دیپلماسی تنها گزینه کاهش تنش ها میان تهران و واشنگتن است

پکن- ایرنا- عضو کمیته دفاعی آکادمی علوم نظامی چین معتقد است تنش های ایران و آمریکا راه حل نظامی ندارد و مذاکره و دیپلماسی تنها گزینه مناسب کاهش تنش ها میان تهران و واشنگتن است.

«یائو یانژو» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود حل مساله هسته ای ایران مانند مساله هسته ای شبه جزیره کره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید برای این موضوع راهکارهایی یافت شود.

وی اظهار کرد از دیدگاه من لازم است از تنش ها کاسته شود و ایران و آمریکا به گفت و گو ها بازگردند و مسایل و اختلافات از جمله درباره توافق هسته ای را از طریق گفت و گو، حل و فصل کند.

تحلیلگر آکادمی علوم نظامی چین تصریح کرد شرایط منطقه ایجاب می کند ایران و آمریکا از طریق گفت و گو مشکلاتشان را حل کنند نه اینکه به تنش ها دامن بزنند هر دو طرف باید خویشتنداری نشان دهند و از تحرکاتی که باعث شدت گرفتن تنش ها شود خودداری کنند.

"یائو" همچنین به مسئولیت جامعه جهانی در برابر مساله هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: کشورهای امضا کننده این توافق باید با حفظ و اجرای دقیق برجام به تعهدات خود در برابر جامعه جهانی و همچنین ایران عمل کنند.

او اظهار کرد در حالی که چین، روسیه و حتی اروپا تلاش می کنند به مسئولیت های خود در برجام عمل کنند آمریکا نه تنها از این توافق خارج شده و آن را نقض کرده است بلکه کارشکنی های زیادی هم بر سر راه اجرای آن توسط طرف های دیگر ایجاد کرده است.

عضو مرکز روابط دفاعی چین و آمریکا افزود: در حال حاضر همه تلاش چین، روسیه و طرف های دیگر متمرکز بر حفاظت از توافق هسته ای است ما می کوشیم با همکاری مشترک، این توافق را بر اساس مواضع خود و مسئولیت هایی که داریم اجرا کنیم.

یائو در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد دنیا باید عاری از سلاح های هسته ای باشد کشورهای مختلف دنیا از جمله چین و هر کشور دیگری باید به دنبال تحقق این هدف باشند دولت ها باید تلاش خود را به عاری سازی مناطق مختلف دنیا از تسلیحات اتمی معطوف کنند.

عضو مرکز روابط دفاعی چین و آمریکا گریزی هم به اختلاف چین و آمریکا در مورد زرادخانه های هسته ای زد و گفت: چین در مورد کاهش زرادخانه های هسته ای رایزنی های لازم را انجام می دهد و با این موضوع مخالفتی نکرده است اما لازم است میزان و حد و اندازه های کاهش مشخص شود چین می خواهد که کشورهای دیگر نیز به همین تعهدات پایبند باشند و برای این منظور به گفت و گو و رایزنی با طرف های دیگر ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =