۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۶
کد خبرنگار: 1405
کد خبر: 83390726
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۰ قلم شی تاریخی در آذربایجان‌غربی مرمت شد

ارومیه - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: ۵۰ قلم شی تاریخی و فرهنگی مربوط به موزه های خوی و ارومیه در آزمایشگاه مرمت اشیا این اداره کل توسط متخصصان مرمت شد.

جلیل جباری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اشیا شامل نسخه‌های خطی، سفال، اشیا فلزی و مفرغی بوده که قرار است به زودی جهت نمایش به موزه‌های مربوطه برگشت داده شود.

وی اضافه کرد: در کنار مرمت و حفاظت از بناها و مکان‌های تاریخی غیر منقول، مرمت اشیا تاریخی و فرهنگی منقول نیز همواره در دستور کار این اداره کل قرار دارد و هر ساله بر اساس نیازها و بررسی‌های کارشناسی، تعدادی از این اشیا ترمیم می‌شود.

جباری ادامه داد: آزمایشگاه حفاظت و مرمت اداره کل از ۲۰ سال پیش راه اندازی شده است و ۲ سال قبل با تجهیز شدن به دستگاه‌های پیشرفته، تنها آزمایشگاه مرمت آثار تاریخی استان به شمار می‌آید.
وی اضافه کرد: این آزمایشگاه نیاز به یک سری اقدامات تعمیری داشت که با تخصیص اعتبار اجرای لوله کشی آب، کف سازی و تهویه و قفسه بندی، ساماندهی و آماده فعالیت مجدد شد.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه مرمت اشیا اداره کل میراث فرهنگی استان ۲ سال پیش بازسازی و تجهیز شد و از آن موقع تاکنون نزدیک به ۳۰۰ قلم شیء تاریخی از موزه‌های مختلف استان مرمت شده است.

سال گذشته ۹۳ قلم شیء تاریخی متعلق به موزه‌های ارومیه، خوی و مهاباد در آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار تاریخی این استان مرمت شد.

آذربایجان غربی دارای یکهزار و ۶۰۰ اثر ثبت شده ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران است؛ از جمله آثار ملی این استان می‌توان به مسجد جامع ارومیه، تالاب کانی برازان مهاباد، سه گنبد ارومیه، کاخ موزه و عمارت کلاه فرنگی ماکو، خان تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، موزه مردم شناسی ارومیه و مسجد سردار اشاره کرد.
تاکنون ۱۵ موزه اعم از باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ طبیعی، ساعت و سایر موزه‌ها در استان پذیرای علاقه مندان بوده است؛ افزون بر ۱۱ هزار قلم اشیا در موزه‌ها و تعداد کثیری نیز در مخازن استان نگهداری می‌شود.

۷۱۲۵/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =