محورهای برفی اشنویه سه هفته پس از آغاز تابستان بازگشایی شد

مهاباد - ایرنا - رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اشنویه گفت: نیروهای راهداری با حضور در مناطق سخت‌گذر این شهرستان راه‌های ارتباطی روستاهای منطقه «شیوه خزال» و «کانی شمس‌الدین» را برف‌روبی و بازگشایی کردند.

محسن خادمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم بالای برف در مناطق ییلاقی شیوه خزال و راه‌های مرزی کانی شمس‌الدین موجب بسته شدن این مسیرها شده بود که نیروهای راهداری اقدام به برف‌روبی و بازگشایی این مسیر در اولین ماه از فصل تابستان کردند.

وی ارتفاع برف در این مناطق را سه تا ۶ متر اعلام کرد و گفت: انباشت حجم زیادی برف رفت و آمد عشایر را به این مناطق ییلاقی با مشکلات زیادی مواجه کرده بود.

وی افزود: به دلیل سخت‌گذر و کوهستانی بودن این مناطق امکان بازگشایی محورهای ارتباطی پیش از این وجود نداشت که با گرم شدن هوا ماشین‌آلات سنگین راهداری توانستند به این مناطق اعزام و اقدام به برف‌روبی این مسیرها کنند.

شهرستان مرزی اشنویه در یک منطقه کوهستانی و سرد در جوار مرزهای عراق و ترکیه واقع شده است و برخی ارتفاعات ییلاقی آن از جمله مناطق شیوه خزال در روستای گلاز و مناطق کوهستانی و برفی تا اواسط مردادماه دارای برف است.

امسال یک هزار و ۱۴۹ خانوار عشایری با ۱۴۸ هزار واحد دامی در ۸۶ ییلاق این شهرستان مستقر شده‌اند؛ این عشایر از شهرستان‌های بیشتر متعلق به اشنویه، ارومیه و نقده هستند که به این منطقه آمده‌اند و پس از آنکه به مدت ۲ تا سه ماه در این مناطق حضور داشتند کوچ خود را سپس به مناطق قشلاقی آغاز می‌کنند.

۹۸۷۰/‌۶۱۸۵/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =