان برنامه و بودجه برای ۳۵۰۰ نفر آنان که نیاز به کمک فوری دارند، امید است تامین اعتبار شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیز گفت: اعتبار درنظر گرفته شده برای اجرای این قانون در سال گذشته و قبل از گرانی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که براساس هزینه‌های فعلی به سه برابر افزایش یافته، این در حالی است که در قانون ۱,۱۰۰ میلیارد تومان به آن تخصیص یافته است.

قباد دانا افزود: ظرفیت ۵۰۰ دستگاه خودروی مناسب سازی شده پیش بینی و مجوز از هیات وزیران در تیرماه صادر شد.

وی در ادامه از درنظر گرفته شدن بودجه ۱۲ میلیارد تومانی برای تامین کمک هزینه خرید وسایل زندگی ضروری مانند وسایل خنک کننده برای مددجویان بهزیستی خبر داد و گفت: این تسهیلات برای پنج هزار نفر در مناطق نیازمند تا سقف دو و نیم میلیون تومان درنظرگرفته شده است.

*طرح استانداردسازی شیرخوارگاه ها اجرا می شود

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: شیرخوارگاه ها حاکمیتی اداره می شود و طرح استانداردسازی شیرخوارگاه ها به طور هماهنگ به زودی در کشور اجرا می شود که در هفته دولت در شهریور شاهد آن خواهیم بود.

قبادی دانا افزود: برای رفع کمبود پرسنل شیرخوارگاه ۸۰ نفر از طریق آزمون در شهر تهران جذب شدند که از آنان تعهد اخذ کردیم تا پس از جذب در بهزیستی از شیرخوارگاه ها خارج نشوند.

وی ادامه داد: با مساعدت سازمان امور استخدامی امیدواریم در ۹۸ مجوز بکارگیری افرادی را در مراکز خاص داشته باشیم.

باندهای مافیایی پشت پدیده کودکان کار

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق بررسی های بهزیستی در سال گذشته ۷۰ درصد کودکان کار اتباع غیر ایرانی هستند اما طی طرح اخیر ساماندهی کودکان کار و خیابان در تهران، ۹۲ درصد آنها غیرایرانی بودند.

قبادی دانا افزود: پدیده کودکان کار، پدیده ای چندعاملی است که مهاجرت یکی از دلایل آن است و در این امر با قاچاق کودکان روبرو هستیم که باندهای مافیایی پشت آن قرار دارد. با کودکانی مواجه هستیم که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. بخشی از آن نیز موضوع فرهنگی است. هر خانواده ای که مشکل اقتصادی دارد حاضر نیست کودکش در خیابان حاضر شود و در اختیار باندهای مافیایی قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: برای ساماندهی کودکان کار لازم است دستگاه های مختلف وارد عمل شوند. شهرداری باید برای ساماندهی این کودکان مراکزی را در اختیار بهزیستی قرار دهد. اداره اتباع بیگانه وزارت کشور، استانداری، فرمانداری و شهرداری و نیروی انتظامی باید همکاری داشته باشند و حتی تشکل های مردم نهاد نیز باید در این طرح حضوری فعال داشته باشند و اگر این طرح محدود به جمع آوری شود محکوم به شکست خوردن است.

وی اضافه کرد: مواجهه با مافیای قاچاق کودکان از وظایف بهزیستی نیست. در طرح جدید ساماندهی کودکان کار، آنها از طریق عنبیه و انگشت نگاری احراز هویت می شوند. برخی ها دوست دارند این کودکان در خیابان باشندکه منظورم دستگاه ها نیست. کسانی هستند که می خواهند چهره شهر و نظام و پایتخت ما را اینگونه نشان دهند.

حبیب الله مسعودی فرید معاون اجتماعی بهزیستی نیز در این نشست از کودکان اتباع بیگانه خبر داد که ظرف چند روز از کشورهای همسایه در نقاط مختلف تهران قرار داده می شوند و گفت: تمام عزت و شخصیت این کودکان طی کار در خیابان لگدمال می شود. تاکنون ۲۳۰ کودک در طرح ساماندهی، جذب شده اند و براساس اوراق هویتی و ورود غیرمجاز ممکن است یکی از انتخاب ها، برگرداندن آنها با خانواده شان به کشورشان یا از طریق های دیگر طبق کنواسیون های بین المللی به کشورشان باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =