مصوبه دولت، گرمه را صاحب مدرن‎‌ترین آبیاری روستایی کشور کرد

بجنورد- ایرنا - با اجرای مصوبه سفر سال ۹۴ دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی و تجهیز هزار هکتار از کشتزارهای «دشت» شهرستان گرمه، این روستا به نخستین روستای کشور تبدیل شده که حدود ۱۰۰ درصد فرآیند آبیاری آن نوسازی شده است.

فرماندار شهرستان گرمه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح با گستره هزار هکتار با مصوبه استانی دولت یازدهم در این روستا به اجرا در آمد که با صرف ۴۳۰ میلیارد ریال اعتبار آماده بهره برداری شده است.

عبدالله قدرتی گفت: اجرای این طرح، عملکرد آبیاری روستای دشت را ارتقا داده و سطح آبیاری زمین‌های این روستا به شیوه نوین را به ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار رسانده است.

وی افزود: این برای نخستین بار در کشور است که ۹۳ تا ۱۰۰ درصد زمین‌های کشاورزی یک روستا به سامانه های آبیاری نوین مجهز شده و ۳۵۲ خانوار ساکن در آن از اجرای این طرح بهره‌مند شده اند

فرماندار گرمه با اشاره به سفر روز یکشنبه دولت به استان خراسان شمالی گفت: در سفر کاروان تدبیر و امید، از ساختمان بهداشت و درمان شهدا در شهر گرمه بهره برداری خواهد شد.

قدرتی با بیان اینکه در سفر دولت به استان، سه طرح برای این شهرستان پیشنهاد می‌شود، افزود: با توجه به اینکه بخشی از پارک ملی گلستان در حوزه جغرافیایی این استان است، درخواست داریم خراسان شمالی هم سهمی در مدیریت این پارک ملی داشته باشد.

وی اظهار داشت: طرح تولید شمش منیزیم در ناحیه صنعتی گرمه توسط بخش خصوصی آماده است که کمک به تأمین مالی برای این طرح در این سفر پیشنهاد می‌شود.

قدرتی خاطرنشان کرد: برای این طرح، ۶ هزار میلیارد ریال خط اعتباری در نظر گرفته شده است.

فرماندار گرمه گفت: در این سفر، تأمین اعتبار برای سرعت دادن به پروژه راهسازی گرمه- جاجرم- میامی نیز پیشنهاد شده که تأمین ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار آن مورد موافقت قرار گرفته است.

شهرستان گرمه با گستره ۲۴۰۷ کیلومتر مربع در غرب خراسان شمالی واقع است که با استان‌های سمنان و گلستان همسایه است.

۷۱۸۵/‏‬۵۱۳۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =