۱۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۶
کد خبرنگار: 1646
کد خبر: 83385511
۰ نفر

برچسب‌ها

دریاچه نئور اردبیل نیازمند احیا است

اردبیل - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه دریاچه نئور به ساماندهی نیاز دارد، گفت: احیای این دریاچه نیازمند پشتوانه مطالعاتی است.

به گزارش ایرنا، محمد خداپرست روز یکشنبه در جریان بازدید نماینده اردبیل از دریاچه نئور افزود: از سال ۹۳ اقدامات اجرایی برای برگرداندن آن به حالت اولیه آغاز شده و امیدواریم با توجه به تکمیل مطالعات و تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر این موضوع و کمک کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، دریاچه به سمت احیا پایدار اکوسیستم پیش برود

او با بیان اینکه تالاب نئور بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار و جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد، اظهار داشت: مدیریت زیست بومی تالاب نئور با همکاری ارگان‌های اجرایی ذیربط و جوامع محلی پس از تدوین و طرح در شورای برنامه ریزی استان عملیاتی خواهد شد.

خداپرست گفت: گونه مهاجم کاراس از عوامل اصلی تهدید تالاب نئور می‌باشد، این گونه در سال ۸۴ در دریاچه مشاهده و باعث تغییر در اکوسیستم، زنجیره غذایی و به تبع آن باعث از بین رفتن میگوی گاماروس، گونه شاخص دریاچه شد.

وی افزود: از سال ۸۸ نیز پرورش ماهی قزل آلا که در بحث تنظیم اکوسیستم تالاب و گردشگری تأثیر گذار بود بدلیل عدم توان رشد متوقف شده است.

وی بر لزوم رعایت ملاحظات زیست محیطی در اجرای طرح‌های گردشگری و استفاده از پتانسیل جوامع محلی تاکید کرد.

رضا کریمی، نماینده مردم اردبیل و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم در این بازدید بر اهمیت حفاظت و حراست از تالاب حفاظت شده نئور و حفظ اکوسیستم آن با تعامل و همکاری ارگان‌های ذیربط و جوامع بومی و محلی تاکید کرد.

او تاکید کرد که مسائل و مشکلات مرتبط به سد نئور و دغدغه رشد فزاینده جلبک و ضرورت لایروبی و ساماندهی سد از خواسته‌های اهالی منطقه و کشاورزان می‌باشد که در این زمینه حمایت خود را از برنامه‌های محیط زیست در راستای حفظ و بهبود وضعیت تالاب نئور و سایر تالاب‌های استان اعلام می‌کنیم.

دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع است و مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار دارد، عمق متوسط این دریاچه پنج متر است که در برخی مناطق عمیق‌تر می‌شود.

این دریاچه یکی از مناطق گردشگری استان اردبیل است.

۶۰۱۸/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها