۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83389506
۰ نفر
ترامپ: تعرفه های هند بر کالاهای آمریکایی قابل قبول نیست

دهلی نو-ایرنا- دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: تعرفه های هند بر روی کالاهای آمریکایی دیگر قابل قبول نیست .

روزنامه تایمز او ایندیا در ادامه این مطلب اضافه کرد پیام توئیتری ترامپ علیه هند در حالی منتشر می شود که پیام جنجال برانگیز رئیس جمهوری آمریکا در خصوص سفیر انگلیستان در واشنگتن همچنان با بازتاب های مختلفی در رسانه ها مواجه است.

ترامپ در توییتر خود اعلام کرد که آمریکا دیگر با «کیم داروش» سفیر انگلیس در واشنگتن معامله نخواهد کرد. ترامپ همچنین سفیر انگلیس را فردی "احمق" خطاب کرد.

کیم داروش چند روز پیش در مکاتباش با دولت انگلیس انتقادات تندی را علیه ترامپ مطرح کرده بود که متن آن به تازگی به رسانه‌ها درز کرده است.

پیش از این نارندرا مودی نخست وزیر هند در دیدار با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن، در خصوص درخواست آمریکا برای لغو تعرفه های گمرکی هند اعلام کرده بود که تصمیمات هم اکنون گرفته شده اند و دو کشور باید برای رفع اختلافات تجاری خود به آینده امیدوار باشند.

دهلی نو پس از اقدام آمریکا در خارج کردن این کشور از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) تصمیم گرفت برای واردات چندین کلی آمریکایی تعرفه وضع کند.

ترامپ یک روز پیش از دیدار با مودی در پیامی توییتری خواستار لغو تعرفه های گمرکی هند بر روی کالاهای آمریکایی شده بود و این تعرفه ها را غیر قابل قبول دانسته بود.

یک سال پس از اقدام آمریکا در وضع تعرفه وارداتی بر روی فولاد و آلومینیوم هند و همچنین در واکنش به اقدام آمریکا به لغو امتیازات نظام عمومی ترجیحات، دهلی نو ماه گذشته برای واردات ۲۹ کالای آمریکایی از جمله گردو، بادام و حبوبات به ارزش ۲۳۵ میلیون دلار تعرفه گمرکی وضع کرد.

مقامات هندی پیش از این اعلام کرده بودند که اگر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سخنان خود را در خصوص خارج کردن هند از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) عملی کند، دهلی نو نیز در مقابل تعرفه های گمرکی متقابل برای ۲۰ کالای آمریکایی وضع خواهد کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ماه گذشته هند را از نظام عمومی ترجیحات خارج کرد.

بر اساس توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه فرصت می‌یابند تا با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر و یا ناچیز بر برخی از اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.

آمریکا اعلام کرده که موازنه منفی تجاری با هند در سال ۲۰۱۷ به ۲۷.۳ میلیارد دلار رسیده است. این کشور به دنبال دسترسی بیشتر به بازار هند است.

تجارت دو جانبه هند و آمریکا گسترش یافته است. ارزش این تجارت از ۶۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶-۱۷ به ۷۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷-۱۸ رسیده است. هند از جمله معدود کشورهایی است که هند دارای مازاد تاجری با آن است. در اصل ۲۰۱۷-۱۸ مازاد تجاری هند با آمریکا به ارزش ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha