۲۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۷
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83391581
۰ نفر

برچسب‌ها

حاجیان خراسان تب سنجی می شوند

مشهد- ایرنا- در حج تمتع امسال بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ زائر بیت الحرام از استان های خراسان رضوی و شمالی راهی سرزمین وحی می شوند که تمامی حاجیان اعزامی هنگام بازگشت در فرودگاه مشهد به لحاظ احتمال ابتلا به بیماریهای مختلف، تب سنجی خواهند شد.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز جمعه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: بدین منظور چهار دستگاه تب سنج لیزری در پایگاه‌های بهداشتی مرزی واقع در فرودگاه مشهد مستقر شده اند و حاجیان بازگشتی با علائم مشکوک و دارای تب بالاتر از ۳۸ درجه به پزشکان مستقر ارجاع داده شده و تحت معاینه و مراقبت قرار می‌گیرند.
دکتر زهرا نهبندانی افزود: حاجیان بازگشتی نسبت به بیماری‌های مختلف نظیر بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های انتقال یافته از طریق آب و غذا در قالب ۱۴ نوع سندرُم و شامل مجموعه‌ای از علائم غربالگری می‌شوند که وجه مشترک علائم این بیماری‌ها تب همراه با سرفه، اسهال، بدن درد، استفراغ و آب ریزش از بینی است.
وی اضافه کرد: پایگاه‌های بهداشتی مرزی در هنگام خروج و ورود حاجیان اعزامی در فرودگاه مشهد بر پا می‌شود که در این پایگاه‌ها به هنگام خروج توصیه‌های بهداشت فردی برای پیشگیری از بیماری‌ها ارائه می‌شود و در بازگشت حاجیان، ابتلاء آنها به برخی از بیماری‌ها بررسی می‌شود.
رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در این راستا به همه مدیران کاروان‌ها در خصوص بیماری‌های شایع در کشور عربستان و کشورهایی که برای مراسم حج به این کشور سفر می‌کنند اطلاع رسانی شده و آگاهی بخشی لازم صورت گرفته است.
نهبندانی افزود: از حاجیان نیز درخواست شده تا با توجه به هوای گرم عربستان در مراسم عبادی خود حتماً آب‌های معدنی در بطری‌های در بسته استفاده کنند تا از گرما زدگی در این ایام جلوگیری شود علاوه بر این هنگامی که تعرق زیاد دارند در معرض سیستم‌های سرمایشی قرار نگیرند و در صورت مشاهده علائم بیماری تنفسی یا گوارشی به سرعت به پزشک کاروان مراجعه کنند.
پروازهای حج تمتع فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد از ۱۷ تیر ماه امسال آغاز شده است و ١٠ هزار و ۶۰۰ زائر در قالب ٧٧ کاروان از استان‌های خراسان رضوی و شمالی از طریق این فرودگاه راهی سرزمین وحی می‌شوند.
چهار هزار و ۴۴۰ نفر از این زائران در قالب ۳۲ کاروان از مشهد، چهار هزار و ۴۹۰ زائر در قالب ۳۲ کاروان از دیگر شهرستان‌های خراسان رضوی و هزار و ۶۷۰ زائر نیز در قالب ۱۱ کاروان از استان خراسان شمالی از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد عازم کشور عربستان می‌شوند.
۵۴.۲ درصد زائران امسال حج تمتع از خراسان رضوی را زنان و ۴۵.۸ درصد آنان را مردان تشکیل می‌دهند.
پارسال نیز حدود ۱۲ هزار زائر حج تمتع در قالب ۸۰ کاروان از طریق فرودگاه مشهد عازم سرزمین وحی شدند.

۳۰۲۷/‏۱۹۲۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =