۲۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۴:۳۶
کد خبرنگار: 2443
کد خبر: 83392646
۰ نفر
نواب: خدمت به زائران ایرانی وظیفه ماست

مدینه - ایرنا - نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی که زودتر از روال سالهای گذشته به عربستان سعودی سفر کرده است، گفت: آمده‌ایم تا در کنار زائران و در خدمت آنان باشیم و خدمتگزاری به زائران ایرانی وظیفه ماست.

حجت الاسلام والمسلمین «سیدعبدالفتاح نواب» که جمعه شب همراه «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مسئولان این حوزه وارد مدینه منوره شد، در مصاحبه با خبرنگاران افزود: اساس کار ما خدمتگزاری به زائر است و هر جا زائر حضور داشته باشد باید حاضر باشیم و به آنان خدمت کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال زودتر از سالهای قبل، عملیات حج شروع شده است، ما هم باید زودتر حرکت می‌کردیم تا در خدمت زائران باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب یادآورشد: امسال طولانی‌ترین دوره حج پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و به همین دلیل، تلاش می‌کنیم مدت اقامت ما نیز همپای زائران باشد تا آنان احساس نکنند تنها هستند.

امیرالحاج ایران گفت: با بررسی اشکالاتی که در دوره‌های گذشته بوده و آسیب شناسی شده است، امسال برنامه ریزی بسیار خوبی برای حج صورت گرفته و همه برنامه‌های آن به مرور و طبق جدول تعیین شده، اجرا خواهد شد.

وی افزود: چارچوب اصلی برنامه‌های حج امسال همانند سال های گذشته است اما اشکالات آن برطرف شده و برنامه‌های جدیدی نیز اضافه شده است.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز به خبرنگاران گفت: بر اساس تفاهم نامه و قراردادهایی که بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان در زمینه حج منعقد شده، تاکنون همه اقدامات در زمینه‌های مختلف نظیر اسکان، تغذیه و مسکن بخوبی و بر اساس برنامه پیش رفته است.

وی افزود: اقدامات فرهنگی نظیر زیارت دوره و مراسم دعای کمیل و ندبه نیز به خوبی برگزار شده است.

رشیدیان از پروازهای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) برای انتقال حجاج نیز ابراز رضایت کرد و گفت: تاکنون که ۱۰ هزار حاجی در عربستان داریم، پروازها بدون مشکل انجام شده است و امیدواریم به همین صورت تداوم یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه شنبه نخستین گروه از زائران ایرانی پس از زیارت مدینه برای انجام عمره تمتع و مناسک حج روانه مکه می‌شوند، خدمات و تسهیلات پیش بینی شده برای حجاج را در مکه، مطلوب، «آماده و مهیا» ارزیابی کرد.

وی گفت: ستاد حج و زیارت در مکه از چند روز پیش فعال شده است، دو آشپزخانه و هتل‌ها در آنجا آماده هستند و حمل و نقل درون شهری نیز آماده ارایه خدمات است. در مجموع، همه چیز مهیا است و ما امیدواریم حجاج بدون مشکل وارد مکه شوند.

رشیدیان همچنین سال جاری را «یکی از طولانی‌ترین زمانهای اقامت زائران و حجاج ایرانی در عربستان» به دلیل استانداردهای پروازی تعیین شده از سوی این کشور بیان کرد.

وی گفت: این اقامت طولانی می‌تواند به یک فرصت بی نظیر جهت ارتقای فرهنگ دینی و بهره گیری از ارزش های معنوی و اخلاقی برای حجاج ایرانی تبدیل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد که بحث امنیت، عزت و کرامت حجاج ایرانی در تفاهم نامه با دولت عربستان مورد توافق و تاکید قرار گرفته است و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.

رشیدیان گفت: خوشبختانه، در توافقات توانستیم تعداد حجاج ایرانی را از ۸۱ هزار نفر در سال گذشته به ۸۴ هزار نفر در سال جاری برسانیم و علاوه بر آن، برگزاری تمامی مراسم فرهنگی که در مکه و مدینه در هتل‌ها و در عرفات و منا زیر چادرهای زائران ایرانی انجام می‌شود، مورد توافق و تایید دو طرف قرار گرفته است.

وی افزود: امیدواریم حجاج ما بتوانند مراسم خود را بر اساس آنچه که در جمهوری اسلامی برنامه ریزی شده است، بطور کامل انجام دهند و با آرامش حج را به پایان برسانند.

اعزام بیش از ۸۶ هزار زائر ایرانی و عوامل برگزارکننده آن از روز دوشنبه – ۱۷ تیرماه- به عربستان آغاز شده است.

آخرین کاروان ایران طبق برنامه، دو ماه بعد یعنی در ۱۷ شهریور مدینه را ترک خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =