۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۰
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83389596
۰ نفر

برچسب‌ها

امسال ۱۷۵ هزار تن گندم در قروه تولید می شود

سنندج - ایرنا - پیش بینی می شود امسال ۱۷۵ هزار تن گندم در قروه تولید شود که این میزان در مقایسه با سال گذشته کاهش دارد.

مدیر جهاد کشاورزی قروه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بهای گندم خریداری شده از کشاورزان استان، ظرف مدت ۳۶ ساعت پرداخت می شود.

خسرو کریمی پناه با اشاره به خرید تضمینی ۱۷۹ هزار تن گندم در سال گذشته از کشاورزان این شهرستان، افزود: با وجود بارندگی مناسب ۴۷۷ میلیمتری در سال زراعی جاری اما پراکنش نامناسب بارندگی را شاهد بودیم به همین خاطر پیش بینی می شود میزان تولید گندم نسبت به پارسال کاهش یابد.

وی افزود: پیش بینی می شود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار تن از گندم تولیدی کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود البته در تلاش هستیم تا هزینه حمل از مزرعه تا سیلو به کشاورز پرداخت شود.

کریمی پناه سطح زیر کشت گندم آبی در قروه را ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار و گندم دیم را ۶۸ هزار هکتار اعلام کرد و اضافه کرد: هر کیلوگرم گندم امسال به مبلغ یک هزار و ۷۰۰ تومان با ۴ درصد افت مفید و ۲ درصد افت غیرمفید خریداری می شود که این مبلغ بر اساس کیفیت گندم تا هزار و ۷۵۰ تومان هم قابل افزایش است.

وی گفت: ظرفیت سیلوهای صنعتی ۹۰ هزار تن، سیلوهای اداره کل غله را ۲۵ هزار تن و مراکز خرید موقت تعاون روستایی را ۲۸ هزار تن است.

مدیر جهاد کشاورزی قروه به وجود ۱۵۵ دستگاه کمباین بومی اشاره کرد و یادآور شد: در فصل برداشت به ۴۰۰ دستگاه دیگر نیاز داریم.

از ۲۹ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی در این شهرستان، ۲۶ هزار هکتار آن مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است که رتبه نخست استان به شمار می رود.

از مجموع ۱۵۰ هزار هکتار زمین دیم در این شهرستان هم سالانه نیمی از آن زیر کشت محصولات مختلف قرار می گیرد.

شهرستان قروه از قطب های اصلی تولید محصول کشاورزی در استان کردستان است و پارسال ۱۹۰ هزار تن گندم در این شهرستان تولید شد که رتبه سوم استان بود و ۱۷۶ هزار تن محصول نیز از گندمکاران خریداری شد.

۹۹۳۷/‌۹۱۰۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =