۱۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۷
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83386225
۰ نفر

برچسب‌ها

مصرف آب شهروندان کردستانی از میانگین کشوری بالاتر است

سنندج - ایرنا - طبق اعلام شرکت آبفای شهری کردستان میزان مصرف آب روزانه شهروندان این استان در مقایسه با میانگین کشوری بالاتر است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استاندارد جهانی سرانه مصرف آب در شبانه روز ۱۵۰ لیتر است.

ادریس شریفی اضافه کرد: میانگین سرانه مصرف آب روزانه هر شهروند در ایران ۲۴۳ لیتر بوده در حالیکه این رقم در کردستان بیش از ۲۷۰ لیتر است.

وی با بیان اینکه این مقایسه نشان می‌دهد مصرف آب مشترکان در این استان متعارف نیست، افزود: انتظار داریم شهروندان با اصلاح رفتار مصرفی، زمینه تأمین آب شرب مورد نیاز نواحی منفصل شهری و توزیع عادلانه آن را فراهم کنند.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گفت: متوسط مصرف متعارف آب برای هر مشترک ۱۵ مترمکعب است و چنانچه شهروندان ماهانه تا این میزان مصرف آب داشته باشند، مشمول افزایش تعرفه‌های مازاد بر الگوی مصرف نمی‌شوند.

شریفی یادآور شد: در صورتیکه مشترکان بیش از این میزان آب مصرف کنند، مشمول اعمال تعرفه‌های جدید و همچنین افزایش پلکانی و تصاعدی نرخ مصرفی می‌شوند.

وی اظهار داشت: شرکت آبفا شهری هرساله برای فرهنگ‌سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف، اقدامات مختلفی را از جمله آموزش مصرف بهینه و اصلاح مصرف در نواحی منفصل شهری، برگزاری پویش‌های اجتماعی چون بانوی آب، همکاری با سازمان‌های مردم نهاد، برگزاری مسابقات نقاشی و نصب شیرآلات کاهنده مصرف و الکترونیکی انجام می‌دهد.

شریفی گفت: با وجود هزینه بالای تولید هر مترمکعب آب برای شرکت آب و فاضلاب شهری استان، تنها حدود یک سوم هزینه‌های تولید از مشترکان دریافت می‌شود و این در حالی است که این شرکت به عنوان متولی تأمین آب شرب بهداشتی و سالم، همه شهرهای استان را زیر پوشش خدمات خود قرار داده است.

وی به افزایش تعرفه‌های مصرف آب در سال جاری اشاره کرد و افزود: تعرفه آب مصوبه شورای عالی اقتصاد بوده که توسط وزارت نیرو به شرکت‌های آب و فاضلاب ابلاغ می‌شود و این افزایش برای امسال هفت درصد است.

مدیر روابط عمومی شرکت آبفای شهری کردستان با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد از منابع تأمین آب استان از محل آب‌های سطحی و سدها تامین می شود، یادآور شد: در این بخش با توجه به بارندگی‌های امسال، ذخایر سدها مناسب است.

از جمعیت شهری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری کردستان ۱۰۰ درصد آن در ۲۷ شهر استان تحت پوشش شرکت آبفا هستند.

شرکت آبفای شهری کردستان دارای ۳۵۷ هزار فقره انشعاب آب، ۳۴۰ هزار انشعاب فاضلاب و پنج هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال آب است.

۷۳۵۵ / ‏‬ ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =