آسوشیتدپرس : اعضای ناتو تمایلی به پیوستن به ائتلاف ضدایرانی آمریکا ندارند

تهران – ایرنا – آمریکا به دنبال ایجاد ائتلافی ضدایرانی است که هدف آن مقابله با آنچه تهدیدهای ایران در خلیج فارس قلمداد شده است ؛ اما تاکنون هیچ یک از اعضای ناتو علاقه ای به پیوستن به این ائتلاف از خود نشان نداده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از مبدا "ویرجینیا" آمریکا با انتشار این خبر افزود: «جوزف دانفورد» (Joseph Dunford) رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا خواستار ایجاد ائتلافی از کشورها جهت نظارت و بازدارندگی تهدیدهای ایران علیه کشتی های تجاری در گستره دریایی از خلیج فارس تا شاخ آفریقا شده است.

دانفورد گفته است که پنتاگون طرح مشخصی را تدوین و ابراز امیدواری کرد که دیگر کشورهای جهان نیز به این ائتلاف ملحق شوند.

بنابراین گزارش ، "مارک اسپر" (Mark Esper) سرپرست وزارت دفاع آمریکا اولین بار این مساله را ماه گذشته با متحدان این کشور در مقر ناتو در بروکسل مطرح کرد که هیچیک از کشورهای عضو ناتو برای ملحق شدن به آن اعلام آمادگی نکردند.

دانفورد گفته بود که درباره این موضوع روز سه شنبه (روز گذشته) با اسپر و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت و گو کرده و این طرح درحال شکل گرفتن است.

بنابراین گزارش رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا درجمع اندکی از خبرنگاران در "فورت مایر" (Fort Myer) ایالت ویرجینیا دراین باره گفت: ما هم اکنون آماده اقدام هستیم ، ما ایده کاملاً روشنی درباره آنچه که خواهان انجام آن هستیم ، داریم.

دانفورد گفت: این ائتلاف قابل بسط است، بنابراین با شمار اندکی از مشارکت کنندگان دراین ائتلاف قادرخواهیم بود تا ماموریتی های کوچکی انجام دهیم که با افزوده شدن دیگر کشورها، این ماموریت ها را توسعه دهیم.

آسوشتیدپرس نوشت: به گفته دانفورد نقش اصلی ارتش آمریکا دراین میان، ارائه اطلاعات جاسوسی، اطلاعات حوزه دریایی و اطلاعات مراقبتی و نظارتی به کشتی های مشارکت کننده درا ین ائتلاف خواهد بود که در پهنه آب های تنگه هرمز، خلیج فارس، دریای عمان، باب المندب تا جیبوتی واقع در اریتره در شاخ آفریقا به گشت زنی می پردازند.

به گفته دانفورد هرگونه اسکورت کشتی های تجاری که توسط ناو جنگی صورت می گیرد تحت پرچم تجاری همان کشتی این همراهی انجام خواهد شد.

ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در حساب توئیتر فارسی خود نوشت: آمریکا همراه با متحدان خود متعهد به برقراری ثبات و امنیت دریایی، آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجاری در منطقه بوده و همواره آماده مقابله به هرگونه اقدامات خصمانه در منطقه هستیم.

اروپام **۱۳۰۲**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =