۱۸ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۸
کد خبرنگار: 1573
کد خبر: 83388633
۰ نفر
ساخت بلوک انتقال مداری ایران، در خط پایان

تهران- ایرنا- حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، از اتمام مراحل ساخت بلوک انتقال مداری کشورمان و پروژه ماهواره سنجشی پارس ۲ خبر داد.

حسین صمیمی روز سه‌شنبه در اختتامیه گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فضایی به میزبانی صندوق نوآوری و شکوفایی، افزود: دو خبر جدید از پژوهشگاه حوزه فضایی دارم که از در میان گذاشتن آنها با شما بسیار خوشحال هستم.
وی افزود: با مجموعه تست‌هایی که دیشب در حال انجام بود باید بگویم پروژه بلوک انتقال مداری در حال اتمام است؛ پروژه‌ای که به ما اجازه می‌دهد ارتفاع مدارها را از ۴۰۰ کیلومتر به ۷ هزار کیلومتر و شیب را از ۵۵ به ۵۸ برسانیم.
او اعلام کرد: پروژه ماهواره سنجشی پارس ۲ نیز استارت خورده و در آینده نزدیک از ساختار این پروژه رونمایی خواهد شد.

سازمان فضایی ایران به عنوان یک سازمان حاکمیتی و سیاستگذار و پژوهشگاه فضایی به عنوان یک مرکز پژوهشی عزم جدی برای کاهش تصدی‌گری دولت و حضور بخش خصوصی در عرصه فضایی کشور دارند.

صمیمی در ادامه از مجموعه اقداماتی که برای رسیدن به این هدف انجام گرفته است، صحبت کرد: این حمایت‌ها شامل بسترهای حمایت مالی مناسب، تدوین مجوزهای لازم، معرفی و شناسایی بازارهای بالقوه و بالفعل است و این اقدامات باعث ایجاد تحرک خوبی در بخش خصوصی و تشکیل کنسرسیوم‌های قوی شده است.

وی تصریح کرد: تمرکز اصلی رویداد ایجاد بستر مناسب شرکت‌های خلاق در حوزه فضایی است که بتوانند توانایی‌هایشان را نشان دهند. در این خصوص از میان ۱۶۰ نشستی که برگزار شده، ۵۰ درصد نشست‌های «بی تو بی» متعلق به برنامه‌هایی بوده که در سازمان و پژوهشگاه فضایی انجام شده است.
صمیمی افزود: در حوزه خدمات فضا پایه مجموعه فعالیت‌هایی که پژوهشگاه فضایی ایران انجام داده از جنس تصدی‌گری نبوده و بیشتر به سمت نظارت رفته است.
او در خصوص اقدامات انجام گرفته در این زمینه گفت: برای تکمیل این فعالیت‌ها در منطقه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف، مرکز تخصصی خدمات فضاپایه در حال راه‌اندازی است.
وی اضافه کرد: فعالیت‌های ما متمرکز در تهران نبوده و پژوهشگاه سفرهای استانی منظمی به دیگر شهرهای ایران انجام داده است که از میان آنها می‌توان به سفر مازندران و راه‌اندازی پارک فناوری، راه‌اندازی پارک‌هایی با تم فضایی در چهارمحال بختیاری، راه‌اندازی کارخانه نوآوری حوزه فضایی در اصفهان اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =