۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۸
کد خبرنگار: 936
کد خبر: 83390254
۱ نفر

برچسب‌ها

۹۵ درصد گستره اصفهان درگیر خشکسالی دراز مدت است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی اصفهان گفت: حدود ۹۵ درصد از گستره استان درگیر خشکسالی دراز مدت است و تنها ۵.۳ درصد آن شرایط نرمال تا ترسالی متوسط دارد.

حمیدرضا خورشیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به تحلیل شاخص استاندارد بارش - تبخیر و تعرق (SPEI ) در دوره ۱۰ ساله تا پایان فصل بهار، در تمام شهرستان‌های استان، خشکسالی درازمدت با درجات مختلف دیده می شود و تنها بخش محدودی از غرب استان شامل فریدون‌شهر و بوئین و میاندشت و جنوب استان شامل سمیرم شرایط نرمال تا ترسالی را دارند.
وی گفت: از نظر پراکنش مکانی ۴.۳ درصد از مساحت استان در شرایط نرمال، خشکسالی خفیف ۸.۸ درصد، خشکسالی متوسط ۲۴ درصد، خشکسالی شدید ۱۴ درصد و خشکسالی بسیار شدید ۴۷.۷ درصد را در بر می گیرد.
مدیرکل هواشناسی اصفهان اظهار داشت: با توجه به پراکنش جمعیت در مناطق مختلف استان و شاخص استاندارد بارش- تبخیر و تعرق ۹۴.۹ درصد از جمعیت استان هم تحت تاثیر خشکسالی دراز مدت قرار دارند.
به گفته وی، میانگین وزنی بارش تا آخر خردادماه ۱۳۹۸ در استان برابر ۱۹۵ میلی متر است که نسبت به مدت مشابه بلندمدت ۲۵.۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰.۹ درصد افزایش داشته است.
خورشیدی بیان کرد: استان اصفهان تا آخر فصل بهار امسال حدود ۱۲۳.۷ درصد از بارش یک سال زراعی کامل در بلندمدت را دریافت کرده است.
وی خاطرنشان کرد: میزان بارش در ایستگاه کوهرنگ به عنوان سرچشمه زاینده رود در این بازه زمانی برابر با ۲ هزار ۱۴۴ میلی متر است که ۵۸ درصد از میانگین بلندمدت خود بیشتر است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: میانگین دمای استان در بهار ۹۸ برابر ۱۸ درجه سانتی گراد بود که مطابق با دمای بلندمدت این فصل است اما نسبت به بهار سال گذشته در همین بازه زمانی، ۰.۷ درجه سانتی گراد خنک تر شده است.
وی تصریح کرد: به طورکلی بر مبنای شاخص بیان شده در دوره ۱۰ ساله، همانند گذشته شرایط خشکسالی اندوخته و تجمع یافته است و باید مدیریت منابع آبی در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، خدمات و مصارف کشاورزی همچنان مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اظهارداشت: شاخص های بلندمدت خشکسالی هواشناسی، به منزله انعکاسی کلی از شرایط ذخیره آبی مناطق مختلف در نظر گرفته شود.
او همچنین با اشاره به وضعیت حوضه آبریز گاوخونی گفت: تحلیل شاخص خشکسالی حاکی از آن است که بطور تقریبی تمامی مساحت حوضه آبریز گاوخونی دچار خشکسالی بلندمدت خفیف تا بسیار شدید است.
خورشیدی با بیان اینکه در مجموع ۹۴.۹ درصد مساحت گاوخونی از لحاظ پراکنش مکانی، درگیر خشکسالی درازمدت است، افزود: در این حوضه ۹.۳ درصد خشکسالی خفیف، ۳۷.۴ درصد خشکسالی متوسط، ۲۰.۲ درصد خشکسالی شدید و ۲۸.۱ درصد با خشکسالی بسیار شدید مواجه است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اظهارداشت: برغم بارش های مناسب سال زراعی جاری در اغلب نقاط حوضه آبریز گاوخونی، همچنان با کمبود در بخش منابع آب مواجه هستیم که ناشی از خشکسالی انباشته ۱۰ سال گذشته است.
وی با بیان اینکه در مجموع می توان گفت که شرایط خشکسالی کشاورزی همچنان در شرق، شمال شرق و جنوب شرق استان حکمفرماست اضافه کرد: همچنین پهنه هایی با ترسالی خفیف تا متوسط در شهرستان‌های نطنز، کاشان، شاهین شهر و میمه، چادگان و تیران و کرون دیده می‌شود.
او افزود: با توجه به بارش های مساعد سه ماه اول سال در بیشتر شهرستان های استان، خوانسار و بویین میاندشت ترسالی بسیار شدید، در شهرستان فریدن، گلپایگان و بخش هایی از فریدون‌شهر، شاهین شهر و میمه، تیران و سمیرم ترسالی متوسط تا شدید حاکم است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: ترسالی ضعیف تا متوسط در شهرستان‌های واقع در شمال و جنوب استان و ترسالی ضعیفی در شمال شرق استان دیده می‌شود.
وی تصریح کرد: بررسی نقشه های خشکسالی یک ساله منتهی به پایان بهار ۹۸، بیانگر تداوم شرایط خشکسالی کشاورزی خفیف تا متوسط در شهرستان‌های واقع در شرق، شمال و جنوب شرق استان شامل شهرستان های خوروبیابانک، نایین، آران و بیدگل و بخش‌های وسیعی از شهرستان اردستان، اصفهان، کاشان، نطنز و شهرضا است.
خوشیدی خاطرنشان کرد: بر اساس نقشه های خشکسالی با شاخص استاندارد بارش-تبخیر و تعرق (SPEI )کوتاه مدت سه ماه منتهی به پایان بهار ۹۸، با توجه به بارش های مساعدی که در این سه ماه در اکثر شهرستان‌های استان دریافت شد، تمامی شهرستان‌های استان به جز خوروبیابانک و نایین ترسالی حاکم است.
خورشیدی ادامه داد: با وجود پهنه های محدودی از ترسالی در این ۲ شهرستان عمده مساحت آنها در شرایط نرمال به سر می برد و پهنه های با خشکسالی متوسط تا شدید بیشتر در شمال غرب و جنوب غرب استان دیده می‌شود.

۶۰۲۲/‏‬ ۷۱۵۰
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =