۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۸
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 83389570
۱ نفر

برچسب‌ها

عمارت نورمهال در آستانه نابودی

همدان- ایرنا- ساخت و ساز در حاشیه عمارت تاریخی نورمهال همچنان به دغدغه فعالان عرصه فرهنگ تبدیل شده و این باز نیز رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر نسبت به کم توجهی به این موضوع واکنش نشان داد.

عمارت نورمهال یا همان خانه آمریکایی‌ها در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و بر اساس این ثبت، خانه آمریکایی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار سربازهای آمریکایی بوده و به دست آنها بنا شده است.

این بنا که در اوایل دوره پهلوی ساخته شده است، در ۲ طبقه و با سقفی شیروانی و دارای ستون‌هایی در چهار طرف، نمای هر طبقه است و یکی از خانه باغ‌های زیبای همدان محسوب می‌شود.
سر در ورودی آن با سنگ‌های گرانیت و آجرهایی با رنگ قرمز تزیین شده است و پوشش آن تیرچوبی و در داخل قسمت ساختمان لمبه کوبی است.

این بنا در سال ۱۳۸۰ مورد بررسی و مستندسازی قرار گرفت و مالک آن اکنون شهرداری همدان است.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با هشدار نسبت به کم توجهی‌ها به این بنای تاریخی گفت: نورمهال در آستانه نابودی است و مسئولان برای جلوگیری از ساخت و ساز در عرصه عمارت نورمهال باید هرچه سریع‌تر چاره اندیشی کنند.

رضوان سلماسی در نطق پیش از دستور جلسه این هفته صحن شورا با اشاره به ساخت و ساز در جوار عمارت نورمحال، بیان کرد: این عمارت یکی از بناهای واجد ارزش و معرف هویت و تاریخ شهر همدان است و مدیران شهری و مسئولان استانی باید توجه بیشتری به این بنا و حاشیه‌های ایجاد شده در اطراف آن کنند.

وی اظهار داشت: مخالف ساخت و ساز در این عرصه با ارزش هستیم و سال گذشته نیز در صحن شورا جلسه‌ای در این زمینه برگزار و با توجه به اهمیت تاریخی بودن عمارت نورمهال، از برج سازی و ساخت و ساز در این عرصه تا تعیین تکلیف نهایی جلوگیری شد و کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز از پیشنهادات ارایه شده استقبال کرد.

سلماسی اضافه کرد: هم اکنون نیز با وجود اعلام آمادگی کمیته امداد مبنی بر استقبال از پیشنهادهای شورا برای حل مشکل این عمارت، از طرف مدیران شهری و استانی اراده‌ای برای حل آن دیده نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن نشستی با رویکرد چاره اندیشی برای به دست آوردن راهکار مناسب برای حفظ بنا برگزار شود، گفت: اگر اقدامی انجام نشود، ظرف چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها برای احداث مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با اشاره به ارزش بنای نورمهال یادآور شد: حریم ساخت و ساز ساختمان مجتمع کمیته امداد در جوار نورمهال بسیار کم است در صورتی است که یک بنا وقتی واجد ارزش باشد حریم مشخصی برای آن تعریف می‌شود و این در حالی است که برای ساختمان نورمهال حریم مناسبی تعریف نشده است.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز در زمین مجاور بنای نورمهال منجر به آسیب رساندن به این عمارت می‌شود، گفت: هر چند از نظر قانونی ساخت بنا در جوار عمارت نورمهال حق قانونی کمیته امداد است و ما نیز تابع قانون هستیم اما انتظار می‌رود با همت و همکاری، راهکار مناسب برای جلوگیری از ساخت و ساز در این محوطه اتخاد شود.

۷۵۲۰/‏۲۰۸۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =