۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۸
کد خبرنگار: 1794
کد خبر: 83390181
۰ نفر

برچسب‌ها

«میلک» روستایی که با نام‌های بانوان شهره شده است

قزوین – ایرنا – نام های زنانه معابر که به همت یک دهیار بانو انجام شده، از ویژگی های روستای میلک واقع در بخش الموت غربی شهرستان قزوین است که گام های استواری در راه توسعه گردشگری محسوب می شود.

روستای میلَک در بخش الموت غربی در استان قزوین در کنار جاذبه‌های طبیعی، گردشگری، کوهستان ها و چشمه سارهای بکر و دست نخورده، زنان و دختران هنرمند و چیره دستی را در تولید صنایع دستی، گلیم بافی، خیاطی و …پرورش داده است.

این هنرمندی و چیره دستی زنان روستا باعث شده است تا نخستین دهیار بانوی آن به راحتی از کنار این موضوع عبور نکرده و برای حفظ و پاسداشت جایگاه زنان فعال و هنرمند قدیمی آن چاره‌ای بیندیشد.

فرحناز حسین‌پور در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: وقتی به عنوان دهیار این روستا منصوب شدم، احساس کردم پذیرفتن یک زن به عنوان دهیار در محیط کوچک روستا برای اهالی بسیار سخت خواهد بود ولی نه تنها نا امید نشدم بلکه تلاش کردم با زحمات شبانه روزی، توانایی‌های خود را به اهالی ثابت کرده و اعتماد آنها را جلب کنم.

دهیار این روستای کوهستانی درباره یکی از مهمترین ویژگی‌های این روستا که همان نام زنانه کوی و برزنش است، افزود: در این راستا در اولین گام برای حفظ جایگاه و عظمت زنان قدیمی روستا که طی سال‌های گذشته فوت کرده و خاطرات خوبی از خود به یادگار گذاشته بودند، اقدام کرده و اسامی آنها از قبیل گلناز، گل جهان، گلبوته، نسترن، مهتاب، گلابتون، ملک جان، عزیز و نگار و… را بر روی معابر نامگذاری کردم.

وی گفت: هرچند بسیاری از این زنان سالیان سال است که از دنیا رفته‌اند، اما دوست داشتم با این کار نام و خاطره آنها در ذهن‌ها باقی بماند.

این دهیار گفت: به عنوان مثال اسم یکی از کوچه‌ها به نام گل جهان گذاشته شد که از زنان قدیمی روستا بود و در آن زمان برای بافت نمد و گلیم از طرح‌های ذهنی زیبایی استفاده می‌کرد و با این اقدام همواره نام وی در ذهن اهالی روستا باقی خواهد ماند.

حسین پور گفت: این اقدام نه تنها مورد استقبال اهالی واقع شد بلکه بسیاری از گردشگران را نیز به روستا جذب کرده و مایه خوشحالی و اظهار مسرت و رضایت آنها از این موضوع می‌شود.

وی با اشاره به سایر اقدامات خود در این روستا، اضافه کرد: سال گذشته با تلاش‌های صورت گرفته برای معرفی روستای میلک، ۲ نفر از بانوان میلکی در خوشنویسی و تذهیب جشنواره فرهنگ و هنر روستاهای قزوین مقام دوم و سوم را کسب کردند و از من نیز به عنوان دهیار نمونه تجلیل به عمل آمد.

این دهیار با اشاره به اقدامات عمرانی خود در روستا، گفت: علاوه بر اقدامات فرهنگی و هنری برای آبادانی و عمران روستا و رفع خطرات و پیچ‌های خطرناک جاده کوهستانی آن اقدام کرده‌ام و در این راستا گاردریل و محافظ جاده با همکاری اداره کل راه و شهرسازی بر روی جاده روستا نصب شد.

وی خاطر نشان ساخت: امروزه احساس می‌کنم که مردهای روستا هم پذیرفته‌اند که یک زن هم می‌تواند دوشادوش مردان کار کند و از پس انجام کارهای سخت بربیاید، امیدوارم در ادامه نیز برای خدمت به اهالی روستا با همکاری و حمایت مسئولان موفق باشم.

نقش مؤثر برنامه ریزی در رونق گردشگری روستایی

بخشدار الموت غربی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: ابتکار جالب این بانوی دهیار در سطح بخش و استان قزوین به خوبی دیده شده و نقش مؤثری در افزایش حضور گردشگران به بخش داشته است.

سید مهدی قوامی افزود: با توجه به جاذبه‌های گردشگری و طبیعی این بخش قطعاً برنامه ریزی و ابتکار عمل در ایجاد رونق اقتصادی مؤثر واقع شده و می‌تواند بسیاری از چالش‌ها و مشکلات روستاهای بخش را مرتفع سازد.

وی افزود: این بخش با ۱۰۵ روستا بیشترین تعداد روستاها را در ۱۹ بخش استان قزوین دارد و بسیاری از روستاهای آن ظرفیت‌ها و استعدادهای خاصی دارند که با خلاقیت و ابتکار دهیاران، بیشتر دیده خواهند شد.

انتخاب ۵۰ زن به عنوان دهیار در قزوین

مدیر کل دفتر امور روستایی استان قزوین نیز در این خصوص گفت: استان قزوین دارای ۸۲۴ روستا و ۶۳۰ دهیاری است که هشت درصد از دهیاران استان معادل ۵۰ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.

اکرم نجفی گفت: هم اینک ۹۷ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات دهیاری‌ها هستند.
وی در ادامه با اشاره به جایگاه روستاها در اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: نقش روستاییان در پیشبرد بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات بسیار مهم و اثرگذار است و در این میان نقش دهیاران نیز به عنوان نمایندگان دولت در روستاها در این زمینه بسیار برجسته خواهد بود.

نجفی افزود: دهیاران می‌توانند با طرح‌های ابتکاری و خلاقانه خود در بخش‌های مختلف گردشگری، بوم گردی، کشاورزی و … به اقتصاد و معیشت روستا کمک کرده و برای آبادانی و توسعه آن نیز گام‌های بلندی را بردارند.

وی با اشاره به طرح‌های برتر دهیاری‌های استان، گفت: به عنوان مثال طرح ساخت اقامتگاه بوم گردی دهیاری پرچکوه در ششمین جشنواره طرح‌های برگزیده دهیاری‌های کشور، رتبه چهارم را کسب کرد و نشان داد دهیاری‌های استان نیز می‌توانند در سطح کشور حرفی برای گفتن داشته باشند.

استان قزوین دارای ۸۲۴ روستا است که برخی از آنها دهیاری ندارند.

۶۱۰۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =