عموم مردم برای ایجاد امنیت باید قانون را رعایت کنند

زنجان - ایرنا - دادستان کل کشور با اشاره به نقش مهم مردم در ایجاد امنیت گفت: انتظار از کسانی که می‌خواهند امنیت در جامعه حاکم باشد این است که خودشان مرزها، قوانین و مقررات را رعایت کنند تا دستگاه‌های انتظامی و قضایی مکلف به برخورد قانونی نشوند.

محمدجعفر منتظری عصر یکشنبه در حاشیه آئین تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب زنجان در جمع خبرنگاران افزود: مردم باید فضایی را به وجود بیاورند تا هیچکس نتواند هنجارشکنی کرده و خطوط قرمز جامعه را از بین ببرد البته اگر افرادی بخواهند مرزها را رعایت نکنند دستگاه‌های قضائی و انتظامی، برخورد جدی و لازم را با آن‌ها خواهند داشت.

وی در خصوص افرادی که مخل امنیت کشور در فضای مجازی هستند، گفت: متأسفانه امروز به دلیل مدیریت ناصحیح فضای مجازی، آسیب‌های زیادی از این ناحیه در جامعه شاهد هستیم که یک دادسرای مخصوص در تهران و شعبی نیز در استان‌ها برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای اختصاص یافته است.

منتظری تصریح کرد: مردم بدانند کسانی که در فضای مجازی به آبرو، حیثیت، مال و شرف آن‌ها تعرض کنند اگر در دسترس باشند دستگاه قضائی وظیفه دارد با شکایت آن‌ها رسیدگی و برخورد کند.

وی در خصوص افرادی که خارج از کشور بوده و در دسترس نیستند، افزود: این موضوع را مسئولین حوزه ارتباطات و کسانی که مدیریت فضای مجازی را بر عهده دارند باید تمهیدی بیندیشند تا با ایجاد محدودیت در این فضای آلوده سایبری هر کسی نتواند نسبت به آبرو، شرف و اموال مردم تعرضی در فضای مجازی داشته باشد.

دادستان کل کشور در پاسخ به اقدامات دستگاه قضائی در امر به معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر، یک وظیفه همگانی بوده و همه مردم در برابر منکر موظف به نهی و امر در برابر معروف هستند.

وی اظهار داشت: انتظار از مردم و کسانی که معتقد به وظایف دینی هستند این است که هم در زبان به صورت ملایم و هم در عمل با هر منکری مخالفت و مبارزه کنند.

منتظری خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی، نظارتی، انتظامی و قضائی نیز موظفند در چهارچوب قوانین و مقررات با منکرات در جامعه برخورد کنند.

وی افزود: از لحاظ قانون، بعضی از منکرات در جامعه که در ملأ عام باشد جرم محسوب می‌شود و اگر کسی مرتکب جرم مشهود شود مأمورین انتظامی وظیفه دارند با آن برخورد کنند و در جرم مشهود، نیازی به دستور قضائی از طرف قاضی نیست ولی مجازات در دستگاه قضائی انجام می‌شود.

دادستان کل کشور در خصوص پرونده محمدعلی نجفی، گفت: این پرونده نیز مثل سایر پرونده‌ها مسیر قانونی خودش را طی خواهد کرد و از نظر ما هیچ امتیازی نسبت به بقیه پرونده‌ها ندارد.

وی اظهار داشت: نجفی نیز مانند بقیه مرتکب جرم شده و شاکی، شکایت کرده و تحت تعقیب قرار گرفته است.

منتظری خاطرنشان کرد: در نهایت این حق شاکیان است که تقاضای قصاص کرده یا تبدیل به دیه و یا گذشت بکنند.

۹۵۵۶/۸۰۶۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =