مدیریت بدون اطلاعات، مدیریت کورکورانه است

تهران- ایرنا- محمدجواد آذری جهرمی با حضور در اختتامیه گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فضایی گفت: آرزوی من بود که حوزه فضایی کشور پیشرفت کند و بتوانیم کاربردهای فضایی را ترویج دهیم. برای پایدار ماندن این هدف، باید چشم‌مان نسبت به اتفاقاتی که اطراف‌مان رخ می‌دهد باز باشد. مدیریت بدون اطلاعات، مدیریت کورکورانه است.

وزیر ارتباطات در اختتامیه این رویداد که در حوزه فضایی برگزار شد، گفت: بعد از حضور در وزارت ارتباطات و زمانی که دکتر براری را برای سازمان فضایی در نظر گرفتم، جلساتی برگزار شد و نوع نگرش‌مان را با او در میان گذاشتم. به شکل ویژه با ایشان در خصوص کاربردهای صنعت فضایی صحبت کردیم.

آقای براری تصمیم گرفت با توجه به صحبت‌هایی که داشتیم، برنامه دیگری را تدوین کنند. این کار ۱۰ روز طول کشید و پس از آن برنامه بسیار راضی کننده‌ای که متناسب با اهداف ما بود را ارائه دادند. می‌توانم گواهی دهم ایشان در مدتی که در این سمت فعالیت کردند، مطابق با همان برنامه مدون، کارشان را با نظم، انضباط و حمایت تمام بخش فضایی کشور انجام دادند.

او در ادامه گفت: سالهاست در برنامه‌هایمان می‌نویسیم که می‌خواهیم به عنوان قدرت اول فضایی در منطقه شناخته شویم و ماهواره‌های مختلف داشته باشیم اما در شرایطی هستیم که ماهواره‌ای در لایه مخابراتی و تلویزیونی در مدار ژئو نداریم.

وی ادامه داد: کشورهای همسایه از نظر اقتصادی از ما ضعیف‌تر هستند و حتی ذره ای از تجربیات ما را در این حوزه ندارند، اما در حال حاضر ماهواره‌هایشان در مدار ژئو است.

وزیر جوان ارتباطات با اشاره به اینکه دلیل عقب‌ماندگی ما اعتبار و مسائل مربوط به بودجه نیست، گفت: از برنامه چهارم توسعه برای حوزه فضایی بودجه در نظر گرفته شده است، موردی که شاید بتوان آن را یکی از مهم‌ترین دلایل عقب ماندگی ما دانست، دولت ها، مقررات دولت و میزان تصدی‌گری است. چارچوب اجرایی دولت به قدری قوی نیست که صنعت فضایی که به لایه تکنولوژی نزدیک است را پیش ببرد.

آذری جهرمی افزود: دیدگاه ما این است که فعالیت‌های فضایی را به اهلش بسپاریم. این بدان معنی نیست که از خودمان سلب مسئولیت کنیم، بلکه باید به عنوان دولت زمینه و زیرساخت جهت رشد اکوسیستم، آموزش و زمینه بازار را فراهم کند و در کنار اینها به فکر تامین منابع مالی‌شان هم باشد.

وظیفه دولت‌ها در عصر اقتصاد دیجیتال توانمندسازی است نه تصدی‌گری. مکانیزم صنعت فضایی ما در حال حاضر به این سمت در حال حرکت است. در حال حاضر برای ماهواره مخابراتی پروانه صادر شده و در کمیسیون تنظیم مقررات به تصویب رسیده اما موانع زیادی در این راستا وجود دارد.

وزیر در ادامه گفت: یکی از دستگاه‌ها در این مرحله شکایتی علیه مصوبه تنظیم مقررات به دیوان عدالت برده تا کار ساخت ماهواره همچنان در دولت بماند. اما حرف من این است که اگر دولت در این مدت گلی به سر توسعه ماهواره زده، از این به بعد هم خواهد زد. در مقابل بخش خصوصی می‌تواند در زمان کوتاه برنامه های زیادی را در حوزه فضایی محقق کند.

وزیر ارتباطات افزود: کاربرد صنعت فضایی این است که اگر ما استارتاپی داشته باشیم که برای هر هکتار زمین کشاورزی اش در سال فقط ۱۰۰ هزار تومان حق مشاوره بدهند، در قبال آن می‌تواند هم ایمنی و هم باروری محصولاتش را بالا ببرد. صنعت فضایی می‌تواند کشاورزی را رشد دهد و اشتغال ایجاد کند.

او در ادامه خاطرنشان کرد: آرزوی من بود که اتفاقات این چنینی رخ دهد و تلاش کردیم کاربردهای فضایی را ترویج دهیم و چشم مان را نسبت به اتفاقاتی که اطراف مان رخ می‌دهد باز نگه داریم. مدیریت بدون اطلاعات، یک مدیریت کورکورانه است.

وی یادآور شد: فواید دانش فضایی باید برای مردم ملموس باشد. این نوع نگاه برنامه‌ای بود که ما طراحی کردیم و خوشحالم که در حال حاضر ۱۸۰ استارتاپ در این رویداد حضور دارند و با هم تبادل نظر می‌کنند.

**ماینینگ یک کار دانش بنیان نیست

آذری جهرمی اشاره کرد: برخی از افرادی که ارز دیجیتال ماین می‌کنند، می‌گویند ما هم شرکت های دانش‌بنیان هستیم در حالی که این طور نیست. آن‌ها دستگاه‌های ماینر را به برق صنعتی متصل می‌کنند و نمی‌شود نام شان را دانش بنیان گذاشت. البته که ماینینگ صنعت است و قوانین و مقررات مربوط به خودش را دارد.

دانش بنیان این جنس کارهاست که در حال حاضر به آن پرداخت شده است. این روند باید ادامه پیدا کند. برای ترسیم آینده بهتر و زندگی بهتر راهی جز این نداریم. باید سبد دانش کاربری صنعت فضایی را توسعه دهیم تا به جایگاهی که مناسب آن است برسد.

در اختتامیه این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران با صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از توسعه کسب و کارهای فضاپایه با حضور وزیر ارتباطات، امیر ناظمی معاون وزیر و تعدادی دیگر از مسئولین امضا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =