قاچاق دام در کرمان ۵۴ درصد افزایش یافته است

کرمان - ایرنا - قاچاق دام در کرمان از اول سال جاری ۵۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری دامپزشکی کل استان کرمان، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: قاچاق دام تا قبل از سال جاری به داخل کشور انجام می شد در حالی که اکنون دامهای بدکیفیت به خارج کشور قاچاق می‌شود.

حسین رشیدی با اشاره به اینکه هویت‌دار شدن دام استان کرمان باید با جدیت پیگیری شود افزود: در غیر این صورت ملاکی برای تشخیص دام قاچاق از غیرقاچاق وجود ندارد.

وی همچنین قاچاق دام زنده به خارج از استان و کشور را به عنوان معضلی جدی در حصول رونق تولید عنوان و تصریح کرد: این امر موجب کمبود دام مولد، تامین گوشت و لبنیات می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: قاچاق دام سبب می شود یکی از منابع اقتصادی و اشتغال در روستاها و صنف های مرتبط در شهرها مورد تهدید قرار گیرد و شاهد افزایش بیکاری، افزایش شغل های کاذب، کاهش رشد اقتصادی کشور و کمرنگ شدن تحقق شعار سال باشیم.

وی افزود: هرگونه حمل و نقل دام، با داشتن مجوز بهداشتی - قرنطینه ای حمل دامپزشکی انجام می شود که در این مجوز فقط دام های دارای شناسنامه و هویت (پلاک دار) و دارای تاییدیه سلامت، امکان جابجایی بین استانی دارند ضمن اینکه بعد از حمل نیز در استان مقصد، فرد باید تاییدیه تخلیه را دریافت کند لذا انجام این مهم می‌تواند مانع گسترش قاچاق در حوزه دام سبک و سنگین شود.

رشیدی گفت: نیروی انتظامی در راستای تشدید قرنطینه دامپزشکی در محورهای خروجی استان نسبت به توقیف خودروهای فاقد گواهی بهداشتی دامپزشکی و ارجاع به تعزیرات حکومتی اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه هم افزایی بیشتر بین متولیان امر از جمله دامپزشکی و سایر دستگاه های مربوطه مانند نیروی انتظامی در حذف این معضل ضروری است گفت: استان کرمان دارای ۲۵۰ هزار راس دام سنگین و پنج میلیون راس دام سبک است و امسال با پیشنهاد تسریع در عملیات طرح هویت گذاری دام های استان برای مدیریت تولید و جلوگیری از قاچاق دام توسط سازمان جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، سبب کاهش این مسئله بغرنج خواهیم شد و لزوم جدیت در این امر جهت شناسایی دام قاچاق از غیر قاچاق ضروری است.

این مقام مسئول با بیان اینکه بسیاری از بیماری های مشترک به دلیل جابجایی و نقل و انتقال احشام بدون مجوز بهداشتی، سبب به خطر افتادن سلامت شهروندان می شود، افزود: بیماری تب هموراژیک کریمه کنگو از جمله بیماری هایی مشترکی است که در اثر تماس با ترشحات خونی لاشه آلوده یا از طریق نیش کنه آلوده به انسان منتقل می شود و در صورتی که دامداری تقاضای انتقال دامی را داشته باشد در ابتدا سلامت دام توسط دکتر دامپزشک از نظر این بیماری مشترک و سایر بیماری ها، مورد تایید قرار می گیرد.

وی از سایر بیماری مشترک منتقله از طریق دام قاچاق به انسان، بیماری تب مالت و سل را نام برد و گفت: واکسیناسیون و تست های مراقبت این بیماری ها به صورت روتین در این اداره کل صورت می پذیرد که پیش گیری و مراقبت از این بیماری ها از اهداف این اداره کل است.

رشیدی قاچاق دام را یکی از عوامل انتقال بیماری تب برفکی اعلام و تصریح کرد: از آنجا که این بیماری سبب خسارات اقتصادی هنگفت از جمله کاهش تولیدات و بهره وری دام می گردد، در خصوص پیشگیری از این بیماری لزوم حمل و نقل با ضابطه تحت نظارت دامپزشکی، روشن و مبرهن است.

۳۰۲۹

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha