۱۸ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۱
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83388059
۰ نفر

برچسب‌ها

 مجوز تولید اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی در عنبرآباد صادر شد

جیرفت - ایرنا - نخستین مجوز تولید نشا و اندام های تکثیری گیاهان دارویی جنوب شرق کشور در عنبرآباد استان کرمان صادر شد.

مسئول ثبت و گواهی بذر و نهال مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب استان کرمان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان کرمان و نیاز روز افزون تولید گیاهان دارویی به نشاء و اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی قابل کشت در اراضی کشاورزی، نخستین مجوز تولید نشاء و اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی جنوب شرق کشور در استان کرمان و شهرستان عنبرآباد صادر شد.
علی خوشنام افزود: این مجوز پس از درخواست متقاضی و بررسی و ارائه نظرات کارشناسی کمیته فنی نهال جنوب استان کرمان و بر اساس نیاز منطقه، به نام ابومسلم بیدشکی دکترای رشته کشاورزی گرایش گیاهان دارویی در منطقه جهاد آباد عنبرآباد صادر شده است.
وی تصریح کرد: فاز اول این طرح شامل تولید با احداث گلخانه و ایجاد تأسیسات اولیه تولید نشاء گیاهان دارویی شامل آویشن، رٌزماری، اسطوخودوس و گل محمدی آغاز شده است.
خوشنام اظهار داشت: امیدوارم با معرفی این واحد تولیدی در سطح استان به کشاورزان و تولید کنندگان گیاهان دارویی و استفاده از نشاء تولیدی در راستای کاهش هزینه ها و صرفه جویی منابع آبی و ملی، شاهد رشد و توسعه کشت گیاهان دارویی در استان و منطقه جنوب کرمان باشیم.
وی با بیان اینکه صنعت گیاهان دارویی منبع بزرگ اقتصادی و با ارزش افزوده بالا در ایران است، گفت: شناخت و برنامه ریزی اشتغال در این بخش می تواند موجب شکوفایی این صنعت در داخل و همچنین در بخش صادرات و حضور فعال و موفق ایران در بازارهای جهانی شود.
این کارشناس کشاورزی بیان کرد: سرعت افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در جهان ۱۲ درصد است و بنابراین هر ساله سطح زیر کشت گیاهان دارویی افزایش می یابد از این رو تأمین نشاء و سایر اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی مورد نیاز این مزارع، ظرفیتی است که باید در چشم انداز آینده پیش‌بینی شود.
وی اظهار داشت: با توجه به مشکلات تهیه بذر، تولید نشاء می تواند علاوه بر صرفه جویی در منابع ملی، از نظر اقتصادی نیز باعث کاهش هزینه تولید و همچنین کوتاه‌ترشدن فصل تولید شود.
سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، یک میلیون نفر جمعیت را پوشش می دهد.
۷۴۵۰/۷۴۲۹/‏۳۰۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =