نزاع ۲۵ هزار نفر را به پزشکی قانونی کشاند

تهران- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان خردادماه امسال ۲۵ هزار و ۷۴۹ نفر به دلیل آسیب های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند.

به گزارش روز شنبه اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، در سه ماه نخست امسال ۲۵ هزار و ۷۴۹ نفر به دلیل آسیب های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند که این شمار مراجعه کننده در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ که تعداد مراجعان به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی ۲۵ هزار ۳۲۷ نفر اعلام شده بود، ۲ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش از کل مراجعان به دلیل آسیب های ناشی از نزاع در فصل بهار سال جاری ۱۶ هزار و ۳۹۰ نفر مرد و ۹ هزار و ۳۵۹ نفرزن بودند.

توصیه پزشکی قانونی به مراجعان نزاع
پزشکی قانونی استان تهران به مراجعه کنندگان نزاع به مراکز پزشکی قانونی توصیه کرده است: ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.
بنابر این معاینه دقیق تر ضایعات، نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.
در ادامه این توصیه ها آمده است: دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.
برای صدور نظریه کارشناسی درخصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.
پزشکی قانونی استان تهران همچنین تاکید کرده است: در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعه کنندگان و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابر این صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می طلبد.
در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha