روابط گردشگری استان اردبیل و پنج کشور اروپایی گسترش می‌یابد

اردبیل- ایرنا- معاونان سفارتخانه‌های پنج کشور اروپایی در سفر به استان اردبیل، ضمن بازدید از ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی این استان، زمینه‌های گسترش روابط گردشگری دوجانبه را بررسی کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در جریان این سفر "الکساندر ریگر" رییس شبکه موسسات ملی فرهنگی اروپایی در ایران و معاون سفیر اتریش در تهران، "دوبراوکا شکرانیا" معاون سفیر اسلوونی در ایران، "ویتسیش اونلت" معاون سفیر لهستان، "ژیل ویتکا" معاون سفیر انگلستان و "کارل ماگنوس نیلسون" معاون سفیر سوئد در ایران با ظرفیت‌های گردشگری استان اردبیل آشنا شده و بر گسترش روابط گردشگری دوجانبه تاکید کردند.

دبیران اول سفارتخانه‌های پنج کشور اروپایی در جلسه مشترک با معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در محل مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، از آمادگی خود برای معرفی قابلیت‌های سرمایه‌گذاری بخش گردشگری این استان برای سرمایه‌گذاران اروپایی خبر دادند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در جلسه مشترک با معاونان سفارتخانه‌های پنج کشور اروپایی، با اشاره به اینکه استان اردبیل قابلیت‌های ویژه ای در حوزه گردشگری دارد، بیان کرد: اقلیم متنوع و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی می‌تواند استان اردبیل را به مقصد اول گردشگری در کشور و منطقه تبدیل کند.

صغری فرشی با اشاره به سفر سالانه یک و نیم میلیون گردشگر آذربایجانی به استان اردبیل از طریق گمرک بیله سوار گفت: وجود بیش از ۱۰۰ چشمه آبگرم طبیعی در دامنه های کوه سبلان قابلیتی منحصر به فرد برای جذب گردشگران سلامت از کشورهای مختلف است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اضافه کرد: دشت مغان در شمال استان نیز از دیگر قابلیت‌های گردشگری در حوزه کشاورزی محسوب می شود که در اقلیمی متفاوت‌تر از منطقه مرکزی استان، ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری در گردشگری طبیعی و حوزه اقتصاد کشاورزی دارد.

فرشی با اشاره به اینکه قابلیت‌های تاریخی استان اردبیل می‌تواند جاذبه خوبی برای گردشگران اروپایی باشد، افزود: وجود مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و پایگاه ملی "شهر یئری" در مشگین شهر دو جاذبه عمده گردشگری تاریخی استان اردبیل محسوب می‌شود.

وی با دعوت از طرف‌های اروپایی برای سرمایه‎گذاری در حوزه‌های مختلف گردشگری استان اردبیل گفت: بسته فرصت‌های سرمایه‌گذاری چند زبانه در حوزه‌های مختلف گردشگری برای ارایه به سرمایه‌گذاران خارجی تهیه شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل همچنین اظهار کرد: اردبیل به علت برخورداری از اقلیم متفاوت و تنوع فرهنگی غنی از تنوع ویژه‌ای در حوزه صنایع دستی نیز برخوردار است.

فرشی با اشاره به نگهداری فرش شیخ‌صفی در موزه ویکتوریا آلبرت لندن، شهرت جهانی این فرش را نشان دهنده ظرافت صنایع دستی و فرهنگ غنی استان اردبیل در سطح بین‌الملل دانست و برای همکاری با کشورهای اروپایی در زمینه معرفی و تولید صنایع دستی اعلام آمادگی کرد.

الکساندر ریگر رییس شبکه موسسات ملی فرهنگی اروپایی در ایران و معاون سفیر اتریش نیز در این جلسه بر ضرورت توسعه گردشگری در تمامی مناطق ایران تاکید کرد و گفت: ما به همین دلیل اردبیل را به عنوان مقصد بعدی برای معرفی به گردشگران کشورهای خود انتخاب کردیم.

ریگر ادامه داد: منتظر پیشنهادها و ایده‌های مسئولان استان اردبیل برای توسعه مناسبات گردشگری هستیم و این امر برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون سفیر اتریش اضافه کرد: بعد از بررسی پیشنهادهای مسئولان اردبیل، ایده‌های انتخاب شده را برای اجرا بررسی خواهیم کرد.

دوبراوکا شکرانیا معاون سفیر اسلوونی در ایران نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت بی نظیر گردشگری غذا در استان اردبیل، اظهار کرد: اردبیل غذاهای سنتی و دسرهای خوش طعمی برای عرضه در سطح بین‌المللی دارد.

وی افزود: اسلوونی به خاطر داشتن عسل‌های مرغوب در سطح اروپا شهرت خاصی دارد اما من مطمئن هستم که عسل سبلان و اردبیل از نظر کیفی بی‌نظیر است.

معاون سفیر اسلوونی در ایران اضافه کرد: توجه به این موضوع به تنهایی می‌تواند باعث تبادل تجربیات مشترک در حوزه تولید عسل شود و ما آماده همکاری در این زمینه با تولید کنندگان و تاجران عسل در استان اردبیل هستیم.

ویتسیش اونلت معاون سفیر لهستان نیز در این جلسه بیان کرد: مردم ایران و لهستان قرابت فرهنگی زیادی دارند و ما خواستار استمرار این روابط بین دو ملت ایران و لهستان هستیم.

وی گفت: تعداد گردشگران لهستانی روز به روز در کشور ایران افزایش می‌یابد و این نشان دهنده علاقه مردم لهستان به فرهنگ و تاریخ کشور ایران است.

معاون سفیر لهستان همچنین افزود: استان اردبیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌نظیری دارد و ما باید این استان را بیشتر از این در بین مردم لهستان معرفی کنیم.

ژیل ویتکا معاون سفیر انگلستان در تهران نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های صنایع دستی استان اردبیل تاکید کرد: سعی داریم که صنایع دستی استان اردبیل را بهتر شناخته و آن را برای مردم اروپا معرفی کنیم.

وی بیان کرد: مردم استان اردبیل بسیار مهمان‌دوست هستند و این موضوع می‌تواند باعث حضور گردشگران بیشتری از اروپا در این منطقه شود.

کارل ماگنوس نیلسون معاون سفیر سوئد در ایران نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های مطلوب گردشگری استان اردبیل بیان کرد: ارتباط خوبی بین دو کشور ایران و سوئد برقرار است به طوری که بیشتر از یک درصد مردم سوئد در ایران به دنیا آمده‌اند که این امر نشان دهنده دوستی دو ملت است.

وی افزود: ایده‌ها و بسته‌های خوبی برای توسعه گردشگری در استان اردبیل تهیه و ارائه شده و ما حاضریم که در این حوزه با مسئولان محلی این استان همکاری کنیم.

به گزارش ایرنا، در این دیدار معاونان سفرای پنج کشور اروپایی با آداب و رسوم، صنایع دستی، فرهنگ و قابلیت‌های گردشگری، فرهنگی و تاریخی استان اردبیل آشنا شده و از مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بازدید کردند.

۱۹۰۵/‏‬ ۱۲۵۷

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha