بخش خصوصی در حوزه زعفران تربت حیدریه سرمایه گذاری می کند

تربت حیدریه- ایرنا- فرماندار ویژه تربت حیدریه از فراهم شدن مقدمات لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه زعفران این شهرستان خبر داد.

علی رستمی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پس از تسهیل گری و اخذ تمام مجوزها و امکانات لازم، بخش نخست سرمایه گذاری شرکت فرانگران نوین در حوزه خرید تضمینی زعفران در حال انجام است.

وی افزود: این شرکت با در اختیار داشتن تجهیزات نوین، داشتن آزمایشگاه های مدرن و انبار استاندارد به عنوان ظرفیت جدید در خرید تضمینی زعفران در آینده نزدیک به مجموعه انبارهای بورس در شهرستان تربت حیدریه افزوده خواهد شد و به زودی سرمایه گذاری دیگر این شرکت در حوزه فرآوری و بسته بندی نیز عملیاتی می‌شود.

وی اظهار داشت: کشاورزان برای نگهداری محصول زعفران در محیط مناسب و دارای امنیت، مشکل دارند اما در آینده می‌توانند زعفران خود را با خرید توافقی به این مرکز تحویل و در ازای آن، گواهی سپرده مورد قبول بورس کالا دریافت کنند که این گواهی قابل خرید و فروش و رضه در بورس است.

فرماندار تربت حیدریه یکی از شاخصه‌های این شرکت را بسته بندی پیاز زعفران دانست و گفت: از مهمترین عوامل موفقیت در کاشت و به دست آوردن عملکرد مناسب در زعفران، انتخاب، تهیه و کاشت پیاز درشت است و به علت افزایش هزینه کارگری و خطاهای رایج در جدا سازی پیازهای درشت، امکان بسته بندی آن توسط نیروی انسانی پرهزینه و زمان بر است.

وی افزود: با احداث کارخانه فرآوری زنجیره ارزش تولید زعفران، جداسازی پیاز زعفران با کمک دستگاه های مدرن انجام خواهد داشت و نیروی انسانی در این فرایند نقشی نخواهند داشت.

زعفران یکی از شاخص ترین محصولات تولیدی تربت حیدریه است که رتبه نخست تولید این محصول در ایران و جهان را به خود اختصاص داده است.

سطح زیر کشت زعفران در تربت حیدریه هشت هزار هکتار است و سالانه ۳۴ تن زعفران در این شهرستان برداشت می‌شود.

۷۹ درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمینهای کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.
بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی به ترتیب رتبه‌های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

۷۰۷۹/ ‬۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =