ارجنامه‌ای برای ۴۰ سال نویسندگی بدون مُزد

کرمانشاه- ایرنا- «ارجنامه سلطانی» داغ‌ترین کتابی که از تنور چاپ راهی بازار نشر کرمانشاه شده است؛ کتابی در پاسداشت خدمات ۴۰ ساله پدر تاریخ کرمانشاه و خط‌بانوی ایران.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کتاب ارجنامه سلطانی پنج تیر ۱۳۹۸ در جشنی بزرگ و با حضور بسیاری از نام‌آوران فرهنگ و هنر استان کرمانشاه و کشور رونمایی شد.

این کتاب ۲ جلدی در ۱۶۰۰ صفحه به همت ابراهیم رحیمی‌زنگنه و خلیل کهریزی نوشته و از سوی انتشارات سها منتشر شده است.

ارجنامه سلطانی تجلیل از ۴۰ سال تلاش و فعالیت فرهنگی «محمدعلی سلطانی» و همسرش «فریبا مقصودی» در ثبت و نشر تاریخ و فرهنگ استان کرمانشاه است.

جلد اول کتاب، «شناختنامه» نام دارد که به احوال، آثار، اسناد، مدارک، نامه‌ها و تصاویر محمدعلی سلطانی و همسرش پرداخته و جلد دوم با عنوان «مقالات و عنایات» به سراغ مقالات اهدایی، تعلیقات، حواشی و عنایات استادان مطرح ایرانی و غیرایرانی رفته است.

محمدعلی سلطانی ده‌ها جلد کتاب در حوزه‌های مختلف به ویژه تاریخ، شعر، ادبیات و هنر خوشنویسی نوشته که مهمترین آنها مجموعه ۲۰ جلدی «جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان» (نخستین دایره‌المعارف منطقه‌ای در ایران) معروف به شناسنامه کرمانشاه است. سلطانی به همین دلیل به «پدر تاریخ کرمانشاه» مقلب شده در حالی که به گفته خودش تاکنون حتی یک ریال هم از هیچ نهادی پول نگرفته است.

او در این مجموعه ۲۰ جلدی تمام جزئیات و رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، دینی، اعتقادی و… ایلات، عشایر، شاعران، نویسندگان، مترجمان، عکاسان و سایر هنرمندان استان کرمانشاه را مکتوب کرده است.

فریبا مقصودی همسر محمدعلی سلطانی هم هنرمند نامدار عرصه خوشنویسی و معروف به «خط‌بانوی ایران» است که تاکنون بیش از ۱۵ اثر را خلق کرده است. او به عنوان نخستین زن خوشنویس نستعلیق کلّ قرآن کریم در جهان اسلام، موفق به دریافت لوح تقدیر از رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری شده است.

مراسم رونمایی از کتاب ارجنامه سلطانی با حضور محمدعلی سلطانی، همسرش، نویسندگان کتاب و جمعی دیگر از صاحبنظران و مسئولان

خواندن کتاب ارجنامه سلطانی، مخاطب را نه فقط با احوالات و زندگی شخصی و فرهنگی محمدعلی سلطانی و همسر هنرمند او که با اهمیت تلاش‌ها و خدمات آنان و تاریخ بلند کرمانشاه از زبان استادان بزرگ آشنا می‌کند.

علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب ۲ جلدی را با قیمت ۳۵۰ هزار تومان از کتابفروشی‌ها تهیه کنند؛ هرچند که قیمت روی جلد آن ۴۰۰ هزار تومان است.

ابراهیم رحیمی‌زنگنه، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رازی کرمانشاه پیش از این هم یادنامه‌ها و ارج‌نامه‌های دیگری با همکاری چند نویسنده درباره شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی استان منتشر کرده است؛ از جمله «فرزانه فرزند فردوسی» (ارجنامه دکتر میرجلال‌الدین کزازی) «بر بلندای بیستون» (یادنامه استاد یدالله بهزاد) و «سرو رشید» (یادنامه استاد غلامرضا رشید یاسمی).

۷۴۴۴/۸۰۶۶

اخبار مرتبط