۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۶:۱۳
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83389240
۰ نفر
آمریکا حفاری ترکیه در ساحل قبرس را تحریک آمیز خواند

تهران - ایرنا - وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای عملیات حفاری ترکیه در سواحل قبرس و اعزام کشتی حفاری از سوی آنکارا به ساحل این جزیره را نگران کننده و تحریک آمیز خواند.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه که بامداد چهارشنبه منتشر شد، با تحریک آمیز خواندن این اقدام ترکیه، ضمن درخواست برای توقف این عملیات از مقام‌های آنکارا و قبرس خواست با حفظ خویشتنداری از اقدام های تنش آفرین خودداری کنند.

این بیانیه همچنین تاکید کرد که آمریکا معتقد است منابع نفتی و گازی جزیره قبرس مانند همه منابع این جزیره باید از طریق مصالحه ای کلی به صورت مساوی میان بخش ترک و یونانی تقسیم شود.

ترکیه به تازگی دومین کشتی حفاری خود با نام «یاووز» را برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه به نزدیکی ساحل جزیره قبرس اعزام کرده است.

اتحادیه اروپا نیز ماه گذشته به ترکیه هشدار داده بود که در صورت ادامه دار شدن عملیات اکتشاف گاز در سواحل قبرس، تحریم‌هایی علیه آن کشور وضع می‌کند.

مقام‌های قبرس نیز اعلام کردند که علیه هر شرکت نفت و گازی که با پشتوانه کشتی‌های ترکیه مبادرت به حفاری برای اکتشاف گاز کند، دست به اقدام حقوقی خواهد زد.

قبرس در اقدامی تلافی جویانه حدود ۲۰ حکم جلب بین المللی را علیه مقام‌های سه شرکت بین‌المللی که با اولین کشتی اکتشافی ترکیه به نام "فاتح" همکاری کرده‌اند صادر کرده است.

آنکارا گفته است که منطقه اکتشاف و حفاری در منطقه‌ای موسوم به «منطقه انحصاری اقتصادی» صورت می‌گیرد که تحت حاکمیت «جمهوری ترک قبرس شمالی» است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امورخارجه ترکیه پس از اعتراض یونان و قبرس به استخراج منابع طبیعی توسط این کشور اعلام کرد که اکتشاف گاز از سوی آنکارا در شرق دریای مدیترانه نقض قوانین بین المللی نیست.

وزیر انرژی ترکیه هم مدعی است عملیات اکتشاف و حفاری در شبه جزیره «کارباس» در شرق مدیترانه که تحت کنترل «جمهوری ترک قبرس شمالی» است انجام خواهد شد و مجوزهای لازم از این جمهوری اخذ شده است.

موضوع اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه در سال‌های اخیر به یکی از چالش‌های مهم میان کشورهای حاشیه این دریا تبدیل شده است و هر یک از کشورها و دولت‌های مجاور از جمله ترکیه سعی دارند تا با طرح‌های اکتشافی اقدام به استخراج نفت و گاز از مخازن زیر دریا کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =