بیش از ۳۹ هزار سمنانی فشار خون بالا دارند

سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: طرح ملی غربالگری فشار خون همزمان با کشور در استان نشان داد ۳۹ هزار و ۳۱۸ نفر دارای فشار خون بالا هستند.

نوید دانایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشارخون در استان سمنان همزمان با سراسر کشور سبب بیماریابی شهروندان شده است، بیان کرد: جمعیت هدف بالای ۳۰ سال در استان ۷۰۲ هزار نفری سمنان ۲۲۳ هزار و ۴۵۹ نفر بودند و توصیه‌های لازم برای مراقبت به افراد مبتلا به فشار خون توسط سنجش‌گران انجام شد.

وی با اشاره به اینکه از ۳۹ هزار و ۳۱۸ نفر دارای فشار خون بالا در استان سمنان ۱۶ هزار و ۱۴۷ نفر در شهرستان سمنان ساکن هستند، ادامه داد: در شهرستان‌های دامغان هشت هزار ۵۹۰ نفر، در گرمسار هفت هزار و ۹۳۳ نفر، در مهدیشهر سه هزار و ۸۱۲ نفر، در آرادان یک هزار ۴۲۴ نفر و در سرخه یک هزار و ۳۵۲ دارای فشار خون بالا بودند.

۹۱ درصد جامعه هدف سمنان پایش شد

دانایی ادامه داد: با آغاز اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون از ۱۸ خرداد ۹۸ تا ۱۵ تیر از جمعیت ۲۲۳ هزار و ۴۵۹ نفری افراد بالای ۳۰ سال این استان، ۹۱.۱ درصد غربالگری شدند.

وی تعداد کل افراد ارزیابی شده را ۲۰۳ هزار و ۶۵۵ نفر عنوان و اضافه کرد: اجرای این بسیج ملی و تحت پوشش قرار دادن افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی و کنترل فشارخون گروه هدف و بیماریابی، کمک شایانی به پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های غیرواگیر کرده است و نتیجه این طرح در کاهش هزینه‌های سلامت خانواده‌ها تأثیر بسزایی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه دوره زمانی اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا از نظر قانونی پایان یافته است، گفت: کنترل و پیگیری سلامت مردم همچنان ادامه دارد و این نهضت و حرکت در مسیر کمک به بهبود سلامت جامعه پایانی ندارد.

اطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشارخون از روز ۲۷ اردیبهشت ۹۸ آغاز شد و گام عملیاتی از روز ۱۸ خرداد آغاز و تا ۱۵ تیر ۱۳۹۸ برای کلیه مردان و زنان بالای ۳۰ سال و بالاتر، مادران باردار و بیماران کلیوی، در سراسر کشور اجرا شد.

طبق آمارها، فشار خون بالا در دنیا عامل ۶۲ درصد بیماری‌های عروق مغزی و ۴۹ درصد بیماری‌های قلبی و علت مرگ و میر است.

بیماری فشار خون مهمترین علت در سکته‌های مغزی، قلبی، بیماری‌های کلیوی به ویژه بیماری‌های مزمن است که سالانه شمار زیادی به آن دچار می‌شوند که پزشکان علت آن را علاوه بر مسایل وراثتی، سبک زندگی نادرست، بدون فعالیت ورزشی و تحرک و تغذیه ناسالم عنوان می‌کنند.

۷۳۴۲ م/‏۶۱۰۳

اخبار مرتبط