آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی در سبزوار به مرمت اضطراری نیاز دارد

سبزوار- ایرنا- آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی معروف به ابن فندق بیهقی، حکیم و ادیب مشهور ایران در قرن ششم هجری در شهر ششتمد شهرستان سبزوار به مرمت اضطراری نیاز دارد.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بخش شرقی آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی بر اثر خالی شدن فضاهای زیرین آن نشست کرده و نیاز به عملیات مرمتی و بهسازی دارد.
محسن برآبادی افزود: آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی بالاتر از سطح خیابان بنا شده و در گذشته از فضاهای زیرین این بنا برای نگهداری دام استفاده می شده و خاکبرداری غیر اصولی انجام شده که اکنون در پی بارندگی ها شدید به بخش های شرقی آرامگاه آسیب وارد شده است.
وی اظهار داشت: مرمت این بنا که شامل مقاوم سازی، بتن ریزی و پر کردن فضاهای خالی محوطه آرامگاهی است حدود یک میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که باید از محل اعتبارات میراث فرهنگی و حمایت دیگر دستگاهها تامین شود.
ظهیرالدین ابوالحسن علی بن ابوالقاسم زید بن محمد بیهقی معروف به ابن فندق بیهقی و فرید خراسان، حکیم و ادیب مشهور ایران و از ریاضیدانان بزرگ قرن ششم هجری است.
مهمترین اثر او کتاب پارسی 'تاریخ بیهق' در تاریخ و جغرافیای ناحیه بیهق و ذکر رجال علم و ادب و سادات و خاندانهای مشهور و دیگر اطلاعات تاریخی آن سرزمین است.
آرامگاه این ادیب در شهر ششتمد قرار دارد.
شهر ششتمد در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شهر سبزوار واقع است.

۸۱۴۵/۷۴۹۵/‏۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =