وقوع پس لرزه‌های فوج‌گونه در مسجد سلیمان دور از انتظار نیست

تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله گفت: با توجه به اینکه منطقه وقوع زلزله در مسجد سلیمان، ناحیه‌ای گسله و در چین‌خوردگی زاگرس است انتظار ادامه پس‌لرزه‌ها به صورت فوج‌گونه یا گروهی تا چند هفته آینده وجود دارد.

مهدی زارع روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: زلزله‌ای که در مسجد سلیمان رخ داده به بزرگای ۵.۷ ریشتر در عمق ۱۷ کیلومتری است که با توجه به شدت آن انتظار می‌رود که تا چند هفته آینده شاهد بروز پس‌لرزه‌هایی به شکل گروهی و فوج‌گونه در این منطقه باشیم.

وی درباره ماهیت پس‌لرزه‌های فوج گونه توضیح داد: چون لایه‌های نامقاوم در این قسمت از پوسته زمین در زاگرس وجود دارد از این رو در منطقه زاگرس فشار و استرسی که در گسل‌ها جمع شده به جای اینکه یک دفعه و در یک شکستگی آزاد شوند؛ این انرژی به صورت مجموعه‌ای از زلزله‌ها آزاد می‌شود که به آن زلزله فوج‌گونه یا گروهی می‌گویند.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله افزود: بر این اساس انتظار داریم تا زلزله‌ای مشابه زلزله‌ای که رخ داده با ریشتر بالای ۵ یا در اندازه‌های کمی کمتر طی ساعات، روزها و هفته‌های آینده در منطقه رخ دهد البته هر چه زمان می‌گذرد انتظار داریم تعداد و اندازه آنها نیز کمتر شود.

وی اظهار داشت: منطقه‌ای که زلزله در آن رخ داده در جنوب ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان است که در آن منطقه زون گسل آغاجری، شوشتر و رامهرمز وجود دارد بنابراین احتمال اینکه این زلزله مرتبط با گسل رامهرمز باشد زیاد است؛ البته این حدس اولیه است.

زارع با بیان اینکه تاکنون (زمان مخابره خبر) چند پس‌لرزه رخ داده اما دو تای آنها با بزرگای بین ۴ تا ۵ ریشتر بوده است، گفت: با توجه به جوان بودن پوسته و لایه‌های نامقاوم در این منطقه باید انتظار وقوع پس‌لرزه‌هایی به صورت فوج‌گونه داشته باشیم.

بنا به اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه و۳۳ ثانیه ظهر امروز دوشنبه (۱۷ تیرماه) حوالی مسجد سلیمان در استان خوزستان را لرزاند، این زلزله در عمق ۱۷ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در موقعیت جغرافیایی ۴۹.۵ عرض شمالی و ۳۱.۹۵ طول شرقی ثبت شده است، نزدیک‌ترین شهرها به این مرکز زلزله، ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان (خوزستان)، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه (خوزستان) و ۳۷ کیلومتری ایذه (خوزستان) ذکر شده است.

اولین پس‌لرزه این زلزله به بزرگی ۳.۹ در ساعت ۱۱ و ۴۸ دقیقه و ۲۵ ثانیه رخ داد، این پس‌لرزه در عمق ۸ کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی ۴۹.۵۳ و عرض جغرافیایی: ۳۱.۷۸ بوده است، همچنین پس‌لرزه‌ای نیز به بزرگی ۴ ریشتر در ساعت ۱۱ و ۴۹ دقیقه و ۳ ثانیه در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی ۴۹.۵ و عرض جغرافیایی: ۳۱.۹ رخ داده است.

نزدیک‌ترین شهرها به این پس لرزه مسجد سلیمان (خوزستان) در ۱۹ کیلومتری، قلعه خواجه (خوزستان) در ۳۴ کیلومتری ایذه (خوزستان) در ۳۵ کیلومتری است. نزدیک‌ترین مراکز استان به زلزله و پس‌لرزه‌های آن اهواز و شهرکرد اعلام شده است.

همچنین در ساعت ۱۱و ۵۶ دقیقه و ۲۰ ثانیه، سومین پس‌لرزه به بزرگای ۴.۷ ریشتر در عمق ۱۸ کیلومتری و طول جغرافیایی ۴۹.۴۳ و عرض جغرافیایی ۳۱.۹۲ رخ داده و پس‌لرزه بعدی به بزرگای ۳.۷ ریشتر در ساعت ۱۲ و ۶ دقیقه و ۵۰ ثانیه به وقوع پیوسته است.

حجت‌الاسلام حیدر حجتی‌نیا فرماندار شهرستان مسجد سلیمان، قبل از ظهر امروز اعلام کرد تاکنون (زمان مخابره خبر) زمین لرزه ۵.۷ ریشتری مسجد سلیمان چهار مصدوم داشته، همچنین میزان خسارت به ساختمان‌ها در شهر مسجد سلیمان و منطقه گلگیر قابل توجه گزارش شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =