۱۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۱
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 83386169
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلاف در اتحادیه اروپا بر سر بحران پناهجویان

تهران- ایرنا- ایتالیا کشتی پناهندگانی که از سوی دریای مدیترانه به بنادر این کشور می رسند را نمی پذیرد و این موضوع به بحرانی جدی در این زمینه تبدیل شده است. سختگیری پوپولیست های ایتالیایی در مورد پناهجویان با انتقاد دیگر کشورهای اروپایی روبرو شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دولت ایتالیا در سال گذشته لایحه امنیتی سختگیرانه‌ای را تصویب کرد که اخراج مهاجران و یا محروم کردن آنان از دریافت شهروندی را آسان می‌کند. ماتئو سالوینی، وزیر کشور دولت راست‌گرای ایتالیا در فیس بوک خود این لایحه را گامی به جلو برای امن‌تر شدن کشورش خواند و افزود که به ایتالیا برای مبارزه با مافیا و قاچاقچیان انسان کمک خواهد کرد.

این لایحه، قانون ایتالیا را در مورد پذیرش پناهجویان و پناهندگان تغییر خواهد داد و دریافت مجوز اقامت بشردوستانه به مواردی خاص محدود می‌کند. مجوز اقامت بشردوستانه نوعی اجازه اقامت مخصوص ایتالیا است که به افرادی داده می‌شود که برای پناهندگی شرایط لازم را ندارند و یا جزو موارد کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو محسوب نمی‌شوند اما در عین‌حال در خطر هستند.

با تصویب این لایحه پیر فرانچسکو ماجورینو، کمیسار مسئول کمک های اجتماعی در شهر میلان گفت: «هزاران مهاجر که در این مراکز به آنها رسیدگی می شد، بیرون انداخته خواهند شد. صدها مهاجر در شهر میلان نیز شامل آنها هستند.»

پس از آنکه پوپولیست های «جنبش ۵ ستاره» و راستگرایان افراطی در حزب «لالیگ» (لیگ شمالی) در انتخابات پارلمانی ایتالیا پیروز شدند قوانین مهاجرتی سختگیرانه ای را اعمال کردند. این احزاب ضد اتحادیه اروپا هستند.

تحلیلگران پیروزی راستگرایان را نتیجه دلزدگی ایتالیایی ها ازسیاست های احزاب سنتی، یاس مردم از اوضاع اقتصادی و تنش های ناشی از بحران مهاجرت می دانند.

چند روز پیش وزیر کشور ایتالیا در پاسخ به درخواست همتای آلمانی اش برای پذیرش کشتی های حامل مهاجران نجات یافته، تاکید کرد چنین کاری نخواهد کرد. ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا در پاسخی تند خطاب به هورست زهوفر وزیر کشور آلمان گفت ایتالیا زباله دان مشکلات اتحادیه اروپا نیست.

یکی از اعضای حزب راستگرای پوپولیستی لگا ایتالیا نیز پیشتر گفته بود که اگر آلمان خیلی اصرار به پذیرش مهاجران غیرقانونی دارد، ایتالیا می تواند این افراد را سوار خودرو کرده و به سفارت آلمان در رم منتقل کند.

اختلافات از روز ۲۲ خرداد ماه شروع شد که طی آن کشتی متعلق به گروه غیردولتی امدادی آلمانی ( Sea Watch ) که در کار نجات پناهجویان سرگردان و در حال غرق در مدیترانه است، ۵۳ پناهجو را در قایقی در ۵۰ مایلی سواحل لیبی نجات داد و به سوی ایتالیا روانه شد. کارولا راکته، کاپیتان ۳۱ ساله این کشتی توسط پلیس ایتالیا بازداشت شد.

بازداشت راکته با انتقادهای شدیدی در ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی روبرو شده است. فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان، پس از بازداشت خانم راکته گفت: «کسی که زندگی انسان‌ها را نجات می‌دهد نمی‌تواند جنایتکار باشد.» رئیس جمهوری آلمان همچنین تصریح کرد که از ایتالیا به عنوان یک کشور پایه‌گذار اتحادیه اروپا انتظار می‌رود رویه دیگری را در پیش گیرد.

یک هفته پیش نیز فرانسه برای چندمین بار از ایتالیا به خاطر سیاست‌های مهاجرتی این کشور انتقاد کرد. جنگ لفظی پاریس و رم در طول سال گذشته بر سر مسائل مهاجرت بارها شدت گرفته است.

سیبت ندیای، سخن‌گوی دولت فرانسه در یک برنامه تلویزیونی با زیر سوال بردن توانایی دولت ایتالیا بر سر حل مسائل مهاجرتی گفت: «رفتار آقای سالوینی غیرقابل قبول است. مشکلات مهاجرتی، موضوع پیچیده‌ای است که اتحادیه اروپا و فرانسه تا پیش از این با ایتالیا همدلی می‌کرده‌اند.»

ندیای، وزیر کشور ایتالیا را متهم به ایجاد جو تشنج‌آمیز بر سر مسائل مهاجرتی کرد.

سالوینی نیز در مقابل این سخنان سکوت نکرد و گفت: «آیا رفتار من در مورد مسائل مهاجرتی غیرقابل قبول است؟ این دولت فرانسه است که باید دست از توهین کردن بردارد و درهایش را بر روی مهاجران بگشاید. تا به امروز ایتالیایی‌ها هزینه زیادی کرده‌اند. کشتی‌های بعدی باید به بندر مارسی بروند.»

این در حالی است که پاپ فرانسیس در مراسم مذهبی ظهر یکشنبه ۱۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در میدان سن پیتر واتیکان (رم) گفته است که جامعه جهانی نباید رخدادهای ناگواری مانند حمله به اردوگاه پناهجویی تاجورا را تحمل کند. سه‌شنبه هفته گذشته در پی دو حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان در شرق طرابلس، پایتخت لیبی بنا بر آمار سازمان ملل متحد دست‌کم ۵۳ پناهجو جان خود را از دست دادند و ۱۳۰ نفر زخمی شدند.

رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به حمله هوایی به اردوگاه پناهجویی تاجورا در لیبی خواستار ایجاد مسیرهای دسترسی امن پناهجویان به اروپا شد. درخواست پاپ در شرایطی مطرح می شود که بحران پناهندگان به اختلافات میان کشورهای اروپایی منجر شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =