تولیت آستان قدس رضوی از شیرخوارگاه حضرت علی اصغر(ع) مشهد بازدید کرد

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی از شیرخوارگاه حضرت علی اصغر(ع) بهزیستی مشهدبازدید کرد.

تولیت آستان قدس رضوی در این بازدید که شب گذشته برگزار شد گفت: تا حد توان از مراکز تحت پوشش بهزیستی حمایت می‌کنیم.

حجت الاسلام احمد مروی در این بازدید ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های انجام شده در این مرکز افزود: این تلاش‌ها و اقدامات اجر خداوند را به دنبال دارد.

تولیت آستان قدس رضوی پس از بازدید از مهدکودک، خانه موقت و مرکز شبه خانواده شیرخوارگاه حضرت علی اصغر نیز گفت: از تمام مردم و خیرین دعوت می‌کنم که از این مرکز بازدید و حتی اگر توان کمک مالی ندارند از نظر عاطفی کودکان این مرکز را حمایت کنند.
حجت الاسلام مروی با اشاره به اینکه کودکان تحت پوشش در این مرکز آینده سازان کشور هستند افزود: آستان قدس رضوی تا حد امکان از این مراکز حمایت می‌کند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این بازدید گفت: دولت در حال حاضر نگهداری از کودکان زیر سه سال را به مراکز خیریه واگذار نمی‌کند به همین دلیل تمام کودکان زیر سه سال در مرکز شیرخوارگاه علی اصغر پذیرش می‌شوند.
حمید رضا پوریوسف افزود: شیرخوارگاه علی اصغر (ع) با هشت هزار متر زیربنا ظرفیت پذیرش ۶۰ کودک با ۳۰ پرسنل را دارد اما در سال گذشته تا ۲۲۰ کودک در این شیرخوارگاه پذیرش شده است.
وی ادامه داد: سال گذشته ۵۷۶ کودک شیرخوار یک روزه تا دو ساله در این شیرخوارگاه پذیرش شد و ۶۵۰ کودک هم ترخیص شدند، تعدادی از این کودکان به فرزند خواندگی گرفته شدند، تعدادی به صورت موقت به خانواده بازگشتند و تعدادی هم به مراکز خیریه واگذار شدند.
مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: ۴۵۰ کودک این شیرخوارگاه سال گذشته به فرزندخواندگی پذیرفته شده و تعیین تکلیف شده اند اما ۸۰ درصد کودکان پذیرش شده در این مرکز بدسرپرست هستند و والدین آنها توسط قاضی سلب صلاحیت شده اند.
پور یوسف با اشاره به اینکه نوزادان پذیرش شده در مرکز به دلیل شرایط نامناسب در دوران بارداری مادر دچار بیماری و یا اعتیاد هستند افزود: سال گذشته ۴۰ شیرخوار معتاد در مرکز پذیرش شده اند بنابراین تمام کودکان باید یک دوره در بیمارستان تحت نظر باشند و در سال گذشته به همین خاطر متقبل هزینه ۱۰ میلیارد ریالی نگهداری این کودکان در بیمارستان شده ایم.
وی با بیان اینکه در چهار ماهه اول امسال ۱۴۶ کودک در این شیرخوارگاه پذیرش شدند و ۱۵۴ کودک از آن خارج شده اند ادامه داد: در سال گذشته ۲۲۰ کودک در این مرکز تحت پوشش بودند که با تمهیدات اندیشیده شده این تعداد هم اکنون به ۱۱۰ کودک رسیده است.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یکی از مشکلات این شیرخوارگاه به کار گیری پرسنل و تقبل دستمزد آنهاست و با توجه به اینکه آستان قدس رضوی در خصوص نگهداری و هزینه‌های ایتام اقداماتی انجام می‌دهد در خواست داریم تا به اداره بهزیستی در راستای سامان دهی به کودکان تحت پوشش نیز کمک کند.

شیرخوارگاه حضرت علی اصغر تنها مرکز حاکمیتی زیر پوشش بهزیستی خراسان رضوی است که از سال ۱۳۷۹ تأسیس شده است و وظیفه نگهداری و تربیت کودکان یک روزه تا شش ساله را بر عهده دارد.
همچنین دو بخش دیگر با عنوان خانه موقت دختران شش تا ۱۲ سال و مرکز شبه خانواده ۱۲ تا ۱۸ سال در حال فعالیت هستند که در حال حاضر تعداد کودکان زیر شش سال مستقر در آنها ۱۰۹ نفر، شش تا دو سال ۲۱ نفر و ۱۲ تا ۱۸ سال ۲۰ نفر هستند.
طبق چارت تشکیلات اداری، این مرکز ظرفیت پذیرش ۶۰ کودک را دارد اما به دلیل وجود آسیب‌های اجتماعی پذیرش‌ها خیلی بالاست و در پی دستور مقام قضائی تا ۲۲۰ کودک نیز در این مرکز پذیرش شده است.

۷۴۹۶/‏۱۹۲۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =