دیدگاه‌های منتقد مشهور کشور در « کتاب شعر » را بخوانید

شیراز- ایرنا - عبدالعلی دستغیب منتقد مشهور کشور در « کتاب شعر» گفته است: معمولا کاهنان قدیمی پیش بینی می کردند که فلان و بهمان خواهد شد و من متاسفانه کاهن نیستم اما واقعیت امر این است که شعر فارسی به همین صورت جریان خواهد یافت و ما همچنان تابع جنبش مدرنیته خواهیم بود.

در این کتاب که مجموعه مقالات ادبی - انتقادی عبدالعلی دستغیب، منتقد ادبی مشهور کشور است، علاقه مندان به شعر و شاعری می توانند دیدگاه های وی درباره این نوع آفرینش ادبی را مطالعه کنند.

این منتقد اهل شیراز، تعریف شعر از دیدگاه ادیبان کلاسیک و نو را بازتاب داده و مباحثی مستقل را به اشعار نو و دیدگاه های نیما و پیروان او همچنین به بررسی اشعار شاعران جدید و قدیم پرداخته است.

عبدالعلی دستغیب (متولد ۱۳۱۰) در یکی از مقالات این کتاب نوشته است: شعر کلامی است خیال انگیز، مجازی و دروغ. دنیای شاعر دنیای جعل است، به نوعی می توان گفت بهترین شاعر، دروغگوترین شاعر است.

این منتقد در این کتاب این دیدگاه را نیز بیان کرده است: به باور من شاید زمان آن رسیده باشد که ما همگی به «زمان حال» و «آینده» بیشتر توجه کنیم و این همه به گذشته نچسبیم. تاکی می خواهیم به تکرار، سالروز یا درگذشت سعدی و حافظ و بزرگداشت آنها و فارابی و ابن سینا را جشن بگیریم و حرف های سال پار و پیرار را تکرار کنیم؟ ازکجا معلوم که در کودکان مستعد امروز، حافظ، سعدی و ابن سینایی وجود نداشته باشد؟

چاپ اول این کتاب را نشر پرتورخشید در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه با سفارش و حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس در سال ۹۸ تولید و منتشر کرده است.

ویراستاران این مجموعه مقالات در این کتاب ۱۹۴ صفحه ای هاشم کرونی و صمد مهمان دوست هستند.

۱۸۷۶