۲۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۰:۱۲
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83391803
۰ نفر

برچسب‌ها

توسعه یافتگی شهری با فرهنگی کردن آن اتفاق می‌افتد

سنندج - ایرنا - دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی معتقد است رنسانس و توسعه یافتگی شهری با فرهنگی کردن آن میسر بوده و برای تحقق این مهم، اقشار مختلف باید در مدیریت شهر مشارکت داشته باشند.

نعمت الله فاضلی عصر پنجشنبه در نشست هم اندیشی با موضوع چگونه شهر سنندج را فرهنگی بسازیم؟ اظهار داشت: شهر توسعه یافته، شهری است که تسهیل تبدیل سرمایه‌های اقتصادی، اجتماعی و انسانی به یکدیگر در آن اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه باید آئین‌ها و شخصیت‌ها را شناسایی و از طریق آن برای فرهنگی کردن شهر اقدام کرد، افزود: کالبد شهری باید جای تنفس فرهنگ باشد، ضمن اینکه تحصیلکرده ها در کنار مدیران آگاهی درست داشته و به ایجاد شهر خلاق کمک کنند.

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی لازمه فرهنگی شدن شهرها را پیوند کالبد شهر با جان انسان‌ها اعلام کرد و گفت: رنسانس شهری وقتی اتفاق می‌افتد که دانش آموختگان و کارگزاران به بسیج منابع فرهنگی شهر بپردازند.

فاضلی با بیان اینکه مدیرانی که توسعه شهری را فقط در پول و سرمایه می بییند مخرب توسعه هستند، اضافه کرد: گویش، فرهنگ، زبان، تاریخ و جغرافیا سرمایه‌های هر منطقه‌ای هستند و باید در مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرند.

وی سنندج را در معرض رنسانس شهری دانست و یادآور شد: این اتفاق برای شهر به دلیل داشتن سرمایه‌هایی همچون موسیقی، طبیعت زیبا، گویش، تنوع مذهبی، عرفان، تاریخ و مفاخر و بزرگانش می‌تواند تجربه شود.

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه در صورتیکه پول همراه با فرهنگ و هنر نباشد بسیار خطرناک است، گفت: برای ساختن یک شهر فرهنگی و سالم، باید بین دانشگاهیان، رسانه‌ها، فعالان مدنی، زنان و هنرمندان آگاهی جمعی وجود داشته باشد، چرا که توسعه شهری با بسیج منابع فرهنگی قابل تحقق است.

فاضلی تاکید کرد: وجود ساختمان‌ها و زیرساخت‌های متنوع نشانه توسعه شهری نیست بلکه شهری توسعه یافته است که مردم از جمله زنان و کودکان در آن احساس امنیت و آرامش داشته باشند.
شهر سنندج با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و سه منطقه شهرداری، دارای قدمتی ۴۰۰ ساله بوده و آثار تاریخی ارزشمندی از دوران صفویه و قاجار در آن وجود دارد.

۷۳۵۵ / ‬ ۳۰۳۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =