۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۰
کد خبرنگار: 1423
کد خبر: 83388470
۱ نفر

برچسب‌ها

فرهنگ مصرف بهینه آب نیز از  تخریب سیل در امان نماند

ایلام- ایرنا- بارش سیل آسا امسال توفنده تر از آن بود که بماند و خاطره کم بارشی چندین ساله را از دل دشت و جنگل خشکیده بزداید، اما توانست تصویر و تهدید کم آبی را از ذهن بسیاری از مردم بشوید ، این تحول ذهنی با سست کردن بنیان های فرهنگی مصرف بهینه آبی می تواند از سیل های نوروز امسال نیز مخرب تر شود.

به گزارش ایرنا، استان ایلام در سال زراعی جاری یکی از سال‌های پرآب را تجربه کرد از مهر سال ۹۷ تا اوایل خرداد سال جاری به طور مستمر ۸۷۰ میلیمتر باران بر ایلام بارید این میزان بارش که ۲ برابر متوسط بلند مدت این استان محسوب می شود ایلام را از حیث میزان بارش در ردیف دوم استان های کشور قرار دارد.

بارندگی‌های سال جاری ایلام بیشتر به شکل سیلابی با پراکنش نامناسب زمانی بی انکه به عمق زمین رسوخ کند خاک سطح کوه و دشت ر ا شست و به همراه خود به دشت‌های پایین دست خوزستان و عراق شد. ‏

بارش سیل اسا برای استانی که آب شرب مناطق شهری و روستایی ان عمدتاً از چاه تامین می شود نمی‌تواند بهره‌ای متناسب با میزان داشته باشد همانطور که تاثیر متناسبی بر سفره های زیر زمینی دشت‌های استان که با بحران افت سالانه مواجه هستند.

با همه اینها بارش های سیل آسا و سنگین سال آبی جاری موجب شکل گیری ذهنیت آغاز ترسالی و پرآبی نزد اهالی شهری، روستایی و عشایری شد آنان پر شدن مخزن سدها سه گانه را به عنوان وفور آب در همه مناطق استان اعم از شهری و روستایی و بخش کشاورزی تلقی کردند.

آثار منفی این تلقی هویدا شده است گفته می‌شود عمده مشترکان آبفا برخلاف سنوات گذشته نسبت به مصرف درست و صرفه جویی در استفاده بهینه از آب سهل انگارانه برخورد کنند و با تصور اینکه بارندگی‌ها موجب پرآبی و رفع مشکل کمبود آب در استان شده نسبت به مدیریت مصرف آب بی اعتنا شده اند.

ذهنیت پرآبی بین فعالان بخش کشاورزی نیز اثر منفی گذاشت از جمله آنکه کاشت محصولاتی چون برنج که نیازمند آب فراوان هستند برخلاف سال‌های پیشین هم اکنون در حد زیادی گسترش یافته است.

این درحالی است که افراد مجرب محلی و کارشناسان می دانند که مشکل کم آبی و کاهش آب سفره‌های زیرزمینی استان ایلام که بیش از یک دهه را با تنش کم آبی و کاهش بارش نزولات جوی گذرانده با یک سال بارندگی آن هم به صورت تند و سیلابی مرتفع نمی‌شود و رفع کمبود آب در استان ایلام به تداوم بارندگی‌ها و به ویژه بارش برف در طول سال‌های آتی نیاز دارد.

** برداشت بی رویه از آب چاه موجب افت کمی و کیفی سفره‌های زیرزمینی شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام گفت: ایلام بیش از یک دهه درگیر تنش‌های جدی بی آبی و کاهش دریافت نزولات جوی بوده و با یک سال بارندگی آن هم به شکل سیلابی و تند این کمبودهای آبی جبران نمی‌شود.

علی پوراحمد اظهار داشت: در صورتی که این بارش‌های شدید چندین سال متوالی حداقل ۱۰ ساله تداوم داشته باشد می‌توان تا حدودی به تقویت سفره‌های زیرزمینی امیدوار شد چراکه با یک و حتی چند سال بارش کسری جدی آب سنوات گذشته جبران نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تنها ۱۵ درصد از آب باران جذب زمین و سفره‌های زیرزمینی می‌شود، گفت: بخشی از آب تبخیر و نیز با توجه به اینکه استان ایلام دارای شیب تند به سمت عراق است همین موقعیت جغرافیایی باعث خروج سهم عمده‌ای از آب به خارج از مرز می‌شود و سهم سفره‌های زیرزمینی از بارش باران چشمگیر و مؤثر نیست.

** گرایش کشاورزان به سیستم‌های آبیاری نوین در سال‌های اخیر افزایش یافته است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ایلام گفت: در سال‌های اخیر با انجام طرح‌های آبیاری نوین یا تغییر در الگوی کشت محصولات کم آب بر سعی شده کشاورزان با مقوله مدیریت بهینه آب به صورت عملیاتی بیشتر آشنا شوند.

سیدمحمدتراب میری افزود: کشت در محیط گلخانه‌ای به ویژه محصولات پرآب بر چون هندوانه، کشت خشکه کاری به جای غرق آبی برای برنج و هندوانه در محیط خارج از گلخانه، استفاده از آبیاری نواری و تیپ از جمله مواردی است که در مدیریت آب توسط کشاورزان تأثیرگذار است.

وی یادآور شد: در سال‌های اخیر توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و گلخانه‌ها در صرفه جویی آب بخش کشاورزی استان ایلام تأثیر به سزایی داشته است و این روند با تکمیل و اجرای چندین طرح بزرگ و کوچک آبیاری افزایش بیشتری می‌یابد.

میری تاکید کرد: کشاورزان در زیربخش های مختلف به اهمیت آب و کمبود منابع آبی واقف هستند و به همین دلیل گرایش آنها به سمت استفاده از فناوری‌های نوین آبیاری روز به روز بیشتر شده و این ادعا که ۹۵ درصد منابع آبی توسط بخش کشاورزی مصرف می‌شود دیگر بار علمی و معنایی ندارد.

وی اظهار داشت: آبیاری‌های سنتی و روش‌های قدیمی برای سیراب کردن اراضی باغی و زراعی توسط کشاورزان ایلامی در حال تبدیل به آبیاری‌های مدرن است که گرایش هرچه بیشتر کشاورزان به آبیاری‌های نوین در کاهش مصرف آب، حفظ منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی، افزایش بهره وری و تولید مؤثر است.

وی به عشایر کوچ رو و دامداران روستایی استان ایلام نیز توصیه کرد: برای تهیه آب مورد نیاز احشام خود از آب چشمه یا رودخانه‌ها استفاده کنند و آب شرب مورد نیاز خود را به مصرف احشام نرسانند تا با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.

** مصرف بی رویه آب مشترکان شهری استان ایلام با رعایت الگوی مصرف ۱۶ درصد کاهش یافته است

مدیرعامل شرکت آبفای ایلام در راستای کاهش میزان مصرف آب توسط مشترکان استان ایلام یادآور شد: با ارائه برنامه‌های الگویی این شرکت جهت کاهش مصرف، میانگین مصرف آب از ۱۷.۲ به میزان ۱۶.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

افشین مظاهری مدیریت و بهینه سازی مصرف آب در استان ایلام را نیازمند آموزش و فرهنگ سازی دانست و گفت: مردم باید سطح مصرف آب خود را پایین آورند تا استان به حد میانگین استاندارهای مصرف کشوری و جهانی نزدیک شود.

وی افزود: منابع اصلی تأمین آب استان ایلام شامل منابع سطحی مانند سدها و منابع زیرزمینی شامل چاه‌ها و چشمه‌ها هستندکه این منابع تأمین آب شامل تعداد ۹ چشمه، ۵۶ چاه، و یک سد با حجم تولید در حدود ۴۲ میلیون متر مکعب در سال که با خطوط انتقالی به طول ۵۰۸ کیلومتر و شبکه توزیع به طول یک هزار و ۳۴۱ کیلومتر است.

مظاهری به مشترکان توصیه اکید کرد: از شستن کوچه، پیاده رو جلو مغازه‌ها، فرش، پتو، ماشین و امثالهم در منزل و با آب شرب شهری خودداری کنند و همچنین به جای آبیاری باغچه‌ها در مواقع گرم روز این اقدام را در صبحگاه خنک یا شامگاه و بعد از غروب خورشید انجام دهند.

** روستاییان آب شرب را صرف استفاده احشام، مزارع و باغات نکنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ایلام هم گفت: در مناطق روستایی طبق استانداردها میزان آب مصرفی باید ۱۲۰ لیتر در ثانیه به ازای هر نفر باشد اما در استان ایلام این مقدار ۴۰۰ لیتر در ثانیه است که افزون بر استاندارهای کشوری می‌باشد.

نورالله تیموری افزود: در برخی مناطق روستایی مردم از آب شرب برای مصارف کشاورزی و دامداری استفاده می‌کنند که این مورد باوجود تذکر و آموزش‌های مکرر بازهم در برخی مناطق روستایی استان دیده می‌شود و این معضل کمبود و گاه قطعی آب مناطق روستایی را در پی دارد.

وی یادآور شد: روستاییان برای تأمین آب احشام و مزارع و باغات خود باید از روان آب‌های طبیعی یا سیستم‌های نوین آبیاری استفاده کنند تا در مصرف آب شرب آنها صرفه جویی شود تا مشکل کمبود یا قطعی آب پیدا نکنند.

استان ۵۸۰ هزار نفری ایلام در غرب و جنوب غرب ایران قرار گرفته است و از شمال، با استان کرمانشاه از طرف شرق با استان لرستان و قسمتی از استان خوزستان، ازطرف جنوب با استان خوزستان و کشور عراق و در غرب با کشور عراق با طول مرز مشترکی درحدود ۴۲۵ کیلومتر محدود می شود.

‏۶۰۳۴ / ‏۷۱۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =