۱۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۲۳
کد خبرنگار: 1780
کد خبر: 83387392
۰ نفر
شورای نظامی سودان منحل می شود

تهران – ایرنا – رئیس شورای نظامی سودان روز دوشنبه از انحلال این شورا خبر داد.

به گزارش خبرگزرای اسوشیتدپرس از خرطوم، ژنرال عبدالفتاح برهان گفت: بر اساس توافق هفته گذشته میان شورای نظامی و مخالفان، این شورا به زودی منحل خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: ارتش پس از ۲۱ ماه با انتقال رهبری شورا از یک نماینده نظامی به یک غیر نظامی، به پایگاه های خود باز می گردد.

ژنرال برهان همچنین تاکید کرد که شورای نظامی دستور سرکوب خشونت بار تظاهرات ماه گذشته با ده ها کشته را نداده است.

البرهان اعلام کرد که توافق با نیروهای آزادی و تغییر، هیچ بازنده‌ای نداشت و با عمل به آن و همکاری تنگاتنگ با دیگر احزاب برای اجرا و تحقق آرمان‌های ملت سودان، تلاش خواهیم کرد.

شورای نظامی انتقالی سودان که قدرت را در دست دارد، جمعه گذشته با ائتلاف احزاب «آزادی» و «تغییر» به عنوان دو حزب اصلی مخالف، بر سر تشکیل دولت غیرنظامی تکنوکرات توافق کرد.

"محمد الحسن ولد لبات" فرستاده اتحادیه آفریقا به سودان در کنفرانس مطبوعاتی گفت: دو طرف همچنین در مورد تعویق تشکیل مجلس نمایندگان تا زمان شکل گیری یک دولت غیر نظامی به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، شورای نظامی انتقالی و ائتلاف احزاب "آزادی و تغییر" همچنین توافق کردند که ریاست شورای حاکمیتی به صورت دوره‌ای انتخاب شود و تحقیقات شفاف و جامع در مورد حوادث خشونت آمیز هفته‌های اخیر نیز صورت گیرد.

در جریان تظاهرات هفته گذشته در سودان که معترضان از شورای نظامی انتقالی خواستند قدرت را به غیر نظامیان منتقل کند، ۱۰ تن کشته شدند.

این بزرگترین تجمع اعتراض آمیز در سودان از حمله سوم ژوئن (‌۱۳ خرداد) نیروهای امنیتی به تحصن کنندگان در خارطوم بود که بیش از یکصد کشته و شمار زیادی زخمی بر جای گذاشت.

"میشل باچله" کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به کشتار معترضان سودانی در این تظاهرات، خواستار توقف سرکوب اعتراض های مردمی و ورود ناظران بین المللی به سودان شده بود.

اعتراض‌های مردمی سودان که از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) به علت افزایش قیمت نان آغاز شد، به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت عمر البشیر شدند.

دولت البشیر سرانجام ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش سرنگون و پس از آن ارتش با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت.

سرنگونی البشیر معترضان سودانی را متقاعد نکرد؛ به طوری که آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دمکراتیک هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha