۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۱
کد خبرنگار: 1095
کد خبر: 83389401
۲ نفر

برچسب‌ها

‌توهم حفظ برجام با بازی در میانه زمین

تهران- ایرنا- کمیسیون اروپا در حالی از ایران می‌خواهد با اقدام‌های خود برجام را تضعیف نکند که نخستین ضربه را به توافق هسته‌ای دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا با خروج از این توافق و همچنین بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای وارد کرد. اروپایی‌ها در یک سال و دو ماه گذشته فرض را بر این گذاشته بودند که تهران با نبود امریکا در برجام از منظر اقتصادی کنار خواهد آمد و همزمان از پیش‌بینی سطح فشار واشنگتن بر تهران با ابزار تحریم هم عاجز بودند.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته‌ترین گزارش‌های روزنامه‌های مختلف با عناوینی چون توهم حفظ برجام با بازی در میانه زمین، تکثیر اوباش در جامعه مدرن، گرایش سهامداران در ثلث دوم، چرا فرانسه دلواپس‌تر است؟، مشکل جدی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات، تغییر مدیریتی در ابر بنگاه اقتصاد ایران، گزارش‌ها از توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط مصر، از تخریب دولت تا روایت‌های غیرواقعی و محفل‌گرایی و روابط پشت پرده آسیب اصلاح‌طلبی پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده‌ای از این مطالب می‌پردازیم.

توهم حفظ برجام با بازی در میانه زمین

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان توهم حفظ برجام با بازی در میانه زمین آورده است: توقف برخی تعهدات ایران در برجام با تشدید تلاش‌های اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای همراه شده است؛ در حالی که عبور ایران از مرز غنی‌سازی ۳.۶۷ سوال‌های فراوانی را در ذهن بسیاری ایجاد کرده اما در چند روز اخیر اصلی‌ترین پرسش این است که آیا می‌توان برجام را با وضعیتی که در حال حاضر گرفتار آن شده، نجات داد؟ آیا اروپایی‌ها می‌توانند از پس تعهد برجامی برآیند و آیا این اتفاق زمانی رخ نخواهد داد که حکم نوشداری بعد مرگ سهراب باشد؟

مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه به عنوان نخستین مقام اروپایی پس از گام دوم ایران در کاهش از تعهدات برجامی به تهران می‌آید و همزمان کمیسیون اتحادیه اروپا خبر داده که تلاش‌های بسیاری برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران در جریان است. در بیانیه‌ای که توسط یکی از سخنگوهای کمیسیون اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران قرائت شد، اروپا به عنوان عضوی از توافق هسته‌ای با ایران از تهران خواست که با کاستن از سطح تعهدات برجامی، توافق هسته‌ای را تضعیف نکند. تلاش‌های اروپا برای نجات جان برجام در روزهایی شدت گرفته که نفس‌های توافق هسته‌ای به شمارش افتاده است. در این میان اروپایی‌ها همچنان در ملأ عام تهران را به نقض توافقی متهم می‌کنند که نخستین نقض فاحش در آن با اسم امریکا گره خورده است.

کمیسیون اروپا در حالی از ایران می‌خواهد با اقدام‌های خود برجام را تضعیف نکند که نخستین ضربه را به توافق هسته‌ای دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا با خروج از این توافق و همچنین بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای وارد کرد. اروپایی‌ها در یک سال و دو ماه گذشته فرض را بر این گذاشته بودند که تهران با نبود امریکا در برجام از منظر اقتصادی کنار خواهد آمد و همزمان از پیش‌بینی سطح فشار واشنگتن بر تهران با ابزار تحریم هم عاجز بودند.

تکثیر اوباش در جامعه مدرن

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان تکثیر اوباش در جامعه مدرن آورد: چند روز قبل خبر دستگیری یکی از اراذل و اوباش شرق تهران به اتهام قتل در رسانه‌ها و اعترافات وی توجه بسیاری را به خود جلب کرد. اینکه یک مرد قوی هیکل خود را گنده لات محل و شکست‌ناپذیر می‌نامد و براحتی به خود اجازه می‌دهد در روز روشن وسط خیابان به هرکسی که به او چپ نگاه کند حمله کرده و در نهایت او را به قتل برساند در جامعه امروزی غیر قابل قبول و عجیب است.

شاید به جرأت بتوان گفت که مهم‌ترین عامل وجود و تکثیر این افراد در طول ۵۰ – ۶۰ سال گذشته پذیرش آنها از سوی برخی افراد جامعه است. به طور قطع اگر این افراد مورد توجه قرار نمی‌گرفتند و مرید و نوچه و رفیق پیدا نمی‌کردند خیلی قبل‌تر نسلشان منقرض می‌شد. یادمان باشد در جامعه‌ای که هنوز هم بازار شرخرها سکه است و بدون هیچ دغدغه‌ای کسب درآمد می‌کنند اراذل و اوباش و گنده لات‌ها بیکار نمی‌مانند.

البته برخی کارشناسان معتقدند برخورد منعطف پلیس و سیستم قضائی با این افراد شاید یکی از دلایل دیگر ازدیاد آنها باشد. این افراد با اتکا به قدرت بدنی خود بیش از دیگران مستعد ارتکاب جرم هستند بنابراین سیستم قضائی و انتظامی باید بیش از دیگران این افراد را مورد نظارت قرار داده و اعمال و رفتارشان را تحت بررسی قرار دهد.

دکتر سید حسن حسینی جامعه شناس در رابطه با چگونگی شکل‌گیری شخصیت اراذل و اوباش به «ایران» می‌گوید: ما آدم‌ها مجرم به دنیا نمی‌آییم شرایط و وضعیت اجتماعی در جامعه هرکدام از ما را به سمتی سوق می‌دهد. از سال‌ها پیش دیدگاه‌های مختلفی در خصوص شخصیت روانی یا بیولوژیکی افراد وجود دارد. مثلاً برخی فرم ظاهری افراد یا ماه تولد را متر و معیاری برای بزهکار بودن تشخیص می‌دادند اما در حال حاضر ما جامعه شناسان به این نظریه‌ها به گونه دیگری نگاه می‌کنیم.

گرایش سهامداران در ثلث دوم

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان گرایش سهامداران در ثلث دوم می‌نویسد: بازدهی بورس تهران از ابتدای سال در حالی به ۴۰ درصد نزدیک شده که بازارهای موازی عملکردی بسیار ضعیف در این مدت داشته‌اند. همزمان با ترافیک مجامع بورسی تا پایان تیر، بسیاری از سهامداران در حال تغییر پرتفوی سرمایه‌گذاری خود هستند. تقابل نیروها در جبهه‌های مختلف اقتصادی-سیاسی باعث شده انتظار رشدهای پرشتاب بورس کمرنگ شود و این امر به افت‌وخیزهای متناوب سهام دامن زده است. در این فضای جدید سرمایه‌گذاران سه استراتژی مختلف را در پیش می‌گیرند. گروه اول با کمترین سطح ریسک‌پذیری، سود مناسب خود از ابتدای سال در سهام را شناسایی کرده و به سمت دارایی‌های امن خارج از بورس می‌روند. دسته دوم و سوم اما به علت آنکه معتقدند فرصت جذاب‌تری در بازارهای اقتصادی کشور وجود ندارد، سرمایه خود را در سهام حفظ می‌کنند. در این میان، افراد با ریسک‌پذیری متوسط به سهام بنیادی و نقدشونده روی می‌آورند. به‌طوری‌که اگر سهام رونق خود را حفظ کند از سود آن بهره‌مند شوند یا در صورت وقوع رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی، سرمایه خود را در برابر زیان‌های سنگین مصون نگه دارند. اما سهامداران پرریسک که معتقدند همچنان جریان پول‌های تازه به سمت بورس قدرتمند است به سوی سهام با تحرک بالا حرکت می‌کنند. این دسته، از احتمال زیان‌های سنگین به امید کسب سود حداکثری چشم‌پوشی می‌کنند.

عمر کوتاه موج‌های صعودی و نزولی در بورس تهران از اختلاف شدید آرا و شکاف معنادار انتظارات در دو سوی عرضه و تقاضا حکایت می‌کند. سرمایه‌گذاران حقیقی که روز دوشنبه مالکیت بخش قابل‌توجهی از سهم‌ها را به نام خود تغییر داده بودند، در جریان معاملات دیروز، در مسیر معکوس، عمدتاً در نقش فروشنده ظاهر شدند و قیمت‌ها را تحت‌فشار قرار دادند. این روند ادامه سریال افت و خیزهایی است که طی ۹ روز کاری گذشته در برآیند صفر شاخص کل منعکس شده است.

چرا فرانسه دلواپس‌تر است

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با عنوان چرا فرانسه دلواپس‌تر است نوشت: قبل از پایان ضرب‌الاجل ایران به اروپایی‌ها در دور نخست و آغاز گام دوم تهران در کاهش تعهداتش، این فرانسه بود که طی هفته‌های اخیر بیش از سایر کشورهای اروپایی، درصدد حفظ برجام بر آمد. تا آنجا که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه دوبار با رئیس جمهور کشورمان تماس گرفت و نسبت به کاهش تعهدات ایران و نیز نابودی این توافق نامه ابراز نگرانی کرد. او دومین بار یک روز قبل از پایان ضرب الاجل تهران و آغاز گام دوم تعهدات با روحانی تماس گرفت و با بیان اینکه کم کاری خود را در برجام می‌پذیریم، وعده جبران تحریم‌های آمریکا راداد.

همچنین در ادامه گفت و گویش با روحانی، پیشنهاد بررسی مذاکره برای یافتن شرایطی جهت آغاز گفتگوها با محور حفظ برجام به رئیس جمهور کشورمان داد. اما این همه تلاش‌های فرانسه برای نجات برجام نبود بلکه مکرون در ادامه تلاش‌های دیپلماتیکش به مشاور خود مأموریت داده است که برای گفت‌وگو و دیدار با مقامات کشورمان و حفظ برنامه جامع اقدام مشترک به ایران سفر کند. بنا به گفته سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، مشاور مکرون قرار است با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت و گو کند. از این رو، پرسشی که به میان می‌آید، این است که چه چیز سبب می‌گردد که فرانسه بیش از سایر کشورهای اروپایی در جهت نجات برجام احساس مسئولیت کند؟ اساساً نجات توافق هسته‌ای چه منافعی برای پاریس دارد؟ بر این اساس، محمود دهقان تحلیلگر مسائل بین الملل معتقد است که فرانسه به دلیل تلاش برای رسیدن به استقلال، فشارهای آمریکا را تحمل کرده است و در صورت لغو برجام هیچ نتیجه‌ای از این منظر به دست نخواهد آورد. علاوه بر این، فرانسه و آلمان ارتباط اقتصادی بسیاری با ایران دارند. قرارداد ایرباس و شرکت‌های سایپا و ایران خودرو نیز از جمله این توافقات محسوب می‌شوند. به همین دلیل بیش از دیگران مایلند که شرایط آرام باشد.

مشکل جدی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان مشکل جدی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات می‌نویسد: «اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات توفیق بیشتری نسبت به اصول‌گراها دارند، دلیلش این است که مردم به محض اینکه احساس کنند، چهره‌ای پاک و کارآمد وارد صحنه انتخابات شده است، به صندوق‌های رأی هجوم می‌آورند. اما اگر نگاهی حتی سطحی به انتخابات مجلس بیندازیم، به راحتی می‌-‌توانیم این‌طور نتیجه‌گیری کنیم، اصلاح‌طلبان مشکلات بسیار جدی برای رقابت در فضای انتخاباتی دارند. درباره انتخابات ریاست‌جمهوری هم مردم را به رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی و انواع و اقسام محدودیت‌هایی که برای سیدمحمد خاتمی در نظر می‌گیرند، حواله می‌دهم.»

مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات با ذکر اظهارات بالا و همچنین تاکید بر اینکه مقابله با تندروها الزامی است که بی‌توجهی به آن با هیچ عذر و بهانه‌ای توجیه شدنی نیست، به پرسش‌های «همدلی» پاسخ می‌گوید.

مبلغ همچنین درباره مشکل اصل کشور گفت: من همیشه و در هر شرایطی تاکید مؤکد دارم که تندروی تندروها ضرررسان اصلی هستند. به هر حال، معلوم است، گروهی در کشور با توجه به اینکه در جامعه پایگاه و جایگاهی ندارند، مطلوب‌شان را در بی‌توجهی به رأی مردم می‌بینند و به همین دلیل هر کاری که لازم بدانند، انجام می‌دهند تا رأی مردم خنثی شود. جالب هم این است که آنها ادعای انقلابی بودن دارند و به این راحتی، اصل مهمی چون جمهوریت نظام را نادیده می‌گیرند. این گروه حتی ابایی از علنی شدن نظرشان ندارند و به همین دلیل، گاهی پشت تریبون‌های رسمی و غیررسمی اعلام می‌کنند، رأی مردم به آن حدی که عنوان می‌شود، مهم نیست.

تغییر مدیریتی در ابر بنگاه اقتصاد ایران

روزنامه مردم سالاری در گزارش خود با عنوان تغییر مدیریتی در ابر بنگاه اقتصاد ایران آورد: از بانک سینا تا شرکت نفت بهران، هتل‌های بین‌المللی پارسیان، باشگاه ایرانیان در دُبی و شرکت تولید نوشابه زمزم، همه در یک چیز مشترک‌اند: تمام این شرکت‌ها (و البته دارایی‌ها و شرکت‌های بسیار دیگر) متعلق به بنیاد مستضعفان هستند. حُکم رئیس فعلی بنیاد مستضعفان، پایان همین ماه (تیرماه ۹۸) خاتمه می‌یابد و خبرهای غیررسمی حاکی از این است که ریاست پرویز فتاح، رئیس فعلی کمیته امداد بر بنیاد مستضعفان، قطعی شده است. بنیاد مستضعفان چگونه نهادی است؟ اندازه دارایی‌های آن چقدر است و چرا اهمیت آن در اقتصاد سیاسی ایران بسیار زیاد است؟

به گزارش مردم سالاری آنلاین، حکم پنج‌ساله رئیس فعلی بنیاد مستضعفان، محمد سعیدی‌کیا در ۳۱ تیرماه امسال خاتمه می‌یابد. گرچه عملاً هنوز این احتمال وجود دارد که ریاست سعیدی‌کیا بر بنیاد مستضعفان برای پنج سال دیگر تمدید شود، اما خبرها حاکی از این است که پرویز فتاح، به‌عنوان رئیس بعدی بنیاد انتخاب شده و حکم وی به‌زودی اعلام می‌شود. پرویز فتاح در حال حاضر رئیس کمیته امداد است. او سابقه نشستن بر کرسی وزارت نیرو در دولت احمدی‌نژاد را در کارنامه دارد و همچنین شش سال رئیس بنیاد تعاون سپاه بوده است. در روزهای گذشته، نام محمدباقر قالیباف نیز به‌عنوان رئیس بعدی بنیاد مستضعفان شنیده شد. اما محمود رضوی، از چهره‌های نزدیک به قالیباف در توئیتی گفت که «بحث بنیاد مستضعفان مدت‌هاست که مطرح شده و آقای قالیباف هم هیچ گاه آن را نپذیرفتند.» احتمالاً قالیباف مشغول تدارک برای حضور سازمان‌دهی‌شده و جمعی در انتخابات مجلس است و شاید به همین دلیل، کُرسی ریاست بنیاد را رد کرده است.

گزارش‌ها از توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط مصر

روزنامه خراسان در گزارشی با عنوان گزارش‌ها از توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط مصر نوشت: میدل ایست نیوز به نقل از منابع رسمی مصری مدعی شد که یک نفتکش حامل نفت ایران که با پرچم اوکراین درحال طی مسیر در کانال سوئز بوده ۱۰ روز پیش، توقیف شده است. به گزارش دیپلماسی ایرانی، این منابع در گفت و گو با العربی الجدید در ادامه این ادعا گفته اند که این توقیف با هدف اجرای تحریم‌های جدید آمریکا بوده است. با این حال این منابع مصری پیش بینی کردند باتوجه به اینکه نفتکش مذکور حامل پرچم اوکراین بوده ماجرا با میانجی گری اروپایی‌ها به زودی حل و فصل شود. مقامات رسمی کشورمان تاکنون به این موضوع توضیح یا واکنشی نشان نداده اند. با این حال یک منبع آگاه در زیرمجموعه وزارت نفت به خراسان گفت که این نفتکش متعلق به ناوگان نفتکش‌های ایرانی نیست. این منبع آگاه مذکور در وزارت نفت که تمایلی به اعلام نامش نداشت به خراسان گفت: به دلیل اینکه نفتکش مذکور جزو ناوگان نفتکش‌های ایرانی شرکت ملی نفتکش نیست نمی‌توان اظهارنظر رسمی درباره آن داشت. درهمین حال دیپلماسی ایرانی نیز در خبرش آورده است که تماس‌هایی میان مصر و ایران در این باره انجام گرفت که در آن، طرف ایرانی، زمان و علل این اقدام مصر را جویا شده است. به گزارش میدل ایست نیوز این اقدام مصر در حالی انجام شد که دو طرف ارتباطات و تماس‌های اعلام نشده‌ای درباره شماری از پرونده‌های منطقه‌ای از جمله اوضاع یمن و سوریه داشته‌اند همچنین تهران به دلیل روابط خود با حماس و جهاد اسلامی، گفت‌وگوهایی با مصر درباره اوضاع فلسطین داشته است. درعین حال وحید حاجی‌پور سردبیر وبسایت «میز نفت» در توئیتی نوشت: «نفتکش توقیف‌شده ایران در مصر sea shark نام دارد که در دهانه کانال سوئز و دریای سرخ ماه‌هاست که متوقف است. این کشتی در تاریخ ١٢ مهر ٩٧ از جزیره خارک به راه افتاده و در این منطقه متوقف شده است. نفتکش، سوئژمکس است و حامل یک میلیون بشکه نفت. حالا می‌دانیم چرا جبل الطارق!؟»

از تخریب دولت تا روایت‌های غیرواقعی

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی با عنوان از تخریب دولت تا روایت‌های غیرواقعی آورده است: سریال گاندو که آخرین قسمت آن پریشب از تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران پخش شد؛ با حواشی بسیاری همراه بود، به‌طوری‌که مقامات دولت را وادار به موضع‌گیری و واکنش کرد. ماجرای این سریال نفوذ جاسوسان در ایران و مهم‌تر از آن تلاش برای جلوگیری از نفوذ توسط یک دستگاه امنیتی است. آنگونه که جواد افشار، کارگردان سریال روایت می‌کند یکی از مشکلات بر سر راه مقابله با جاسوسان، نه کشورهای خارجی، که سیاستمداران داخلی هستند. نوک تیز پیکان انتقاد و البته هجمه این سریال به سمت دولت نشانه رفته است؛ چهره‌های دولتی در سریال گاندو، چهره‌ای خنثی و فاقد قدرت تصمیم‌گیری هستند که در مواقع حساس حتی امنیت ملی را می‌فروشند.

در هر حال هر چند کارگردان این فیلم گفته است که قصد تخریب دولت را نداشته اما آنچه از فیلم، واکنش‌های افکار عمومی و پاسخ مسئولان دولتی برمی‌آید، خواسته یا ناخواسته این فیلم چنین روایت شده است. حالا «گاندو» در ایران دیگر فقط یادآور تمساح‌های پوزه کوتاه در جنوب سیستان و بلوچستان نیست؛ حالا خیلی‌ها بیش از حیات وحش، با شنیدن این نام یاد پروژه متهم‌سازی دولت روحانی می‌افتند؛ با ایجاد تصویری از یک وزارت خارجه ساده‌لوح، بی‌عرضه، نفوذپذیر، ضعیف و دولتی که سر تا پایش را جاسوسان گرفته‌اند.

تصویر این روزهای سریال شبکه سوم سیما سخت به کام مخالفان دولت شیرین آمده است. مهم هم نیست که روایت‌های آن سند داشته باشد یا نه. چه اینکه سخنگوی وزارت خارجه با اظهاراتش سندیت روایت سریال «گاندو» را زیر سوال برد.

محفل‌گرایی و روابط پشت پرده آسیب اصلاح‌طلبی

روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان محفل‌گرایی و روابط پشت پرده آسیب اصلاح‌طلبی می‌نویسد: بیش از دو دهه از تولد جریان اصلاحات می‌گذرد و اصلاح‌طلبان در این ۲۰ سال توانسته‌اند با تمام فراز و نشیب‌ها کنش فعال و موفقی را در مقاطع مختلف انتخاباتی تجربه کنند. چه در ۸ سال دولت اصلاحات که دولت، مجلس و شوراها به تناوب در اختیار اصلاح‌طلبان بود و چه پس از آنکه از میانه‌های دهه ۸۰ تا اوایل دهه ۹۰ کج‌دار و مریز در حاشیه سیاست ایران قدم بر می‌داشتند، اصلاح‌طلبان مطالبات مردم را از سر نینداختند، اما مسأله‌ای که سال‌هاست اصلاح‌طلبان را آزار می‌دهد و موجب شده که بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نسبت به آن واکنش نشان دهند نقد درون گفتمانی است. نقد درون گفتمانی مسأله‌ای بسیار حساس در این جریان است چرا که می‌تواند موجب پوپایی و بالندگی هر چه بیشتر این جریان شود و آن را از دگماتیسم و خودمحوری چه به‌صورت حزبی و چه به‌صورت فردی رهایی بخشد. بر همین اساس اگر اصلاح‌طلبان پس از سال‌های ۹۴ و ۹۶ به نظارت و نقد عملکرد فراکسیون امید مجلس و شورای شهر می‌پرداختند امروز با انبوهی از پرسش‌ها مواجه نبودند. بسیاری شورای عالی سیاستگذاری را در این مساله مقصر می‌دانند و برخی چند قدم جلوتر اساساً خود شورای عالی را معضلی در این مساله می‌بینند. ۸ ماه تا انتخابات مجلس باقی است و اگر اصلاح‌طلبان می‌خواهند بازهم موفقیتی بیافرینند باید این مسائل و مشکلات درون جریانی را هر چه سریع‌تر حل و فصل کنند. برای بررسی شرایط اصلاح‌طلبان در فرصت مانده تا انتخابات، نقد درون‌گفتمانی و تحزب‌گرایی در جریان اصلاحات، «آرمان» با احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت و عضو سابق شورای شهر تهران به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید.

حکیمی پور در این باره گفت: به‌طور مشخص جریان اصلاح‌طلبی توسط محفل‌های فرصت‌طلب و غیرپاسخگو و غیرصادق مصادره شده و محفل‌گرایی و روابط پنهان و مناسبات پشت پرده متأسفانه به جریان اصلاح‌طلبی ضربه زده و باید در مورد این صحبت کنیم. گرچه کسی نیست که متولی این امر باشد و در افکار عمومی آن را مطرح کند. حریف را عنصر بازدارنده‌ای قرار داده‌اند و می‌گویند اگر این بحث را مطرح کنیم سوءاستفاده می‌شود. رقیب ضعف خودمان است و جریان سیاسی مقابل نیست. رقیب اصلی اصلاح‌طلبان ضعف‌های درون جریانی است که باید صادقانه با آن مواجه شویم و ضعف‌ها را بر طرف کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =