سهم کمتر از یک درصدی استخراج بیت کوین از مصرف برق

تهران- ایرنا- مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران با انتقاد از اعلام آمار اغراق آمیز درباره میزان مصرف برق استخراج بیت کوین در کشور، گفت: فعالان این صنعت تنها کمی کمتر از یک درصد برق مصرف می کنند.

محمد شرقی روز سه شنبه در نشست خبری افزود: صنعت استخراج ارز دیجیتال، برقی که مصرف می کند در حدی نیست که موجب خاموشی سایر بخش ها شود.
وی در عین حال از همکاری فعالان این صنعت با بخش برق خبر داد و خاطرنشان ساخت: فعالان این صنعت در زمان پیک مصرف دستگاه های خود را خاموش می کنند.

شرقی با بیان اینکه صنعت ماینینگ (استخراج ارز مجازی) افزون بر ۹ ماه است که از سوی دولتمردان به رسمیت شناخته شده، ادامه داد: نمی شود صنعتی را به رسمیت شناخت و سپس در برابر آن جبهه گیری و کارشکنی کرد.

استخراج ارز دیجیتال در کشور، فعالیتی قانونی است

وی رسالت اصلی انجمن بلاکچین ایران را آگاهی رسانی در باره این فعالیت نوظهور عنوان کرد و گفت: فعالیت در بخش ماینینگ یک فعالیت آی. تی محور است که براساس قانون تجارت الکترونیک فعالیتی قانونی هم محسوب می شود.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران افزود: اکنون قانون مدونی در باره بیت کوین وجود ندارد که ضروری است هرچه سریعتر قانون گذار در این زمینه ورود کند.

شرقی گفت: کسانی که غیر قانونی بودن این فعالیت را مطرح می کنند این امر را براساس چه قانونی اعلام می کنند در حالی که هیچ قانون مدونی وجود ندارد.

خروج سرمایه گذاران از کشور

شرقی با انتقاد از ادعای مصرف بیش از حد برق به علت فعالان استخراج ارز دیجیتال، گفت: این ادعاها باعث فرار سرمایه و خروج فعالان این صنعت می شود.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران ادامه داد: اگر تخلفی در این بخش وجود دارد باید با آن برخورد کرد اما اینکه همه فعالان این صنعت را متهم قلمداد کرد نیز غیر منصفانه است

به گفته وی، اکنون صنعت ماینینگ در کشور هیچ متولی مشخصی ندارد تا فعالان آن بدانند برای رفع مشکلات چه کسی را خطاب قرار دهند.

بهای برق استخراج ارز دیجیتال، ۱۴ برابر نرخ برق صنعتی

شرقی با انتقاد از اعلام قیمت هفت سنت برای برق دستگاه های استخراج ارز دیجیتال گفت: چنین قیمتی هیچ مبنای ندارد و تاکنون با چنین قیمتی برق صادر نشده است.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران ادامه داد: اگر قبول داریم که استخراج ارز دیجیتال یک صنعت است باید برای آن تسهیل گری شود نه آنکه مشکلات را دوچندان کرد.

وی قیمت هفت سنت را ۱۴ برابر بیشتر از قیمت برق صنعتی دانست و افزود: این نرخ حتی چهار برابر نرخ برق تجاری است که گران ترین برق کشور است.

اتلاف شبکه برق ایران، برابر با مصرف کل استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی جهان

شرقی معتقد است: کل اتلاف شبکه برق ایران بیشتر از فعالیت همه استخراج کنندگان ارزهای مجازی در جهان است و این اتلاف کمترین ربط را به فعالان این صنعت دارد.

به گفته وی، اگر همه استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال جهان در ایران جمع شوند تنها ۱۲ درصد برق کشور را مصرف خواهند کرد درحالی که بیشترین ارزش افزوده را می توانند ایجاد کنند.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه آمار دقیقی از مصرف برق توسط استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال ایران وجود ندارد افزود: سخنگوی صنعت برق اعلام کرده که ۱۴۸ هزار دستگاه استخراج ارز های مجازی در کشور وجود دارد که بر این اساس آنها تنها نیم درصد برق کشور را مصرف می کنند.

پیشنهاد تاسیس تعاونی عام برای مشارکت مردم

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران پیشنهاد داد تا یک تعاونی فراگیر سهامی عام در باره استخراج ارز های دیجیتال ایجاد شود تا همه مردم بتوانند از سود این فعالیت برخوردار شوند

درامدزایی دولت از محل واردات دستگاه های استخراج رمز ارز

در ادامه این نشست عباس آشتیانی از اعضای انجمن بلاکچین ایران هم گفت: فعالان استخراج ارزهای مجازی در کشور ابتداء در فضاهای بلااستفاده صنعتی به استخراج ارز می پرداختند و یا در کارخانجاتی که ورشکسته شده بودند فعالیت می کردند.

وی ادامه داد: اکنون نیز این فعالان کمی کمتر از یک درصد برق را مصرف می کنند ضمن آنکه خود در زمان پیک مصرف به دلیل آسیبی که از قطعی نابهنگام برق می بینند خاموش می کنند.

آشتیانی از برخورد های دوگانه و غیر کارشناسانه گمرک با فعالان این صنعت انتقاد کرد و گفت: این برخوردها سبب شد دولت از درآمد ۳۶۰ میلیارد تومانی از محل واردات قانونی تجهیزات استخراج ارز محروم بماند.

عضو انجمن بلاکچین ایران افزود: همین برخوردها سبب شده واردات دستگاه ها به صورت غیر قانونی انجام شود و درآمد دولت در این میان از بین برود.

وی افزود: همچنین برخورد های دوگانه با فعالان این صنعت سرمایه گذاران را از کشور فراری داده است و موجب شده کشورمان از درآمد های خوب محروم شود.

کمک صنعت استخراج رمز ارز به توسعه صنعت برق

آشتیانی گفت: اگر وزارت نیرو و سایر بخش ها خوش سلیقگی در برخورد با فعالان صنعت بیت کوین داشته باشند می توان از سود این بخش برای سامان دادن صنعت برق کمک گرفت.

وی کارآفرینان صنعت بیت کوین را سربازان اشتغالزایی کشور دانست و ادامه داد: باید به این سربازان کمک کرد تا اشتغال بیشتری ایجاد کنند نه آنکه موجب فرار سرمایه شوند.

امکان زیرزمینی شدن استخراج رمز ارز در صورت برخورد غیرمعقولانه

عضو انجمن بلاکچین ایران تصمیم های غیر کارشناسانه وزارت نیرو را عاملی در زیرزمینی شدن این فعالیت دانست و گفت: متولیان نباید اجازه دهند برخورد های دوگانه یک فعالیت سالم را به فعالیت زیرزمینی تبدیل شود.

وی خواستار بازنگری درسیاست ها شد و گفت: باید در برخورد با صنعت استخراج ارز رویکردی معقولانه در پیش گرفته شود.

انتشار اخبار اغراق آمیز درباره میزان حضور چینی ها در ایران

محمد شرفی از دیگر اعضای انجمن بلاکچین ایرا، ن ریسک فعالیت در صنعت استخراج ارز را بسیار بالا توصیف کرد و به همه علاقمندان توصیه کرد قبل از وارد شدن به این صنعت، مطالعات کافی داشته باشند تا متضرر نشوند.

وی با انتقاد از برخوردهای قهری که امکان زیرزمینی کردن این فعالیت را تشدید کرده است، گفت: نباید اجازه داد این فرصت کشور به تهدید تبدیل شود.

شرفی درباره حضور چینی ها در کشورمان برای استخراج ارز دیجیتال گفت: درباره حضور آنها اغراق شده است اما آنها برای حضور در برخی مناطق کشور به ویژه مناطق آزاد درخواست هایی داده اند.

عضو انجمن بلاکچین ایران افزود: می توان از حضور آنها به خوبی استقبال و منافع آن را در کشور استفاده کرد یا آنکه با برخورد های نسنجیده کشور را از سرمایه گذاری ها محروم کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =