طرح پیشگیری از اعتیاد زنان و کودکان در ۵۰۰ منطقه آسیب خیز اجرا شد

قزوین - ایرنا - رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: طرح پازک (پیشگیری ازاعتیاد زنان و کودکان در خانواده‌های دارای معتاد) در ۵۰۰ منطقه پرخطر آسیب خیز کشور در حال اجرا است.

فرید براتی سده روز سه شنبه در حاشیه کارگاه آموزشی توجیهی مدیریت موردی معتادان بی بضاعت کشور که در قزوین برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: زنان و کودکان دو گروه آسیب پذیر هستند که بیش از سایرین در معرض انواع خطرات و آسیب های قرار می گیرند از این رو تمرکز طرح پازک هم برروی همین دو گروه است.

وی با بیان اینکه در این طرح برنامه های مصون سازی زنان و کودکان در برابر اعتیاد انجام می شود، اضافه کرد: کودکان در این طرح به صورت غیر مستقیم آموزش‌های پیشگیری از جمله نه گفتن، مهارت حل مساله و کاهش استرس و زنان شیوه‌های ارتباط با همسر و مهارت‌های اساسی زندگی و کنترل خشم را آموزش می‌بینند.

براتی سده ادامه داد: برای اجرای این طرح‌ها ابتدا شناسنامه آسیب‌های محله تهیه می‌شود تا نوع و تعداد آسیب‌ها مشخص شده و سپس برنامه‌های پیشگیرانه متناسب با نوع آسیب اجرا شود.

وی گفت: در سال گذشته گزارش‌های خوبی از این طرح داشته‌ایم و امیدواریم تعداد مناطق پرخطر تحت پوشش را با تأمین اعتبارات مالی به ۳ هزار منطقه برسانیم.

براتی سده اظهار داشت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد برنامه‌های مختلفی در سطح مهدهای کودک و مدارس با همکاری انجمن‌های اولیا و مربیان اجرا می‌شود.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه به آماری از معتادان متجاهر اشاره کرد و افزود: در این حوزه آمارها متفاوت است اما آنچه که تمام دستگاه‌های متولی توافق نسبی دارند وجود حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار معتاد متجاهراست.

۶۰۱۲*۷۳۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =