ساخت پلاستیک نوری انعطاف‌پذیر با خواص سیال گریز

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه پترزبورگ روسیه، با استفاده از فناوری نانو پلاستیک نوری انعطاف‌پذیری با خواص سیال گریزی ساختند.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، روی سطح این پلاستیک نانوساختارهای قارچی شکل از جنس پلی‌اتیلن‌ترافتالات وجود دارد که موجب می‌شود بتواند سیالات متعددی نظیر آب، شیر، سس کچاپ، قهوه و روغن زیتون را دفع کند.

فناوری‌هایی نظیر پنل‌های خورشیدی و LED نیازمند پوشش‌های ضدآب و ضدآلودگی و روغن‌گریز هستند. دانشمندان به دنبال مواد جدیدی هستند تا فناوری پنل خورشیدی را با این مواد ترکیب کرده و از آنها برای ساخت پرده، لباس و کاغذ استفاده کنند.

این محققان، پلاستیک نوری انعطاف‌پذیری ساختند که تمام این خواص را دارا است و روی سطح این پلاستیک ساختارهای قارچی شکل ایجاد شده است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Stain-Resistant, Superomniphobic Flexible Optical Plastics Based on Nano-Enoki Mushrooms در نشریه Journal of Materials Chemistry A به چاپ رسیده است.

در این پروژه، محققان از نانوساختارهای ستونی به شکل قارچ از جنس پلی‌اتیلن‌ترافتالات (PET) استفاده کردند، با استفاده از این پوشش نانوساختار، سطح پلاستیک خاصیت سوپر امنیفونیک می‌شود که قادر به دفع سیالات مختلفی خواهد بود و در عین حال کاملاً شفاف است، این سطح می‌تواند سیالات متعددی نظیر آب، شیر، سس کچاپ، قهوه و روغن زیتون را دفع کند.

این سطح کاملاً شفاف بوده و نور از آن عبور می‌کند و در عین حال پراش (پخش امواج نوری با عبور آنها از یک شکاف یا مانع ) نیز می‌یابد، با این کار این سطوح برای تولید پیل‌های خورشیدی و LED ایده‌آل می‌شود و در عین حال می‌توان آن‌ها را با مواد انعطاف‌پذیر ترکیب کرد.

سجاد حقانی‌فر از نویسندگان این مقاله از دانشگاه پترزبورگ گفت: نکته کلیدی در این ساختار، شکل نانوساختار روی سطح پلاستیک است، ما نشان دادیم که این مواد می‌توانند آلودگی‌ها و لکه‌ها را از سطح بزدایند.

پاول لو، استادیار رشته مهندسی صنعتی نیز افزود: برگ نیلوفر آبی نمونه بسیار کلاسیک و استاندارد از سطح خودتمیزشونده و ضدآب است، ما پلاستیک دارای پوشش نانوساختار خود را با برگ نیلوفر آبی مقایسه کردیم، این مقایسه نشان داد که پلاستیک نانوساختار ما سیالات بیشتری نظیر خون، قهوه، اتیلن گلیکول و روغن زیتون را دفع می‌کند، این سطح نه تنها سیالات را دفع می‌کند بلکه در کنار تجهیزات و ادوات پزشکی می‌توان از آن برای جلوگیری از انعقاد خون و رشد باکتری‌ها استفاده کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =