۱۰۰ هزار میلیارد ریال معوقات بانکی کشور با اجرای مفاد سندهای رهنی وصول شد

ساوه - ایرنا - رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: پارسال واحد اجرای سند این سازمان با به جریان انداختن مفاد اسناد به خصوص سندهای رهنی در بانک های عامل کشور توانست مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از معوقات بانکی را وصول کند.

«ذبیح الله خدائیان» روز سه شنبه در حاشیه سفر به شهرستان زرندیه، به ایرنا گفت: شتاب بخشی در اجرای اسناد رسمی و لازم الاجرا از برنامه‌های سازمان ثبت اسناد کشور است و در سال گذشته با اجرای این قانون و مفاد قراردادها، مطالبات بانکی از افرادی که وام‌های کلان دریافت و نسبت به بازپرداخت اقساط و عمل به تعهدات خود بی توجه بودند، به خزانه بازگشت.

وی افزود: براساس قانون، سند رسمی دارای مزیت‌هایی است که دارنده آن می‌تواند بدون مراجعه به دستگاه قضائی نسبت به اجرای مفاد آن اقدام کند.

به گفته این مسئول‌، از جمله برنامه‌های در دستور کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرای طرح جامع «حدنگار» است و با توجه به اینکه بسیاری از دعاوی مطرح شده در مراجع قضایی ناشی از تداخل مرزها و مشخص نبودن حد و حدود مرز زمین‌های مردم و مرزهای منابع طبیعی و اراضی دولت است، از این رو با اجرای این طرح، حدود مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی مشخص و سند تک برگ به هر ملک واگذار می‌شود.

خدائیان گفت: تلاش می‌شود صدور اسناد کاداستری برای مردم آسانتر باشد و در الکترونیکی کردن اموری که می‌تواند مردم را از تردد به سازمان ثبت اسناد بی نیاز کند، تسریع شود.

وی اظهار داشت: در راستای طرح تحول در دستگاه قضائی کشور برنامه‌هایی چون شتاب بخشی در اجرا و توسعه طرح کاداستر، اجرای قانون جامع حد نگاری و توسعه ثبت رسمی املاک در دستور کار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: توسعه ثبت رسمی املاک در کشور بسیار حائز اهمیت است زیرا وجود اسناد عادی یکی از مشکلات کنونی مردم به شمار می‌رود که محل سو استفاده برخی سودجویان و فروش چندباره برخی املاک مانند آپارتمان به خریداران و در نهایت بروز مشکلات عدیده می‌شود؛ بنابراین توسعه ثبت رسمی املاک در دستور کار این سازمان است که مانع بروز چنین مشکلاتی خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت سنددار شدن اراضی کشاورزی در کشور، گفت: برای صدور سند زمین‌های کشاورزی ابتدا باید مالکان و مردم تقاضا و حد و حدود ملک خود را مشخص کنند، سپس مهندسان سازمان ثبت اسناد و املاک اقدام به نقشه برداری می‌کنند و در نهایت تلاش می‌شود که اسناد کاداستری برای آنها صادر شود.

وی با اشاره به سفرهای رئیس قوه قضائیه و مدیران این تابعه به مناطق مختلف کشور از جمله استان مرکزی، گفت: بررسی مشکلات قضائی و ثبتی و رسیدگی به وضع ادارات تابعه دستگاه قضا به خصوص در اموری مانند فضای فیزیکی و اعتبارات در این سفرها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روز جاری علاوه بر سفر رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به زرندیه، حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور نیز به شهرستان ساوه سفر و در شورای اداری شرکت کرد.

۶۵۳۹/‏۳۰۷۵/‏۴۸۹۶

سرخط اخبار استان‌ها