رهامی  :  هدف ما ایجاد فضای تفاهم بین دو جناح سیاسی است

تهران- ایرنا- محسن رهامی رییس کمیته راهبردی اصلاحات در گفت وگو با ایرنا می گوید: در انتخابات دهم فقط در تهران صلاحیت حدود ۷۰ نفری که در گذشته وزیر و استاندارهای کارآمد بودند هم رد شد. این بار می خواهیم مجلسی به وجود آوریم که نمایندگان آن یک سر و گردن از وزرای دولت بالاتر باشند،اما مشکل این است که دوستان ما در شرایط فعلی حاضر نیستند حتی نامزد انتخابات شوند و باید رضایت آنها را جلب کرد.

ایرنا: درباره جلساتی که در دفتر مقام معظم رهبری و با حضور برخی از شخصیت‌های دو طیف سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا از جمله جناب عالی برگزار می‌شود بفرمائید؟
رهامی: این جلسات ارتباط تشکیلاتی با بیت مقام معظم رهبری ندارد و به ابتکار آقای ابوترابی و جمعی از فعالان دانشگاهی- سیاسی در دفتر ایشان برگزار می‌شود، چون محل آن در منطقه حفاظتی بیت است، بعضاً چنین تلقی می‌شود. اشخاصی از قبیل آقایان نجفقلی حبیبی، زاهدی وزیر اسبق علوم و رئیس فعلی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و حسینی وزیر ارشاد اسبق نیز در این جلسات حضور دارند. افرادی که در این جلسات حضور دارند از چهره‌هایی دانشگاهی و سیاسی و طرفدار گفت و گوی ملی درباره مسائل ملی هستند. آقای ابوترابی قبلاً مسؤول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران و نایب رئیس مجلس بود و خود چهره‌ای دانشگاهی هم محسوب می‌شود.

ایرنا: در این جلسات چه مباحثی مطرح می‌شود؟
رهامی: مجموعه دوستان حاضر در این جلسات دغدغه مسائل ملی از قبیل شکاف‌های سیاسی به وجود آمده در جامعه را دارند. در این جلسات مسائل کلانی مطرح می‌شود که یکی از آنها انتخابات است.
شکاف‌های اجتماعی، شکاف سیاسی بین دو جناح، مسائل و مشکلات متعاقب قضایای سال ۸۸، افت علمی دانشگاه‌ها، مهاجرت نخبگان به خارج از کشور، فساد اداری و اقتصادی و اجتماعی، بیکاری و تورم که مردم را از حاکمیت ناراضی می‌کند و موجب اتفاقاتی چون قضایای دی ماه ۹۶ شد، موارد اصلی مطروحه در این جلسات هستند. دنبال این هستیم که چگونه می‌شود رضایت عمومی را تقویت کرد؛ این مسائل نگرانی هر دو جناح است و به جناح اصلاح طلب یا اصولگرا اختصاص ندارد.
همچنین هدف ما ایجاد فضای تفاهم بین دو جناح سیاسی است. وقتی آقای خاتمی شعار گفت و گوی تمدن‌ها را مطرح کرد و ما مدعی این شعار هستیم پس ابتدا باید دو جناح بتوانند در داخل با یکدیگر گفت و گو کنند. این دو جناح از زمان امام در اداره کشور نقش داشته‌اند و از مجلس اول به بعد مجلس و دولت را در دست داشته‌اند. برای نزدیک شدن دو جناح دنبال پیدا کردن نقاط و موضوعات مشترک همکاری هستیم. مسائلی که در این جلسات مطرح می‌کنیم مسائل ملی است نه صرف سیاسی و جناحی. البته در این جلسات هنوز بحث انتخابات به طور مستقیم مطرح نشده و قدری کلی و مبنایی بوده است.

ایرنا: گزارش این جلسات در اختیار چه نهادهایی قرار می‌گیرد؟
رهامی: وقتی در این جلسات به جمع بندی می رسیم صورت جلسات را از طریق ارتباطات اعضا به نهادهای مختلف اطلاع می‌دهیم. مثلاً برخی دوستان که نماینده مجلس هستند نتیجه این جلسات را به نمایندگان و رئیس مجلس، آقای ابوترابی مسائل را به ائمه جمعه و همین طور علی القاعده خدمت مقام معظم رهبری ارائه می‌کنند.
یکی دو سال پیش نیز به حدود ۱۸ استان سفر کردم. ارزیابی این جلسات و بررسی‌های میدانی و نتیجه این سفرها را در جلسه‌ای که بیش از یک ساعت طول کشید به خدمت مقام معظم رهبری ارائه کردیم. از جمله مشکلاتی و گرفتاری‌هایی که در این استان‌ها باعث نارضایتی عمومی شده بود را خدمت ایشان گزارش کردیم. مثلاً بیکاری شدید در استان‌های سیستان و خوزستان و کرمانشاه جز موارد مطرح شده در این جلسه بود. ایشان از ما خواستند که این نوع گزارش‌ها و ارزیابی‌ها و دیدگاه‌ها را دفترشان ارائه دهیم و بعد از آن نیز من دو گزارش دیگر را به دفتر ایشان تحویل دادم.
مهم این است که ما مسائل را به رهبری به عنوان بالاترین مرجع تصمیمگیری در کشور، ارائه کنیم تا از طریق ما نیز در جریان مسائل قرار گیرند.

ایرنا: شما رئیس کمیته راهبردی اصلاحات هم هستید. از آنجا چه خبر؟
رهامی: این کمیته از جمله جلسات فعال در خود جریان اصلاحات است، که عمده با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و شورای شهر و بعضاً از بعضی وزرا، حسب مورد برگزار می‌شود. نماینده‌های مجلس دهم و وزرای دولت آقای روحانی را به این جلسات دعوت می‌کنیم و مباحث را با آنها مطرح می‌کنیم.
مثلاً در جلسه با آقای شریعتمداری وزیر کار و آقای رحمانی وزیر صنعت مسائلی از قبیل افت صنعت، نارضایتی مردم از خودروسازها، مسائل اشتغال، بیکاری جوانان، تعطیلی کارخانه‌ها، را طرح کردیم و نظرات و راهکارهایمان را به آنان منتقل کردیم.. یا در جلسه‌ای با وزیر اقتصاد افت ارزش پول و پایین آمدن درآمد مردم را مطرح کردیم.
قبلاً این نوع پیگیری‌ها را با بعضی فقهای شورای نگهبان و مراجع قم در خصوص مسائل کلان کشور، مانند انتخابات و موضوع حصر رهبران اصلاحات را دریک جلسه ۴ ساعته با آیت الله مؤمن داشتیم که ایشان قول دادند که حتماً بعضی مسائل را با مقام معظم رهبری صحبت کنند که متأسفانه عمرشان قد نداد و به رحمت خدا رفتند.
ما نقاط ضعف و قوت‌های مجلس دهم را جمع بندی کردیم و درصددیم کاری کنیم که نیروهای متخصص، کارآمد و با تجربه در مجلس یازدهم بیشتر حضور داشته باشند.


ایرنا: مطلع شدیم که با آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم در این باره جلسه‌ای داشته‌اید؟
رهامی: بله. در راستای همان پیگیری‌های قبلی، در جهت ایجاد فضای بهتر و امیدوار کننده برای انتخابات، تا بلکه نیروهای کارآمدتری وارد مجلس شوند.
مثلاً در انتخابات دهم فقط در تهران صلاحیت حدود ۷۰ نفری که در گذشته وزیر و استاندارهای کارآمد بودند هم رد شد. اما این بار می‌خواهیم مجلسی به وجود آوریم که نمایندگان آن یک سر و گردن از وزرای دولت بالاتر باشند. اما مشکل این است که دوستان ما در شرایط فعلی حاضر نیستند حتی نامزد انتخابات شوند و باید رضایت آنها را جلب کرد.

گفت و گو از: ناصر غضنفری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =