فرایند جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور در دانشگاه‌ها آسان شد

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: فرایند جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور در دانشگاه‌های داخل با دستور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تسریع شد.

حسین سالار آملی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش اظهار داشت: سال گذشته با تسریع در روند جذب نخبگان، در مجموع ۹۴۹ نخبه و دانش آموخته ایرانی خارج از کشور، دانش خود را در اختیار ایران قرار دادند.
وی افزود: پیش از این، نخبگان تنها از طریق دو فراخوان مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در شهریورماه و بهمن‌ماه هر سال فعال می‌شود، امکان جذب در دانشگاه‌های داخل را داشتند اما با دستور جدید وزیر علوم، زمان جذب نخبگان و دانش آموختگان مقیم خارج محدود به این دو فراخوان نمی‌شود.
رئیس مرکز همکاری علمی بین المللی وزارت علوم، اظهار کرد: هر زمان از سال این نخبگان امکان ورود به داخل کشور داشته باشند، شرایط جذب شأن فراهم است.
سالارآملی با اشاره به جذب دانش آموختگان مقیم خارج خاطرنشان کرد: بسیاری از این دانش‌آموختگان جذب دائم یا موقت می‌شوند. در صورتی که فرایند جذب طولانی باشد به صورت کوتاه مدت در ایران حاضر می‌شوند و دانش خود را در اختیار کشور قرار می‌دهند.
به گفته این مسئول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نخبگان مقیم خارج امکان فعالیت دو تا سه ماهه در پروژه‌های مشترک داخل کشور دارند یا اگر در خارج از کشور هستند، می‌توانند آزمایشگاه‌های خود را به روی ایرانیان بگشایند.
وی با ارزیابی از روند همکاری با نخبگان مقیم خارج، تاکید کرد: وزارت علوم در همکاری‌های یاد شده با نخبگان ایرانی خارج از کشور موفق بوده است.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل یادآور شد که در سال جاری روند جذب نخبگان و دانش آموختگان ایرانی مقیم خارج گسترش می‌یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =