۱۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۷
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83389142
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سکه های ولایتعهدی امام رضا(ع) از زیباترین سکه های عباسیان است

مشهد- ایرنا- سکه‌های دوران ولایتعهدی امام رضا(ع) جزء زیباترین سکه های ضرب شده در دوران خلافت ۵۰۰ سالۀ عباسیان است.

مسئول گنجینۀ سکه و اسکناس موزه آستان قدس رضوی شامگاه سه شنبه در مراسم رونمایی از این سکه ها گفت: این سکه ها با بیش از هزار و ۲۰۰ سال قدمت در محل موزه قرآن و نفایس حرم مطهر رضوی نگهداری می شود.

محمدحسن یزدی‌نژاد افزود: سکۀ درهم نقره ضرب سال ۲۰۲ قمری در محمدیه (ری) و نیم‌سکۀ ضرب سال ۲۰۲ قمری در مرو، اهدایی آقای محمدتقی صفار از مشهد، سکۀ درهم نقره ضرب سال ۲۰۲ قمری در فارس اهدایی حاج محمدتقی و خانم صدیقه رضایی از تهران و سکۀ درهم نقره ضرب سال ۲۰۴ قمری در اصفهان اهدایی خانم گلی خاتم از اندیمشک، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان، فرمانده سپاه اندیمشک چهار سکۀ رونمایی شده در این مراسم است.

وی در خصوص تاریخچۀ این سکه‌ها افزود: مأمون در سال ۲۰۱ هجری قمری برادرش مؤتمن را از ولایتعهدی عزل و امام‌رضا (ع) را از مدینه به خراسان دعوت کرد و ایشان را ولیعهد مسلمین نامید و فرمان داد تا نام ایشان را بر سکه‌های نقره (درهم) ضرب کنند.

او ادامه داد: درهم‌های مزین به نام امام‌رضا (ع) از سال ۲۰۱ تا ۲۰۵ هجری قمری در ضرابخانه‌های مرو، سمرقند، محمدیه، اصفهان، نیشابور و فارس ضرب می‌شد و این درحالی است که امام‌رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری به دست مأمون به شهادت رسیدند.

یزدی‌نژاد برای ادامۀ ضرب سکۀ ولایت‌عهدی امام‌رضا (ع) پس از شهادت ایشان به دست مأمون عباسی دو دلیل ذکر کرد و گفت: این حرکت می تواند یکی به دلیل نمایش ظاهری مأمون برای علاقه به امام رضا (ع) باشد و دلیل دیگر آن هم می‌تواند این باشد که قالب‌های این درهم‌ها را در سال ۲۰۳ هجری ساخته بودند و نمی‌خواستند این قالب‌ها بدون استفاده بماند.

قدردانی از محمدتقی صفار و بانو گلی خاتم، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان دو واقف سکه‌های ولایتعهدی از برنامه‌های این مراسم بود.

۷۴۸۹/‏۱۹۲۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha