کتاب جک استراو درباره علت بی اعتمادی ایران به انگلیس رونمایی می شود

لندن – ایرنا – کتاب جدید «جک استراو» وزیر امور خارجه اسبق انگلیس درباره علت بی اعتمادی ایرانی ها به انگلیس روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور وی در لندن رونمایی خواهد شد.

در کتاب «کار انگلیسی ها: درک ایران و چرایی بی اعتمادی آن به بریتانیا» استراو تلاش کرده با مرور تاریخ روابط دو کشور از معاهده سال ۱۸۵۷ پاریس گرفته تا امتیازنامه رویتر و اعطای انحصار تنباکو در سال‌های ۱۸۷۳ و ۱۸۹۰، «دزدی و چپاول نفت ایران» در سال ۱۹۰۱، کودتای تحت امر انگلیس علیه دولت مصدق نخست وزیر ایران در سال ۱۹۵۳ و حمایت از «صدام حسین» رئیس جمهور مخلوع عراق در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق، مسایلی را که در شکل گیری دیدگاه منفی ایرانی ها نسبت به انگلیس دخیل است را واکاوی کند.

وزیر خارجه اسبق انگلیس خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران را که او و مابقی افراد، سال‌ها برای دستیابی به آن تلاش کردند، محکوم کرد و به «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و از حامیان تغییر حکومت در تهران و کسی که برای حضور در سخنرانی منافقین ضد دولت ایران پول می‌گیرد، بی اعتنا بوده است.

او سپس این سووال را مطرح می کند افرادی همچون ترامپ، بولتون و دیگر جنگ طلبان که توافق را نابود کردند باید به یک پرسش مهم پاسخ دهند.... آیا این اقدام هدفی به جز آغاز جنگی تمام عیار را ندارد.

ساندی تایمز دیروز در گزارشی در رابطه با این کتاب نوشت: عنوان «کار انگلیسی‌ها» برگرفته از ضرب المثل قدیمی و مشهور ایرانیان است که انگلیس را پشت تمام تحولات می دانند. در وزارت امور خارجه انگلیس هم به مزاح گفته می شود: ایران تنها کشوری در جهان است که هنوز فکر می کند انگلیس یک ابر قدرت است.

این کتاب به قیمت ۲۰ پوند انگلیس توسط انتشارات بایت‌بک به فروش می رسد.

جک استراو نخستین وزیر امور خارجه انگلیس بود که بعد از انقلاب سال ۵۷ از ایران دیدن کرد. او منتقد سیاست های یکجانبه آمریکا علیه ایران و طرفدار گسترش روابط غرب با ایران است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha