بارندگی ۶۹ درصد بروز گرد و غبار را در ایلام کاهش داد

ایلام - ایرنا - معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: بارش کم سابقه نزولات جوی در سال بارشی ۹۷ - ۹۸ کاهش ۶۹ درصدی بروز پدیده گرد و غبار در استان ایلام را از ابتدای سال جاری تاکنون در پی داشته است.

علی طاهر سارایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون در استان ایلام ۱۶ روز آلودگی ناشی از پدیده گرد و غبار با پایداری ۲۴ ساعته ثبت شده است.

وی افزود: در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۴۶ روز آلودگی ناشی از گرد و غبار در استان ایلام ثبت و گزارش شده بود که این آمار بیانگر کاهش محسوس گرد و غبار در استان ایلام است.

سارایی علت اصلی کاهش آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار را بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری به ویژه بارش های تند و سیلابی فروردین ماه عنوان کرد.

وی توضیح داد: این بارش های مداوم و متوالی باعث شد که تالاب های خشک شده و کانون های تولید گرد و غبار در عراق، سوریه، خوزستان و نواحی داخلی خود استان ایلام مرطوب و سیراب شود.

وی یادآور شد: همچنین این بارش ها موجب رشد گیاهان و علفزارها در این مناطق بیابانی و نیز تثبیت خاک شد و این عوامل در کاهش شکل گیری گرد و غبار در منطقه تاثیر بسزایی داشت.

سارایی تاکید کرد: سال های گذشته همیشه این مواقع از سال استان ایلام شاهد بروز و ورود گرد و غبار از کانون های غبارخیز عراق، سوریه، عربستان و گاه خوزستان بود که امسال این روند کاهش چشمگیر داشته است.

به گزارش ایرنا، استان ایلام بیش از یک دهه است که باتوجه به تغییرات اقلیمی و جغرافیایی منطقه و نیز کاهش محسوس نزولات جوی درگیر پدیده گرد و غبار است که این موضوع باعث بروز تنش های زیستی در استان شد.

از جمله این موارد می توان به خشکیدگی گسترده درختان بلوط و بنه، آفت زدگی اراضی جنگلی، ایجاد مشکلات تنفسی برای ساکنان این استان، زیان های اقتصادی و ... اشاره کرد.

۷۱۷۲/۶۱۱۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =