۲۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۲۹
کد خبرنگار: 1265
کد خبر: 83391878
۰ نفر
مراسم گرامیداشت بیست و چهارمین سالگرد شهدای سربرنیتسا برگزار شد

دفتر بلگراد-ایرنا- بیست و چهارمین مراسم سالگرد شهدای نسل کشی سربرنیتسا با حضور مقامات عالیرتبه سیاسی و دینی بوسنی و هرزگوین، میهمانانی از کشورهای مختلف از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو، خانواده‌های بازماندگان قربانیان و ده‌ها هزار نفر از مسلمانان این کشور برگزار شد.

به گزارش ایرنا، «محمود حیدری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین روز پنجشنبه در هنگام ورود به سربرنیتسا در دیدار با مسئولین برگزاری مراسم، رئیس انجمن مادران و جمعی از خانواده‌های شهدای سربرنیتسا گفت: به نمایندگی از دولت و ملت ایران با خانواده‌های شهیدان و همه بازماندگان ابراز همبستگی و همدردی می‌نمایم و امیدوارم با تحکیم صلح و عدالت، آینده‌ای سرشار از صمیمیت و پیشرفت در انتظار همه مردم بوسنی هرزگوین باشد.

شفیق جعفرویچ عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، باقر عزت بگوویچ رئیس مجلس اقوام، حسین افندی کاوازوویچ رئیس العلمای جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین، نماینده عالی جامعه بین الملل، سفیر اتحادیه اروپا، رئیس مجلس جامعه اسلامی و هیأت هایی از برخی کشورهای خارجی از جمله شرکت کنندگان در مراسم بیست و چهارمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا بودند.

در این برنامه مقامات و شخصیت‌های حاضر از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران و دیپلمات‌های کشورمان با اهدای گل، ادای احترام و قرائت فاتحه یاد شهدای نسل کشی سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ را گرامی داشتند.

شایان ذکر است پس از مراسم مزبور و اقامه نماز میت، تابوت‌های جمعی از شهدا که در جستجوهای اخیر شناسایی شده اند بر دوش خانواده‌ها و مردم داغدار بوسنی و هرزگوین تشییع و به خاک سپرده شد.

تاکنون در قبرستان پوتوچاری در شهرستان سربرنیتسا ۶ هزار و ۴۳۳ نفر به خاک سپرده شده اند.

در مراسم امسال، اجساد ۳۳ قربانی تازه تفحص شده دفن‌شدند که جوان‌ترین آنها ۱۶ سال و مسن‌ترین آنها ۸۲ سال سن داشتند.

روز گذشته (چهلرشنبه) نیز نزدیک به پنج هزار نفر از شرکت کنندگان در پیاده روی صلح موسوم به مارش «میرا» پس از پیاده روی مسیر ۱۱۰ کیلومتری در سه روز خود را به سربرنیتسا و قبرستان پوتوچاری رساندند و مورد استقبال گرم ساکنین این شهر قرار گرفتند.

گروهی از جوانان ایرانی نیز در این برنامه حضور داشتند.

شهر سربرنیتسا که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دادند، در زمان جنگ داخلی بوسنی و هرزگوین به عنوان منطقه امن تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد قرار داشت.

در یازدهم ژوئیه ۱۹۹۵ نیروهای چتنیک به فرماندهی ژنرال «راتکو ملادیچ» بدون مقاومت نیروهای هلندی سازمان ملل متحد، وارد شهر شدند و آن را تصرف کردند.

بر اساس اسناد و مدارک موجود ژنرال ملادیچ فرمانده ارتش صرب‌های بوسنی در زمان جنگ بوسنی وهرزگوین و هنگام تصرف شهر مسلمان نشین سربرنیتسا، دستور قتل عام مردان مسلمان این شهر را صادر کرد که منجر به قتل نزدیک به ۸ هزار نفر شد.

ملادیچ از سوی دادگاه جنایات جنگی لاهه جنایتکار شناخته شده و به حبس ابد محکوم شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =