دانشگاه علامه‌ در رفع ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی نقش مهمی دارد

تهران- ایرنا- مسئول نهاد رهبری دانشگاه علامه طباطبایی گفت: این دانشگاه علامه به دلیل جایگاه تخصصی خود می تواند با ارائه راهکارهای علمی در راستای رفع ناهنجاری ها گره گشا باشد.

حجت الاسلام صادق اکبری اقدم در نشست هم اندیشی استادان دانشگاه علامه طباطبائی با موضوع مسئولیت دانشگاه در قبال هنجارها و ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی افزود: این دانشگاه در قبال هنجارها و ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی نقش بسزایی دارد.
وی با بیان اینکه در نظر داریم خروجی این نشست و تصمیم‌ها و پیشنهادهای ارائه شده در آن به دستگاه‌های مرتبط اجرایی و همچنین دانشگاه علامه ارائه شود، ادامه داد: امید است با ارائه راهبردهای عملی استادان علوم انسانی، هنجارها و ناهنجاری‌های فرهنگی در داخل و خارج دانشگاه برطرف شود.

به گزارش دانشگاه علامه طباطبایی، وی افزود: چند وقتی است که دستگاه‌های مختلفی از جمله وزارت کشور و ستاد امر به معروف و نهی از منکر موضوع رفع آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی را مطرح کرده اند. بر همین اساس به نتیجه رسیدیم که با برگزاری این نشست نظرات استادان را جویا شویم و بتوانیم از این پیشنهادها و راهبردها به یک بستۀ سیاستی برسیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه یادآور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی این امر را مطرح کرده که دانشگاه‌ها هم باید سیاست‌های خاص خود را در مواجه با ناهنجاری‌ها اتخاذ کنند.

وی با اشاره به آیاتی که در تفسیر المیزان علامه طباطبایی آمده است، تاکید کرد: در این آیات که مربوط به محکم گرفتن امورات است، علامه طباطبایی می‌فرمایند که اگر کسی می‌خواهد تصمیم محکمی بگیرد باید «علماً و عملاً» تصمیم بگیرد. هم تصمیم متأثر از علم پیشینش باشد و هم عمل با آن تصمیم همراه باشد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه خاطرنشان کرد: این تصمیم‌ها می‌تواند، فرهنگسازی حرکت‌های سلبی غیر ایجابی را شامل شود.

وی در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اظهار کرد: رهبری در این بیانیه تعبیر «خودسازی» را دارند. ایشان می‌فرمایند که گام دوم عبارت از خودسازی است. خودسازی در فرمایشات ایشان هم به لحاظ فردی، هم به لحاظ جمعی و گروهی و اجتماعی است.

اکبری اقدم تصریح کرد: بنا داریم این نشست‌ها را در قالب بیانیه گام دوم انقلاب و مباحث اخلاق و معنویت، هنجارها و ناهنجاری‌ها و جامعه اسلامی ادامه دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =