۲۵ هزار سرپرست خانوارهای روستایی و عشایری استان مرکزی فاقد چتر بیمه هستند

اراک - ایرنا - ۲۵ هزار و ۳۵۴ نفر از سرپرستان خانوارهای مناطق روستایی و عشایری استان مرکزی برابر آمار سازمان هدفمندی یارانه ها فاقد چتر بیمه پایه هستند.

رئیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان مرکزی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: جمعیت روستاهای استان مرکزی بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ حدود ۳۲۹ هزار نفر است که نزدیک به ۸۰ هزار نفر آنان سرپرست خانوار هستند.

«محمد صادق زهدی» گفت: ۵۴ هزار و ۶۳۹ نفر از سرپرستان خانوارهای روستایی و عشایری استان مرکزی از ابتدای فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان از خدمات بیمه‌ای این صندوق بهره مند شده و بر اساس آمارهای سازمان هدفمندی یارانه‌ها بقیه این افراد فاقد هرگونه بیمه پایه هستند.

وی ادامه داد: ۶۷۳ نفر از مجموع این افراد امسال از خدمات بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان مرکزی بهره مند شده‌اند و پوشش بقیه سرپرستان این مناطق نیز در دستور کار این صندوق قرار دارد.

رئیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان مرکزی خاطرنشان کرد: کد ملی، کد پستی، تفکیک روستاهایی و شهرستانی افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای در استان احصا و اقدامات لازم برای پوشش بیمه‌ای این افراد آغاز شده است.

زهدی گفت: سرپرستان خانوار ساکن روستاها و مناطق عشایری، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر استان مرکزی به عنوان جامعه هدف صندوق بیمه اجتماعی کشاورازن می‌توانند سالانه با پرداخت ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار ریال تا ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال از خدمات بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت بهره مند شوند.

وی ادامه داد: ۲ برابر پرداختی‌های سرپرستان خانوار این مناطق به صورت یارانه توسط دولت به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان پرداخت می‌شود.

رئیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان مرکزی افزود: کشاورزان، روستاییان، عشایر و جمعیت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر می‌توانند با ۶۹ سال سن و ۱۱ سال سابقه بیمه یا ۶۰ سال سن و ۱۵ سال سابقه و جوانان با پرداخت ۳۰ سال حق بیمه از خدمات بازنشستگی این بیمه بهره مند شوند.
زهدی گفت: چهار هزار و ۳۱۵ نفر از جامعه هدف صندوق بیمه اجتماعی کشاورازن استان مرکزی از خدمات بازنشستگی، ۳۲۸ نفر از خدمات از کار افتادگی و هفت هزار و ۴۹ نفر از خدمات فوت سرپرستان خانوار بهره مند می‌شوند.

وی یادآور شد: بر اساس تفاهمنامه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان با سازمان‌های حمایتی کشور اکنون سرانه بیمه یک هزار و ۲۱۲ نفر از مددجویان سازمان بهزیستی و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) توسط این سازمان‌ها پرداخت می‌شود.

استان مرکزی با مساحتی معادل ۲۹ هزار و ۱۲۷ کیلومترمربع، هشت و یک دهم درصد از مساحت کل کشور را در برگرفته است.
این استان از شمال به استان‌های تهران و قزوین، از غرب به استان همدان، از جنوب به استان اصفهان و لرستان و از شرق به استان‌های قم و اصفهان محدود است.
بر اساس سرشماری سال گذشته یک میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴۷۵ نفر جمعیت دارد.
اجرای طرح بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان مرکزی از سال ۸۴ تا کنون در کشور و در استان مرکزی آغاز شده است.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏

سرخط اخبار استان‌ها